Начало Moto News MotoGP: Маркес печели с брилянтна стратегия, дубъл за Honda

MotoGP: Маркес печели с брилянтна стратегия, дубъл за Honda

92
0

Пилотът на Repsol Honda Марк Маркес започна втората половина на сезона така както завърши първата – с победа. С брилянтна стратегия световният шампион триумфира на пистата в Бърно за Гран При на Чехия, следван от съотборника си Дани Педроса, който донесе дубъл на Honda на това трасе. Трети стана Маверик Винялес (Movistar Yamaha MotoGP), който финишира пред съотборника си Валентино Роси. Маркес посвети победата си на покойния легендарен испански пилот Анхел Нието. Подиума бе изцяло испански пак в памет на Нието.

Състезанието бе заявено като мокро, но пистата взе да изсъхва много бързо.  Маркес бе на първа позиция, но след няколко завоя поведе Хорхе Лоренсо с Ducati, а съотборникът му Андреа Довициозо и Роси бяха след останалия на второ място Маркес, който започна да губи скорост. Марк бе изпреварен от Роси, Довициозо, Йохан Зарко (Monster Yamaha Tech 3), Винялес и дори Данило Петручи (OCTO Pramac Racing). Затова Маркес влезе първи да смени мотоциклета си със сликове то с най-меките. Това бе печелившия му ход. Той излезе на трасето последен, но веднага след това започна да прави бързи обиколки. Конкурентите му започнаха да влизат в бокса, а Андреа Яноне (SUZUKI ECSTAR) падна пред бокса, като се удари в Алеиш Еспаргаро, който излизаше от стопа. След това Еспаргаро бе наказан от стюардите с три места назад в подреждането.

Роси остана на трасето и дори поведе, следван от Зарко. Доктора обаче влезе заедно с Довициозо, Зарко поведе. В същото време Маркес се придвижваше стремглаво напред, за да стане лидер на колоната с огромен аванс пред съотборника си Педроса. Дани пък имаше спокойствие, защото третия Маверик Винялес също бе далеч назад. Четвърти бе Кал Кръчлоу (LCR Honda), но в последната обиколка, вдигналия се на щурм Валентино Роси го догони и успя да го изпревари. Усилията на Кал да си върне позицията от 9-кратния световен шампион, бяха безуспешни.

Така Маркес спечели третата си победа за сезона, а Педроса допълни триумфа на Honda. За Дани това е неговият 150-и подиум, което го нарежда на 3-о място в класацията след  Роси с 255 и Джакомо Агостини. Двамата от Yamaha Винялес и Роси също завършиха в пакет, а Кръчлоу с 6-ото си място бе най-бързият пилот от сателитните независими тимове. Довициозо стана 6-и, като също малко преди края успя да изпревари Данило Петручи. На 8-о място бе Алеиш Еспаргаро, а брат му Пол от екипа на Red Bull KTM Factory Racing, бе 9-и. това е най-доброто класиране на пилот та КТМ досега.- Топ 10 оформи Йонас Фолгер (Monster Yamaha Tech 3).

Слуд състезанието в Чехия, преди старта в Австрия на пистата Ред Бул Ринг ситуацията в класирането продължава да е напрегната. Маркес има 154 точки и увеличи преднината си с 14 т. пред Винялес със 140.Трети е Довициозо със 133, а само на една след него – със 132 т. е Роси. Дани Педроса пък доближи Доктора на 10 т. и има 123.