Club S1 Форуми: Лъжи и заличени следи! - Club S1 Форуми

Преход към съдържанието

• 22 Стр. +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Лъжи и заличени следи! Смърта на Сена! Rate Topic: ***** 3 Votes

#1 Потребителят е онлайн   Senna forever Икона

• Най-Великият
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Група: Маршали
  • Регистриран: 18-Jun 05
  • Интереси:http://vbox7.com/play:cbb45380
  • Отбор:McLaren

Posted 19 October 2005 - 15:31

Човек не може да го забележи зад огромните папки в съда на Болония. Вече една година Маурицио Пасарани разследва смъртта на световния шампион във Формула 1 Айртон Сена. Следователя се мъчи над въпроса какво се е случило в последната права и какво е накарало бразилеца да се насочи с шеметна скорост към бетонната стена на опасния завой Тамбурело.Пасарини искаше да представи резултатите от работата си още през юли на 1994 година, отложи за ноември и после за февруари тази година. Разкритията му изведнъж бяха отложени за май, тъй като той реши да разпита някои свидетели по време на състезанията за Голямата награда на Сан Марино в Имола. Адвокати в Болония смятат, че следствието ще продължи поне още половин година. Разкриването на загадката е толкова сложно, че до днес стотици професори, инженери и лекари все още работят над нея. Папката с техните оценки вече е нараснала на 500 страници и тя е строго секретна. В хода на разследванията се появяват нови и нови въпросителни. Какво се е случило с двете черни кутии от колата на Айртон Сена? Едната регистрира всички данни, свързани с двигателя, а другата - поведението на механичните части:федерацията, кормилната система и шасито.Съдържанието на черните кутии би разкрило загадката около мистериозното пътуване към смъртта на пилота. Веднага след катастрофата представители от прокуратурата, придружени от полиция, конфискуват смачканата кола. Както се установява по - късно, електронните уреди са били демонтирани от механиците на отбора Уилямс. Най-вероятно още на мястото на катастрофата, докато лекарите са се борили за живота на Сена. Един от комисарите на пистата Мирко Мецети си спомня:`Неочаквано до колата се появиха хора на Уилямс, което според регламента на Формула 1 е забранено`. Той заявява, че е видял сред тях главния конструктор на Уилямс Патрик Хед. Техническия ръководител на Международния съюз по автомобилизъм, Чарли Уитинг, бил разрешил на Уилямс да извадят двата електронни датчика. Така според него техническият екип на отбора е могъл да установи, дали е имало грешка в конструкцията на колата и дали трябва да извадят втория пилот от отбора, Деймън Хил, от състезанието. И тъй като Хил продължава, вероятно е имало достатъчно данни, които изключват идентични грешки в двата болида. Заключението на Пасарини гласи:`Ако е имало механичен дефект, то той е бил причинен само при промени в конструкцията на катастрофиралата кола`. Едва след молбата на Международната правна организация три месеца по-късно, датчиците са предадени на Пасарини. Оправданието на Уилямс е, че те не съдържали нищо, което може да помогне на следствието. Черната кутия, записваща механичните промени, е била върната в неизползваем вид. Записът на другата кутия, регистрираща работата на двигателя, е бил изтрит. Следователя Пасарини се мъчи и върху загадката с видеозаписа, направен от видеокамерата, закрепена на болида на Сена. Той бе предаден от вицепрезидента на МСА, англичанина Берни Екълстоун едва 6 месеца по-късно с оправданието, че не бил поискан. От него липсват последните 1,4 секунди:`Сена върти кормилото, но колата му не може да се управлява`. В този мистериозен случай, който Пасарини трябва да разреши, не става дума само за изясняване на една сензация. Не и за обвинението в убийство поради небрежност, което в Италия се наказва с 1 година и половина затвор. По-скоро става дума за 30 милиона долара, които Лойд трябва да заплати на наследниците на Сена, а застрахователното дружество ще ги изисква от виновниците.Ако тебъдат установени, разбира се. Мирко Мецети ръководи пост номер 3, който е в началото на завоя Тамбурело и е свидетел как при всяка неравност на пистата изпод болида на Сена изхвърчат искри. Шасито му е конструирано във възможния най-нисък вариант, за да се постигне максимална скорост. Пистата в Имола месеци преди това е била изравнена с огромни машини за шлайфане и измерителни уреди, които обикновено се използват за пистите на реактивните самолети. Сена забелязва някои дефекти на теста на 9-ти април, които са отстранени веднага. На следващато проба два дни по-късно шампионът е доволен. Но шасито на колата му е било така ниско, че федерацията неможе да изпълнява предназначението си - да намалява удара при резки пропадания. При лудото каране на Сена с най-малко 300 км. в час и най-малките неравности имат въздействието на огромни дупки. Все по-често от шасито му се чуват трясъци и излизат искри, като от огромен шмиргел. В началото на завоя Тамбурело, колата на Сена се навежда леко надясно и се насочва право към Мецети. Часът е точно 2,17 минути и 11,3 секунди.По-късно изчисляват, че в този момент Сена е имал на разполужение още 1,5 секунди, за да се спаси. Но той продължава да се носи към бетонната стена, на три метра от Мирко Мецети. Едно действие на техническия екип на Уилямс в последния момент вероятно е причината за смъртоносното пътуване на Сена. Преди състезанието шампионът се оплаква, че в кокпита е много тясно и че едва може да движи ръцете си, за да управлява. Механиците скъсяват през нощта кормилния лост, като поставят за съединение една стоманена тръба, но е стара и с тънки стени. От сътресенията по пистата сигурно се е получила пукнатина и в началото на опасния завой тя е била до 70 процента прекъсната. Сена на практика е държал в ръцете си откачено кормило и не е имал възможност да промени посоката на колата, връхлетяла върху бетонната стена с 310 км. в час. Предполагаемият ужас, който е изпитал пилотът в този момент, е неизмерим. Мирко Мецети чува притъпен трясък. Развявайки жълтия предупредителен флаг, той вижда с периферното си зрение увисналата над каросерията глава на пилота. Недалеч от колата лежи кормилото с част от лоста. Тогава Сена е още жив. Когато с мъка измъкват каската от главата му, дежурният лекар доктор Пиана вижда едно подуто, наранено лице. Над дясното око на Сена има дълбока рана, сякаш причинена от нож. В болницата `Маджоре` в Болония, където закарват с хеликоптер намиращият се в безсъзнание Сена, сърцето му бие до 18:40 часа. `Смърт, причинена от мозъчно сътресение`, гласи докладът на лекарския екип. Загадките се множат. Въпросите-също. Ще дочакаме ли истинските отговори? :(/> :no1:/>
2

#2 Потребителят е офлайн   alonso1 Икона

• Шампион
  • Регистриран: 28-Aug 04
  • Отбор:Renault

Posted 19 October 2005 - 16:35

ПФФФффффф...
А аз бях чувал, че гумите му били студени и за тва... :hmm1:/>
0

#3 Потребителят е офлайн   aFtEr_mE Икона

• Тест пилот
  • РипванеРипване
  • Група: Потребители
  • Регистриран: 06-Mar 05

Posted 19 October 2005 - 16:53

От някаде ми бяха попаднали(пак от линк даден в този форум) няколко клипчета от въпросната катастрофа... Всички те по начина по който бяха предоставени и гледните точки се опитваха да втълпят че Сена губи съзнание 1 сек преди завоя Тамбурело... Значи камерата беше монтирана от ляво на болида т.е. не се вижда каската на пилота... и точно когато трябва да завие(1 сек по рано) главана му мн подозрително се накланя в ляво (напълно отпусната...) С мн размазани букви и цифри се четяха и даните от сърдечната дейност на пилота(нз от къде я имат тази информация) Ако някой може да даде линк-овете мн ще съм доволен понеже си ги затрих след формата на компа :(/>
0

#4 Потребителят е офлайн   Norther Икона

• Млад талант
  • РипванеРипванеРипване
  • Регистриран: 10-May 05
  • Отбор:Без отбор

Posted 19 October 2005 - 17:19

Добре де, ами този момент, че всъщност Сена бил починал понеже част от окачването го е ударила по главата и е "преместила" костта 2-3 см навътре. Оттам нататък това би трябвало да е случайност, защото не се знае как точно би отхвърчало откъснатото колело заедно с остатъците от окачването.
0

#5 Потребителят е офлайн   Eddie Irvine Икона

• Шампион
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 30-Jul 05
  • Отбор:Scuderia Ferrari

Posted 19 October 2005 - 18:29

Казвам туй дето знам:

Сена му се чупи воланната щанга и се забива в Томбурело. Загива на място, след като остава затиснат в стеснения кокпит. Иначе това, което е написал Сена форевър ми дава друга представа.
0

#6 Потребителят е офлайн   ivanalesi Икона

• Ferrari Pilota Avanzato
  • Група: Маршали / Новинари
  • Регистриран: 16-Jan 04

Posted 19 October 2005 - 18:40

То и врата му беше счупен, в съботата Ратзенбергер без контузия в слепочието не можа да оцелее. Това са супер зверски катастрофи и всичката енергия болида я поема:(/>
0

#7 Потребителят е онлайн   Senna forever Икона

• Най-Великият
  • Преглед на галерията

Posted 19 October 2005 - 20:07

ivanalesi написа на 19.10.2005 - 19:40:

То и врата му беше счупен, в съботата Ратзенбергер без контузия в слепочието не можа да оцелее. Това са супер зверски катастрофи и всичката енергия болида я поема:(/>
Преглед на мнението

Именно! :)/> При Раценбергер причината е че прави новобранска грешка защото при удар в предишната не влиза за поправка в бокса!А се опитва да завърти бърза обиколка при която се чупи част от болида и с 250 километра се удря в стената! :hmm1:/> Сена отива при доктор Уоткинс и разбира какво е станало!И отказва единствен да кара в тази квалификация! :ermm:/> И въпреки всичко остава на полпозишън! :)/> Сутринта преди състезанието той организира среща с Бергер, Лауда, Шумахер и Алези на която обсъждат да накарат тези от ФИА да вземат мерки за безопастност по пистите!Но за съжаление същия ден Сена загива! :no1:/> А иначе той взима в болида си австрийския флаг да го развее ако победи в чест на загиналия пилот! <_</>
0

#8 Потребителят е офлайн   VIVA_FERRARI Икона

• твой съм, како :)
  • Регистриран: 09-Oct 05
  • Град:King of Cali

Posted 19 October 2005 - 20:49

Senna forever написа на 19.10.2005 - 20:07:

Именно! :)/> При Раценбергер причината е че прави новобранска грешка защото при удар в предишната не влиза за поправка в бокса!А се опитва да завърти бърза обиколка при която се чупи част от болида и с 250 километра се удря в стената! :hmm1:/> Сена отива при доктор Уоткинс и разбира какво е станало!И отказва единствен да кара в тази квалификация! :ermm:/> И въпреки всичко остава на полпозишън! :)/> Сутринта преди състезанието той организира среща с Бергер, Лауда, Шумахер и Алези на която обсъждат да накарат тези от ФИА да вземат мерки за безопастност по пистите!Но за съжаление същия ден Сена загива! :no1:/> А иначе той взима в болида си австрийския флаг да го развее ако победи в чест на загиналия пилот! <_</>
Преглед на мнението

Само като чета и изтръпвам чесно Аз знам съвсем малко около смъртта на Сена Това което знам е че главата му е пробита от част от окачването Виждал съм катастрофата и мога да кажа че не знам дали и ако колата му беше 100% тип топ дали щеше да оживее Имам предвит тази щанга и кокпит за които прочетох в поста на СЕНА ФОРЕВЪР
0

#9 Потребителят е офлайн   shadowhand Икона

• Втори пилот
  • РипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 16-Mar 05
  • Отбор:Без отбор

Posted 19 October 2005 - 21:03

VIVA_FERRARI написа на 19.10.2005 - 21:49:

Само като чета и изтръпвам чесно Аз  знам съвсем малко около смъртта на Сена Това което знам е че главата му е пробита от част от окачването Виждал съм катастрофата и мога да кажа че не знам дали и ако колата му беше 100% тип топ дали щеше да оживее Имам предвит тази щанга и кокпит за които прочетох в поста на СЕНА ФОРЕВЪР
Преглед на мнението
Не знам дали си гледал цялото състезание, но за мен беше момент на адски шок като видях как Сена не помръдва от болида и в продължение на 2 минути никой не отива дори да погледне какво става с него. Другото, което ми направи лошо впечетление е как броени минути след такъв трагичен случай бе подновено състезанието...

http://www.ayrton-senna.com/s-files/picslib/ds8s.jpg500) {this.resized=true; this.width=500; this.alt='Щракнете, за да отворите в нов прозорец';}" onmouseover="if(this.resized) this.style.cursor='hand';" onclick="if(this.resized) {window.open('http://www.ayrton-senna.com/s-files/picslib/ds8s.jpg');}" />
:no1:/>

This post has been edited by shadowhand: 19 October 2005 - 21:08

0

#10 Потребителят е онлайн   Senna forever Икона

• Най-Великият
  • Преглед на галерията

Posted 19 October 2005 - 21:18

Ако не бяха премахнали много неща по болида нямаше да стане така ! :no1:/> Както и ако окачването не го беше оцелило!Трябваше още когато Бергер горя точно там 5 години по рано да се вземат безопасни мерки!Пък и Нелсон пострада пак там! :(/>
0

Препоръчваме ви:

Share this topic:

• 22 Стр. +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic
0 members, 2 guests, 0 anonymous users