Club S1 Форуми: Подвижните предни крила на Ред Бул и Ферари - Club S1 Форуми

Преход към съдържанието

• 8 Стр. +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Подвижните предни крила на Ред Бул и Ферари Rate Topic: -----

#11 Потребителят е офлайн   racer Икона

• Млад талант
  • РипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Група: Потребители
  • Регистриран: 09-Apr 05
  • Интереси:BMW,F1,Karting,Football,Manchester United,Fitness,Ufo etc...
  • Отбор:Без отбор

Posted 02 August 2010 - 01:38

С нетърпение очаквам да разбера тайната на това крило.Според мен обаче теста на ФИА, по регламент, е доста изостанал във времето с тази разработка. :tooth:/> Какви 50-100кг. тоя елемент понася мн повече тежести при спиране и в скоростните завои а по неравностите инертноста му на огъване се увеличава... :no2:/>
1

#12 Потребителят е офлайн   skoda71 Икона

• Млад талант
  • РипванеРипванеРипване
  • Регистриран: 15-Apr 06
  • Отбор:McLaren

Posted 02 August 2010 - 10:33

Драгоне не мисля,че цялото шаси се снижава погледни тази снимка!От тази снимка изглежда,че само едната част на крилото е наклонена,а за да се получи това не мислиш ли,че ако се накланя колата ще се получава дисбаланс!Възможно е да си прав и силата която действа на едната страна да го кара да се снижава повече от другата и ние да не забелязваме снижаване на шасито!На тази снимка тенденцията е същата!

This post has been edited by skoda71: 02 August 2010 - 10:34

0

#13 Потребителят е офлайн   Dragonfly Икона

• Почетен пъдар
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 22-Aug 04
  • Град:EU

Posted 02 August 2010 - 13:21

Вчера и Тенчев коментираше, че шасито на РБ има по-голям и забележим с просто око roll - накланяне около надлъжната ос. И това е някаква специфика на окачването, защото всички други имат далеч по-твърди настройки за недопускане на удари на пода при пълна с бензин кола. При биковете това изглежда се постига, като в същото време просветът между пода и настилката не се увеличава при олекването. А по време на движение при преместване на динамичните центрове на масите и под действие на аеродинамичното притискане тази височина като че ли дори намалява. Което е нормално при всяко едно окачване, но при биковете изглежда, че има избирателно действие.
Спа и Монца са писти, където повишеното аеродинамично притискане означава и повишен драг и според мен може да очакваме там крилата на РБ и Ферари да са по-малко гъвкави (и да си минат спокойно новия тест), защото биха влияли негативно на максималната скорост. Но това са мои виждания на база каквото съм прочел тук и там.
Лошото при тези снимки е, че няма линеен еталон, с чиято помощ да се види и разстоянието до асфалта в централната част на крилото и от там да съдим и за големината на провисването на краищата му.
1

#14 Потребителят е офлайн   RG® Икона

• McLaren fan
  • Преглед на галерията
  • Група: Комисари
  • Регистриран: 03-Mar 05
  • Интереси:Formula1; WRC; autodesign
  • Отбор:McLaren

Posted 02 August 2010 - 13:33

Имаше едно видео на Фетел от Германия, където ясно се вижда на правата как цялата предница ляга към трасето. Факта, че това се случва при скорости от над 240км/ч ме кара да мисля, че новото измерване няма да доведе до никакви промени, понеже натоварването пак не е достатъчно, а отклонението е увеличено също. Смятам също, че причината далеч не е в самото предно крило, а някъде съвсем на друго място. Сега гледах и други видеа с он-борд кадри от полове на Фетел и ясно се вижда, как на спиранията след дълги прави краищата на предното крило сякаш се вдигат спрямо кокпита, точно тогава, когато би трябвало цялото шаси да ляга напред предвид силата на спирането.

Ще видим след месец, но ще стане наистина интересно, ако някои от питащите вземе та изгърми. :biggrin2:/>
0

#15 Потребителят е офлайн   Dragonfly Икона

• Почетен пъдар
  • Преглед на галерията

Posted 02 August 2010 - 14:10

Едва ли, методиката е описана в правилата, не е произволна. Самите отбори трябва да имат подходящи приспособления, лягащи върху специфичната форма на тяхното крило на определеното място и с определената площ, а комисарите на ФИА само прилагат нужната сила и мерят по някакъв шаблон. Всеки може сам да си изтества крилото.
Интересно ще стане, ако крилата минават и новите тестове, а по време на движение отново са по-близко до настилката.
Някъде се споменаваше, че може би ще се прилага тестване за линейност на деформацията - последователно ще се слагат 500 и 1000 нютона, като отклонението съответно не бива да надвишава 10 и 20 мм. Аз съм слаб в механиката и съпромата, но ми се струва, че съпротивлението на огъване на един еластичен материал нараства по експонента, а не линейно.
Вероятно до Спа ще излязат повече подробности около променената методика.
1

#16 Потребителят е офлайн   xaxoxaxo Икона

• Тест пилот
  • РипванеРипване
  • Регистриран: 08-Apr 07
  • Град:Bulgaria
  • Интереси:Geocaching
  • Отбор:Mercedes-Benz GP

Posted 02 August 2010 - 14:23

Аз в техническата дискусия няма да се включа, защото не съм компетентен в тази област :)/>

Но бих казал, че ако предварително е известно как ще се тестват крилата и какви натоварвания ще приложат върху тях, то май се обезмисля начинанието. Все едно един студент да знае въпросите преди деня на изпита. Не виждам какво ще промени това освен, че отборите ще похарчат още малко пари да се подготвят за новия тест на СПА.

Остава отворен въпроса дали Макларън ще се заемат с правенето на подобно крило или ще разчитат на ФИА да ги върне в борбата за титлата. Другите отбори (вкл. Мерцедес) не мисля, че имат необходимия ресурс да го направят за 1 месец.

This post has been edited by xaxoxaxo: 02 August 2010 - 14:24

0

#17 Потребителят е офлайн   mertol Икона

• Вицешампион
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 05-Nov 05
  • Отбор:Scuderia Ferrari

Posted 02 August 2010 - 16:49

Преглед на мнениетоDragonfly написа на 02 August 2010 - 14:10:

Едва ли, методиката е описана в правилата, не е произволна. Самите отбори трябва да имат подходящи приспособления, лягащи върху специфичната форма на тяхното крило на определеното място и с определената площ, а комисарите на ФИА само прилагат нужната сила и мерят по някакъв шаблон. Всеки може сам да си изтества крилото.
Интересно ще стане, ако крилата минават и новите тестове, а по време на движение отново са по-близко до настилката.
Някъде се споменаваше, че може би ще се прилага тестване за линейност на деформацията - последователно ще се слагат 500 и 1000 нютона, като отклонението съответно не бива да надвишава 10 и 20 мм. Аз съм слаб в механиката и съпромата, но ми се струва, че съпротивлението на огъване на един еластичен материал нараства по експонента, а не линейно.

ами логично е да е по експонента иначе новия тест щеше да е същия като стария...
0

#18 Потребителят е офлайн   Dragonfly Икона

• Почетен пъдар
  • Преглед на галерията

Posted 02 August 2010 - 17:05

Нещо май не се разбрахме. Имах предвид, че ако при 500 нютона се отклонява 10 мм, то при 1000 не би трябвало да е 10 х 2, а по-малко.
Всъщност си мисля, че ако тестът не натоварва крилото със сила, съизмерима с реалните килограми на квадратен сантиметър, винаги има вратичка за хитруване. Но май и от ФИА умишлено не искат да ги затварят, че да има все пак къде да търсят заобикаляне на правилата, а пък и то почти не останаха области, където да се прояви конкуренцията между инженерните екипи и конструкторите. Основният диференциатор - двигателят, колкото и парадоксално да е, е замразен, хомологиран, с ограничени максимални обороти. Технологичната надпревара практически е спряна, състезават се само аеродинамиците и технолозите на екзотични композитни материали и то доста на дребно. В смисъл, че се хвърля много труд и пари за микроскопични подобрения, но във Ф1 и хилядните са от значение.
1

#19 Потребителят е офлайн   ivanalesi Икона

• Ferrari Pilota Avanzato
  • Група: Маршали / Новинари
  • Регистриран: 16-Jan 04

Posted 02 August 2010 - 17:42

Това крило ще дава сериозно предимство на Спа на бързите дълги завой. Обаче такива технологии вече има и при серийните автомобили, Ферари 458 например, незнам Уитмарш какво толкова се жалва... Очевадно според правилата, това нещо е позволено в някакви граници.
Иначе теста наистина е доста слаб, това крило понася много, много по-големи натоварвания.
0

#20 Потребителят е офлайн   tony34al Икона

• Вицешампион
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 14-Sep 09

Posted 02 August 2010 - 22:27

Преглед на мнениетоDragonfly написа на 02 August 2010 - 14:10:

Драгоне, по експонента нараства съпротивлението, при елементи които практически са нееластични. Еластичните материали практически много трудно се съпротъвляват на огъване. Те работят обикновено на опън или натиск, като за да работят на натиск, трябва да се определя винаги изкълчвателна дължина/изкълчването там е осн. проблем/. По принцип те работят основно на опън, като в началото съпротивлението е линейно, но след това има едно плато, където се изчерпват линейните деформации, след което материяла рязко губи супротивление.
Тук обаче не съм сигурен въобще дали става дума за еластичен материал. Карбона не е ли крехък и чуплив. Ако е така, то това са характеристики на нееластичен материал. Някъде четох, че в крилата имало метални фибри, т.е. това е нещо като арматура при стоманобетона. Ако е така, нещата стават доста сложни, защото изчисляването на деформациите на такава комбинация от материали, подложена на ДИНАМИЧНО натоварване е предмет на една наука, наречена Еластика, а това е Висшата математика на Съпромата.
0

Препоръчваме ви:

Share this topic:

• 8 Стр. +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Последна »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic