Начало Moto News MotoGP: Педроса печели Гран При №3000, дубъл за Honda

MotoGP: Педроса печели Гран При №3000, дубъл за Honda

41
0

Дани Педроса от екипа на (Repsol Honda) е победител №3000 в историята на мотоциклетната Гран При. Той триумфира на пистата Херес в Испания, където бе Гран При №3000 във всички класове от стартирането на шампионата през 1949 г. досега. В състезанието Honda направи дубъл, тъй като втори се класира световният шампион Марк Маркес. Подиумът на Херес бе окупиран само от испански пилоти, защото трети стана Хорхе Лоренсо, който спечели първия си подиум като пилот на Ducati.

От първа редица тръгнаха само пилоти на Honda – Педроса, Маркес и Кал Кръчлоу (LCR Honda). Двамата пилоти на Repsol Honda са на първо и второ място в квалификацията за първи път от Сепанг 2015 г. Дани направи отличен старт и поведе, следван от съотборника си, а трети се нареди Андреа Яноне (Suzuki Ecstar), който изпревари при потеглянето Кръчлоу.

Зад тях бяха Маверик Винялес (Movistar Yamaha MotoGP) и новакът Йохан Зарко (Monster Yamaha Tech 3). Именно Зарко започна невероятен щурм напред, като първо изпревари Валентино Роси, после Винялес, Кръчлоу, а след това Яноне. Нещо повече, на 5-ата обиколка дръзна да задмине дори Маркес. Е, после Марк си върна позицията.

Междувременно Алваро Баутиста (Pull&Bear Aspar Team) и Джак Милър (Estrella Galicia 0,0 Marc VDS) се сблъскаха и отпаднаха. Милър дори налетя на бой. След това и Кръчлоу загуби контрол над предницата на мотора си и се хлъзна на „Кривие“, а на същия завой веднага след него падна и Пол Еспаргаро (Red Bull KTM Factory Racing).

Яноне падна също 17 обиколик преди края. Лидерът във временното класиране Валентино Роси (Movistar Yamaha MotoGP) започна да изостава заради деградация на гумите, като бе изпреварен от Йонас Фолгер (Monster Yamaha Tech 3) и Алеиш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini).

С този успех Педроса не само спечели състезание №3000, но това е първата му победа от Мизано миналата година, която го нарежда на 3-о място в класирането по брой на подиуми. Маркес допълни успеха на Repsol Honda, а Лоренсо направи най-доброто си класиране този сезон.

Световният шампион в Moto2 Зарко направи перфектен уикенд и се класира 4-и, като бе отново най-добре представилият се независим пилот. Той победи Андреа Довициозо с Ducati, който стана 5-и и бе пред Маверик Винялес, който направи грешка в края на състезанието. Данило Петручи (Octo Pramac Racing), който стартира от 13-а позиция и завърши 7-и. След него 8-и беше Йонас Фолгер (Monster Yamaha Tech 3), който още веднъж влезе в топ 10. Алейш Еспаргаро (Aprilia Racing Team Gresini) поднесе още едно разочарование на лидера в шампионата и победителя на Херес от миналата година Валентино Роси, като го изпревари и завърши 9-и. Роси все пак запази лидерската си позиция и води с 62 т. пред Винялес с 60.

В зоната на точките влезе Скот Рединг (Octo Pramac Racing) – 11-и, пред Хектор Барбера  и Лорис Баз  (Reale Avintia Racing). Брадли Смит отново донесе точки на Red Bull KTM Factory Racing – 14-и, а последната точка остана за Карел Абрахам (Pull&Bear Aspar Team).