Club S1 Форуми: Крилото на Макларън - Club S1 Форуми

Преход към съдържанието

• 4 Стр. +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Крилото на Макларън Как работи... Rate Topic: -----

#1 Потребителят е офлайн   vladeee Икона

• Дебютант
  • Рипване
  • Група: Потребители
  • Регистриран: 28-Sep 06
  • Град:sofiq
  • Отбор:McLaren

Posted 12 March 2010 - 14:48

Как работи задното крило на Mp-4.25
Какво е нелегалното?
0

#2 Потребителят е офлайн   tony34al Икона

• Вицешампион
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 14-Sep 09
  • Отбор:Scuderia Ferrari

Posted 12 March 2010 - 14:51

Преглед на мнениетоvladeee написа на 12 March 2010 - 14:48:

Как работи задното крило на Mp-4.25
Какво е нелегалното?

Добре работи!
Всичко си му е легално! /справка ЧУ/http://clubs1.bg/forums/public/style_emoticons/default/biggrin2.gif
0

#3 Потребителят е офлайн   vladeee Икона

• Дебютант
  • Рипване

Posted 12 March 2010 - 14:57

Преглед на мнениетоtony34al написа на 12 March 2010 - 14:51:

Добре работи!
Всичко си му е легално! /справка ЧУ/http://clubs1.bg/forums/public/style_emoticons/default/biggrin2.gif

Може ли да опишеш принципа.

This post has been edited by vladeee: 12 March 2010 - 14:58

0

#4 Потребителят е офлайн   tony34al Икона

• Вицешампион
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 14-Sep 09
  • Отбор:Scuderia Ferrari

Posted 12 March 2010 - 15:03

Преглед на мнениетоvladeee написа на 12 March 2010 - 14:57:

Може ли да опишеш принципа.

Ако можех нямаше да съм вече тукhttp://clubs1.bg/forums/public/style_emoticons/default/biggrin2.gif
Прочети, има доста материал във форума,
но едва ли на някого му е съвсем ясно за какво става въпросhttp://clubs1.bg/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif
0

#5 Потребителят е офлайн   vladeee Икона

• Дебютант
  • Рипване

Posted 12 March 2010 - 15:07

но едва ли на някого му е съвсем ясно за какво става въпросhttp://clubs1.bg/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif
[/quote]
Това имах предвид.
Ако на някой му е ясно.
0

#6 Потребителят е офлайн   lor1ner Икона

• Първи пилот
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Група: Маршали
  • Регистриран: 12-Apr 03

Posted 12 March 2010 - 22:34

Цитат

Това имах предвид.
Ако на някой му е ясно.

Основното което трябва да се разбере е, че никой не е наясно как точно работи системата, а всичко е само в рамките на догадките.
В коя точно част те интересува как работи решението на макларън - как стига въздуха до там, с какви параметри е или какво се случва с въздуха около задното крило?
Аз разглеждах някои тези относно това какво се получава върху задното крило и най-логичното ми се вижда деламинирането на въздушния поток върху него, което при определена скорост нарушава т.н. Коанда ефект на увличане на флуидите около закривени повърхности, но не мога да съм сигурен.

По-интересното нещо което ми хрумна е, че нещо подобно на това решение може да се използва в пълна сила и за многостепенните дифузьори, но не знам дали би довело до още по-високи скорости на правите и дали няма да направи опасно нестабилни задните части на автомобилите.

This post has been edited by lor1ner: 12 March 2010 - 22:36

0

#7 Потребителят е офлайн   Dragonfly Икона

• Почетен пъдар
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 22-Aug 04
  • Град:EU
  • Отбор:Без отбор

Posted 12 March 2010 - 22:58

Понеже наистина към момента различните теории са май повече опит да се провокират Макларън да издадат нещо за работата, отричайки едната или друга, не смятам да се впускам в подробности.
Знаем следното:
- в перката на колата има въздушен канал, който се свързва по средата (не е забранено изрично, а по-скоро многобройните правила са пропуснали точно този участък от 15 см ширина) с горния елемент (flap) на задното крило
- отзад на този елемент има прорези от средата по цялата му ширина, през които този въздух изтича
http://2.bp.blogspot.com/_f2dCclIT9q8/S46Nzq_XQnI/AAAAAAAAFQc/ywD623S5vgM/s1600/Mclaren_rear.jpg
Стрелките на картинката показващи излизащия въздух не са меродавни. Точно тук не е ясно накъде и под какъв ъгъл става това. Не случайно Макларън прилагаха онези решетки от сензори за събиране на данни.
По отношение на принципа на работа има две основни теории
- първата - при движение по права с висока скорост изтичащият от процепа въздух откъсва ламинарния поток от задната част на елемента, което води до срив (stall - загуба ва подемна сила в авиацията, а тук респективно тя е притискаща заради обърнатия профил). Следствие на това сриване се губи част от притискащата сила, но заедно с това настъпва и известен спад във въздушното съпротивление на крилото (drag) и това носи увеличена максимална скорост на правите.
- втората - въздухът от процепа ефективно обдухва задната част на горния елемент (енергизира потока) и това води до генериране на по-голяма притискаща сила при по-малък ъгъл на атака на крилото. А съпротивлението е пропорционално на ъгъла на атака, следователно се печели отново по-ниско съпротивление при движение с голяма скорост и равностойно притискане, сравнено с конвенционалното крило.
Ето тук снимка от тестовете с flow-viz, вижда се ясно от къде е изтичал въздухът по линията на процепа.
http://img138.imageshack.us/img138/7599/valenciafebtest5a.jpg

Третият неизвестен елемент е малкият въздухозаборник отгоре върху корпуса на болида, горе долу където са краката на пилота. Спекулира се, че това е част от системата, посредством която се управлява работата на процепа на задното крило, като пилотът по някакъв начин затваря или отваря отвор при левия му крак, с което позволява или забранява въздухът от заборника да отива по тръба назад към перката и там, взаимодействайки си с основния поток горе от въздушната кутия, го включва или изключва. Никакви механични части, никакви клапи или клапани, никаква електроника, нищо, което да бъде оспорено и определено като забранен подвижен аеро елемент.
Може би, повтарям, може би в краката на пилота има нещо такова.
http://papermodelers...jZNbRlNkvSS.png

Освен, че съперниците трябва да разгадаят как точно работи всичко, системата явно се нуждае от много фино тунинговане за да стане ефективна, за което говорят многобройните тестове на живо с накачени специализирани сензори по колата.
7

#8 Потребителят е офлайн   Ганчо Балкански Икона

• Прост фен
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 28-Dec 05
  • Отбор:Williams

Posted 13 March 2010 - 10:07

Може би повечето са го гледали разяснението на Момчил Манчев, но ако някой е пропуснал ето го:
Вариант 1
Вариант 2
за действията на крилото на Макларън.
0

#9 Потребителят е офлайн   vladeee Икона

• Дебютант
  • Рипване

Posted 15 March 2010 - 14:57

Благодаря на всички.
0

#10 Потребителят е офлайн   lor1ner Икона

• Първи пилот
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 12-Apr 03

Posted 17 March 2010 - 19:01

Не знам честно казано. Въпреки че и Иван Тенчев каза, че системата се управлява от пилота с крак запушващ дупка в корпуса, някак си не ми се връзва. Още по-малко ми се връзва и въздуха да влиза през малкото отворче пред антенките отпред, да минава през колата и да излиза през прочутото крило.
Първо на това място, където този отвор в Бахрейн беше в ляво на колата, имаше допълнително запушен отвор и в дясно. Ако да кажем това е мястото откъдето влиза въздуха към задното крило и той е от дясно в някое състезание, къде ще му направят отвора за запушване? С десния крак ли ще го запушва? Освен това ускорението и спирането с тези машини са доста прецизни процеси и едва ли пилота ще може едновременно да запушва отвора с крака и да натиска педала на съответния крак. Може да се предположи също така, че процесите не се комбинират, а примерно в края на правата се маха крака от отвора и се спира, но тази рязка промяна на обдухването на задното крило според мен ще направи колата нестабилна в дадения момент.
Второто основно нещо е, че според мен, както и да формират въздушната струя размерите на отворчето едва ли биха позволили дори и при над 300км да се получи достатъчно голямо ускорение на потока, за да може да деламинира потока от задното крило.
Най-вероятно греша в горните ми предположения, но ми се струва, че цялата им идея на McLaren може да бъде реализирана в доста по-опростен вариант, който не изисква намесата на пилота.
0

Препоръчваме ви:

Share this topic:

• 4 Стр. +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users