Club S1 Форуми: Дифузьорите и тяхната интерпретация - Club S1 Форуми

Преход към съдържанието

• 3 Стр. +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Дифузьорите и тяхната интерпретация Rate Topic: -----

#21 Потребителят е офлайн   Dragonfly Икона

• Почетен пъдар
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Група: Потребители
  • Регистриран: 22-Aug 04
  • Град:EU
  • Отбор:Без отбор

Posted 19 April 2010 - 19:32

Мисля, че текущите правила забраняват това. Имаме изискване за равен под и дървена планка, която определя най-ниската точка.
Освен това явленията при свръхзвукови скорости са коренно различни от конвенционалната аеродинамика. Доколкото знам, преди да бъде въведен задължителния равен под, са се прилагали подобни решения за ускоряване на въздушния поток и последващото му рязко разширение със създаване на област на ниско налягане.
В американските серии и в GP2 се използват тръби на Вентури симетрично от двете страни на болида и се смята, че заслугата за близкото преследване там е тяхна, но във Ф1 те отново са в графата забранени неща.
Ето една тема за тях във форума на f1technical.net
http://www.f1technic...t=6820&start=30
1

#22 Потребителят е офлайн   The_Driver Икона

• Втори пилот
  • РипванеРипванеРипванеРипване
  • Регистриран: 17-Oct 07

Posted 19 April 2010 - 19:56

Цитат

Мисля, че текущите правила забраняват това. Имаме изискване за равен под и дървена планка, която определя най-ниската точка.
Освен това явленията при свръхзвукови скорости са коренно различни от конвенционалната аеродинамика. Доколкото знам, преди да бъде въведен задължителния равен под, са се прилагали подобни решения за ускоряване на въздушния поток и последващото му рязко разширение със създаване на област на ниско налягане.
Аз за това казах да се абстарахираме от правилата интересуваше ме дали ефекта ще е негативен.
А от това което си казал разбирам, че щом са ползвани подобни решения ефекта няма да е негативен и играта с наляганията (каквато е и идеята на подобни системи при самолетите) е възможна.
На снимката се вижда подобна гърбица, но тъй като колата е със задно и дифа е фиксиран високо, гърбицата е доста по-малка.Докато ако се приложи на кола с предно и цял заден мост, трябва да е доста по-голяма или изобщо да отсъства, но тогава целият въздушен поток оформен от равния под отпред ще бъде разрушен.
http://store.picbg.net/thumb/0C/E5/d2db3171c6090ce5.jpg

This post has been edited by The_Driver: 19 April 2010 - 19:58

1

#23 Потребителят е офлайн   Dragonfly Икона

• Почетен пъдар
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 22-Aug 04
  • Град:EU

Posted 19 April 2010 - 20:20

Аз не съм специалист, тука има автоинженери и физици, но мисля, че грешиш. Посочих ти, че примерът със СР-71 не е удачен, тъй като говорим за коренно различни явления - там проблемът е как да се забави и регулира навлизащият със свръхзвукова скорост въздушния поток за да може двигателят да работи нормално.
"Гърбицата" всъщност е кръгъл дифузьор, показан в сечение, според мен.

А на снимката, това са си някакъв вид вентурита, които излизат в дифузьора и работят в комбина с него. Пак според мен. Всичко това се базира на физични закони и взаимовръзката между скорост и налягане на флуидите.
Но нека се изкаже някой по-подготвен, ако иска. Ето я снимката малко филтрирана.
Attached File  floor.jpg (253.34К)
Number of downloads: 43
1

#24 Потребителят е офлайн   tinski Икона

• Ursus maritimus balkanica
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 26-Sep 07
  • Отбор:Scuderia Ferrari

Posted 19 April 2010 - 20:34

на последната снимка ефектът според мен е по-скоро в създаване на област с ниско налягане под задната част на автомотбила (за да се получи притискане,т.к. това е област над която спрямо предната част налягането си е по-ниско) т.е. за по добро прилепяне на задната част.
мисля, че големината на гърбицата не е тясно свързана с типа предаване и местоположението на двигателните колела, освен ако няма някаква механична причина за това.

This post has been edited by tinski: 19 April 2010 - 21:23

0

#25 Потребителят е офлайн   The_Driver Икона

• Втори пилот
  • РипванеРипванеРипванеРипване
  • Регистриран: 17-Oct 07

Posted 19 April 2010 - 21:28

Цитат

Аз не съм специалист, тука има автоинженери и физици, но мисля, че грешиш
Почти сигурно, за това питам, не ми е ясно, а знам че тук има компетентни хора които биха отговорили.
0

#26 Потребителят е офлайн   ivanalesi Икона

• Ferrari Pilota Avanzato
  • Група: Маршали / Новинари
  • Регистриран: 16-Jan 04

Posted 21 April 2010 - 12:26

За да я има тая гърбица, останалата част от пода трябва да е по-висока, тоест скоростта там ще е по-ниска. По принцип най-ниското налягане и там където се печели даунфорс е по пода, не отзад при дифюзура, а като сложиш тази бабунка, тя ще намали скоростта чак до началото на пода... по-малко въздух ще влиза и като цяло обратен ефект. Може и да има някаква конфигурация при която да работи тая идея, но не съм виждал... а примера със СР-71, в него само въздуха се движи, частите на двигателя не се движат една спрямо друга с въздуха както става м/у колата и пистата. Затова аеро тунелите имат "път", нещо като пътека за бягане, който се движи в съответсвие със скоростта на въздуха.
1

#27 Потребителят е офлайн   KOBRETI Икона

• 60; 89,6
  • Преглед на галерията
  • Група: Комисари
  • Регистриран: 13-Mar 03

Posted 07 September 2010 - 17:32

Аз може би съм тъп, но чак сега ми просветна нещо... 2-ри, 3-ти и т.н. нататък етаж на дифузьора имат за единствена цел да отнемат част от въздуха, който минава през основния най-долен дифузьор и така още повече да намалят налягането под задницата на колата... Като част от въздуха мине през горните етази, отдолу остава по-малко въздух, съответно по-ниско налягане... Дефакто горните етажи не генерират никакъв натиск, а само помагат на най-долния да е по-ефективен...
0

Препоръчваме ви:

Share this topic:

• 3 Стр. +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic
0 members, 2 guests, 0 anonymous users