Club S1 Форуми: НЕписаните правила за движение по пътищата - Club S1 Форуми

Преход към съдържанието

• 6 Стр. +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

НЕписаните правила за движение по пътищата Етикет на поведение на пътя Rate Topic: -----

#1 Потребителят е офлайн   CLM-Ivo Икона

• Млад талант
  • РипванеРипванеРипване
  • Група: Потребители
  • Регистриран: 07-Jan 08
  • Град:Jambol/ Sliven
  • Интереси:F1, WRC, BG Rally, Karting, Cyber Rally, Poker
  • Отбор:Honda

Posted 27 June 2008 - 12:28

Преглед на мнениетоelood написа на 27.06.2008 - 09:52:

Ами мога да те помоля тогава да ги напишеш тези правила. Отвори една нова тема за НЕПИСАНИТЕ ПРАВИЛА И ЕТИКЕТИ ЗА ДВИЖЕНИЕ И ПОВЕДЕНИЕ НА ПЪТЯ. Там можеш да напишеш неписаните правила които се сещаш, знаеш и често употребяваш. Така ще може всеки от нас да напише нещо, за което се сеща и прави за по-доброто поведение и за по-голяма безопасност и колегиалност на пътя.

Ок :-)

Правя уговорката, че пиша само за неща които съм виждал и не ангажирам с правотата им.

Използвани сигнали чрез къси и/или дълги светлини:

1. Най-важното НЕписано правило според мен е движението през деня с включени КЪСИ светлини! Вярно е, че закона вече задължава това през зимата. Недоумявам защо не е задължително и през лятото! Насрещно движещ се автомобил с включени светлини се вижда много по-добре и от далече!
2. При каране с висока скорост през деня дори се кара на дълги светлини (Не оправдавам това действие, тъй като се губи опцията за пресвяткането) Като добавка към това често в Италия например съм виждал да карат освен на дълги и с включен ПОСТОЯННО ляв мигач. ( Дори се бъзиках, че на Фераритата най-често сигурно им се разваля левия мигач :D/> )
3. Пресвяткането както на всички в БГ е известно служи за издаване на полицаи чакали...
4. Пресвяткането (многократно!) служи и за сигнализиране за наближаваща опастност. Към това се пускат и аварийни светлини.
5. Пресвяткането служи и при изпреварване в няколко случая:
- задно движещ се сигнализира за намерението си да изпревари
- изпреварващ сигнализира на отсрещно движещ се, че вероятно няма да може да изпревари навреме. Реакциите на отсрещно движещия се трябва да са намаляне и движение плътно в негово дясно и пресвяткане за сигнализиране на изпреварвания да намали и да се свие плътно в дясно.
- изпреварения пресвятка веднъж, за да поздрави колегиалното отношение на задминалия го, който е сигнализирал за благодарност за съдействието на изпреварения.
- ВЕЧЕР призовавам всички преди изпреварване да пресвяткате на автомобила пред вас за предупреждение!
6. Пресвяткането ВЕЧЕР служи за сигнал, че насрещно движещия ви заслепява и да мине на къси светлини.
7. Пресвяткането служи и за сигнализиране на включващ се в движението автомобил да изчака.
8. Пресвяткането + АВАРИЙНИ служи за отдаване на предимсто на включващ се в движението автомобил да премине преди вас.
9. Пресвяткането на изпреварващ ви автомобил сигнализира, че той е вече пред вас и може да се прибере в платното. (Използва се най-често при камиони)

Използвани сигнали чрез мигачи или аварийни сигнали:

1. При изпреварване- Ха ха.. кой не го знае това?!
2. Десен мигач сигнализира на автомобила зад вас, че му съдействате да ви изпревари.
3. Ляв мигач сигнализира на автомобила зад вас, че според вас е рисковано да предприема изпреварване в този момент.
4. Ляв мигач СЛЕД изпреварване И движение в срещу посочната лента сигнализира, че отсреща не идва автомобил и чакащите също да изпреварят могат да предприемат маневрата. Сигнала приключва чрез сменяне на лявия мигач с ДЕСЕН И ПОНЕ 3-4 СЕКУНДИ ПРЕДИ да се приберете във вашето платно. С това сигнализирате на чакащите да изпреварят да не започват изпреварване и на тези, които изпреварват да побързат, защото скоро ще премине насрещно движещ се автомобил.
5. Ляв - Десен мигач 1-2 пъти (или пускането за малко на аварийни светлини) след изпреварване означава благодарност за оказаното съдействие от страна на изпреварения от вас автомобил.
6. Десен (или в по-рядки случаи ляв) мигач последван от аварийни светлини сигнализира за намерението на автомобила да спре в посоката в която е дал мигача преди аварийните.
7. Чрез пускането на аварийни светлини вечер се сигнализира на автомобила зад вас, че ви заслепява и да превключи на къси светлини.
8. Пускайте аварийните когато се налага да намаляте рязко скоротта!
9. ПАРКИРАЙТЕ ВИНАГИ НА АВАРИЙНИ СВЕТЛИНИ!

Ами това е, което се сещам в момента. Надявам се да ме допълните където съм пропуснал...

This post has been edited by autosvet: 27 June 2008 - 15:30

0

#2 Потребителят е офлайн   4o4ko Икона

• Първи пилот
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 22-Sep 05
  • Отбор:Red Bull

Posted 27 June 2008 - 12:31

Ази ше поизчакам и посли ша напиша. :wacko:/>
0

#3 Потребителят е офлайн   Simple Икона

• Рогач - досадник
  • Регистриран: 01-Jan 07
  • Отбор:Scuderia Ferrari

Posted 27 June 2008 - 14:05

Много полезно четиво за етикета на пътя - поздравления, колега. Обаче искам да доуточня нещо:

Преглед на мнениетоCLM-Ivo написа на 27.06.2008 - 13:28:

7. Пресвяткането служи и за сигнализиране на включващ се в движението автомобил да изчака.

Това може да доведе до объркване. По-скоро ми се случва автомобилът с предимство да намали и да ми светне - знак че ме пуска да се включа. Отговорът е 2-3 мигвания с аварийните ('Благодаря!').

От наръчника за ползването на аварийните имаш точка 7. 2 пъти - тук имам предвид второто 7:

7. Пускайте аварийните когато се налага да намаляте рязко скоротта!

Отскоро това е вградена функция на много нови автомобили - така наречения спирачен асистент преценява, че спирането е екстремно и 'натиска' допълнително спирачния педал, активира АБС-а и включва аварийните. Аз карам доста по-стара кола, затова когато например на Цариградско трябва да намаля от 80 до пълно спиране, пускам и аварийните да мигат поне докато колата зад мен спре също. Много колеги на пътя го правят също - адски полезно е, спестява много неприятности за всички.
0

#4 Потребителят е офлайн   CLM-Ivo Икона

• Млад талант
  • РипванеРипванеРипване

Posted 27 June 2008 - 14:35

Преглед на мнениетоSimple написа на 27.06.2008 - 15:05:

Много полезно четиво за етикета на пътя - поздравления, колега. Обаче искам да доуточня нещо:

Това може да доведе до объркване. По-скоро ми се случва автомобилът с предимство да намали и да ми светне - знак че ме пуска да се включа. Отговорът е 2-3 мигвания с аварийните ('Благодаря!').

Значи по мои наблюдения масово се използва това, което казващ ти- намаля автомобила и ти пресвятка да минеш. Обаче за мен това е грешно, тъй като самото пресвяткане е знак да намали скоростта този, на когото пресвяткаш.
А ако се пуснат и аварийните светлини хем ще покажеш, че намаляш и искаш да пропуснеш някого, хем автомобила зад теб ще разбере, че имаш намерение да намалиш и ще бъде в готовност също да намали.
Като цяло това се прави при ниска скорост и голям трафик, така че не би следвало да е фатално, но все пак е хубаво да се разграничат двете неща.

This post has been edited by CLM-Ivo: 27 June 2008 - 14:37

0

#5 Потребителят е офлайн   4o4ko Икона

• Първи пилот
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 22-Sep 05
  • Отбор:Red Bull

Posted 27 June 2008 - 15:42

Добре де, това не е така с пропускането. Ако имаш колона автомобили зад теб никой няма да те чака да пускаш когото и да е било! В крайна сметка за това има правила за предимство на пътя и т.н.
Ако пък няма други автомобили зад теб ... на кой ще пускаш аварийки и т.н.?!
Тези правила дето НЕ СА правила за мен не са особено ... хмм правилни.
Още повече, че на мен ми се е случвало да ми премигне някой дето да иска да го пусна, аз да преценя, че няма да го пусна, защото няма условия за това да продължа да си давам газ и да трябва да набивам спирачки.
Е, питам. Аз имам предимство. След като съм преценил, че не мога да го пусна - ми няма да го пусна! Отде накъде ще ми мига и ще се сърди, че не съм го пуснал?! Може да съм видял нещо дето той не е, в крайна сметка.

Друга ситуация. Движа се зад камион по двулентов път и шофьора на камиона ми дава десен мигач, в симъл "мини няма проблем". Аз обаче не виждах много добре завоя и решавам да си трая. 1 зад мен обаче дава газ и тръгва да изпреварва и мен, и камиона. Ма яко! Десният мигач на камиона продължава да мига, изпреварващия вече е до ремаркето на камиона и изведнъж ми бие спирачки и без мигач се плъзга пред мен. Ми ако не бях намалил превантивно считай, че щешме да се набием аз, той , камоина и .... колата отсреща. Е, какво аз ли съм виновен, че не съм реаргирал на милисекундата и съм се оставил на преценката на друг шофьор - в случая този на камиона?!

И, честно казано ... Какви мигачи, бе?!! Кой употребява мигачи?! Ма, тва са некви зловредни и досадни занимания бе! И трудоемки на всичкото отгоре! Толко пъти досега съм се дразнил, че някой прави маневра пред мен, а не пуска мигач, че се усещам, че гледам какво става в купето на колата пред мен, а не му гледам стпоповете или мигачите!

Ма да вземат на тия (предимно!) нови автомобили да им вградят система като си променят движението автоматично да дават мигач! Ми да.

Накратко. Зад волана седиш - ТИ! Не водача отсреща. Ти си взимаш решенията. Не той. Има си причина в правилника да не са включени всички тези неща.
0

#6 Потребителят е офлайн   jozo Икона

• Рено 5 ГТТурбо
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Регистриран: 12-Oct 05
  • Отбор:Renault

Posted 27 June 2008 - 15:43

С почти всички правила съм съгласен обаче с първото точно няма да се съглася никога защото трябва да има вратичка дори и зимата.Неможе на вън грее слънце очите да ми изкара аз да съм задължен да карам с фарове.Може за някой да е по-лесно да прецени дистанцията за мен е по-трудно да преценя някой като ми свети.За това немога да се съглася че и лятото трябва да се кара на фарове дори и зимата в много светли и слънчеви дни.

Не виждам аз смисъл също да паркирам с аварийни.Например на работа имаме голям паркинг и паркирането се изразява в това да чукна десен мигач, да завия на дясно и да спра до тротоара.За какво подяволите да включвам аварийни светлини?
0

#7 Потребителят е офлайн   CLM-Ivo Икона

• Млад талант
  • РипванеРипванеРипване

Posted 27 June 2008 - 16:29

Толква се надявах като пишех мнението да не се налага да обеснявам защо съм го написал... но няма да ме огрее явно... -_-/>

@4o4ko:
1. Че ако имаш колона автомобили зад теб и намалиш те какво? През теб ли ще минат? Хората които са чували за думи като толерантност, колегиалност и прочие идеално разбират смисъла на това неписано правило.
Най-големия пример в който съм участвал бе на влизането на пътя от ВТ към главния път между СТЗ и НЗ. Там влизащите от към боаза нямат предимство и си чакат да се отвори дупка да се намъкнат в движението. Когато минах въпросния ден движението беше УЖАСНО натоварено и стигайки до въпросното място видях 4-5 ТИР-а чакащи да влязат на главния път. Никой не им обръщаше внимание и пичовете сигурно чакаха от поне 10-15 минути! Та аз застанах плътно в ляво до разделителната ивица (така, че да не може някой наглец да тръгне да ме изпреварва), пуснах си левия мигач (а не аварийните) и пресветнах на работниците- да представете си хората са на работа, не като повечето отиващи или връщащи се от почивка да преминат. Намалих и се движех с 10км/ч за 15-20 секунди и след 3-я ТИР тръгнах, тъй като се разсвириха отзад нетърпеливите. Лично аз се гордея с постъпката си тъй като аз се забавих 20 секунди, а ТИР-аджийте спестиха 20 минути! След това, като тръгнах да ги изпреварвам само дето не скочиха върху колата ми да ме разцелуват... То не бяха свиркания, мигачи, пресвяткания...
И не искам да чувам простотий от сорта "че какво ми пука за 20те му минути, след като аз съм загубил 20 секунди + досадните изпреварвания на тия дето съм пуснал"! След 14 часово движение с ТИР съм изпускал кораб за 10ина минути и не мога да ви опиша какво е чувството до следващия ден когато пак има кораб...
2. Чети внимателно! "Аварийките" се пускат в този случай да предупредиш и този когото искаш да пропуснеш в движението! Защото без тях пресвяткането може просто да значи "чакай си реда наглецо!"
3. При изпреварване задния точно затова пресвятка. Да те информира за намерението си да те изпревари. Ти от своя страна съм описал как може да отреагираш адекватно! С ляв или десен мигач. И до там. Решението на тоя отзад си е негово, ти не си отговорен за това.
4. В другия ти пример важи последното ми изречение. Не си длъжен да изпревариш след като са те известили, че можеш да го направиш.
5. Именно заради такива, които са неграмотни на пътя се хабих да пиша! Тва за мигачите си е написано правило в закона...
6. Тези неписани правила са измислени с цел да се улесни движението по пътищата! Не дрънкай глупости!

@jozo: По темата има много ЗА и ПРОТИВ. Не твърдя, че така трябва да бъде. Аз лично не мога да карам и пред мен да блести слънцето. Вземам мерки- сенници, очила, ако щеш с ръка си предпазвам очите от прякото блестене... Но фаровете идват от друга посока- отред и на моето ниво... и е важно тях да ги виждам! През деня не ми се е случвало някой с толкова силни фарове да ме ослепи! Даже незнам как ще стане това?! Дневната светлина е по-силна от фаровете. А без фарове не рядко ми се случва да не обръщам вминание на разни предимно трошки, с които се разминавам...
А за паркирането- късметлия си значи :)/> Мен тъпа п*тка ме е нахулвала отзад, когато съм заемал позиция да паркирам на улично платно. Иначе в определените места за паркиране също често паркирам на аварийни, тъй като разни камикадзета- пешеходци се въртят на около...
0

#8 Потребителят е офлайн   Simple Икона

• Рогач - досадник
  • Регистриран: 01-Jan 07
  • Отбор:Scuderia Ferrari

Posted 27 June 2008 - 16:46

Преглед на мнениетоCLM-Ivo написа на 27.06.2008 - 17:29:

3. При изпреварване задния точно затова пресвятка. Да те информира за намерението си да те изпревари. Ти от своя страна съм описал как може да отреагираш адекватно! С ляв или десен мигач. И до там. Решението на тоя отзад си е негово, ти не си отговорен за това.

Преди много години в Правилника за Движение по пътищата имаше изискване този, който тръгва да изпреварва да подаде звуков сигнал. Вярно, това вече е архаично, но съм съгласен, че добре изпреварваният да бъде предупреден. Случвало ми се е да излизам чак на банкета на насрещното платно, заради завеян дядо, който решава да изпревари без да погледне, че него вече го изпреварват.
0

#9 Потребителят е офлайн   Нострадамус Икона

• познавач :)
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Регистриран: 27-Feb 04
  • Отбор:Renault

Posted 27 June 2008 - 17:21

4. Ляв мигач СЛЕД изпреварване И движение в срещу посочната лента сигнализира, че отсреща не идва автомобил и чакащите също да изпреварят могат да предприемат маневрата. Сигнала приключва чрез сменяне на лявия мигач с ДЕСЕН И ПОНЕ 3-4 СЕКУНДИ ПРЕДИ да се приберете във вашето платно. С това сигнализирате на чакащите да изпреварят да не започват изпреварване и на тези, които изпреварват да побързат, защото скоро ще премине насрещно движещ се автомобил.

И що да не се прибереш навреме и да оставиш тези зад теб да си преценят дали идва насреща някой или не? Винаги ме е дразнило, когато някой не се прибере навреме и ми провали дълго чакано изпреварване.
0

#10 Потребителят е офлайн   CLM-Ivo Икона

• Млад талант
  • РипванеРипванеРипване

Posted 27 June 2008 - 17:38

Преглед на мнениетоЗлият написа на 27.06.2008 - 18:21:

И що да не се прибереш навреме и да оставиш тези зад теб да си преценят дали идва насреща някой или не? Винаги ме е дразнило, когато някой не се прибере навреме и ми провали дълго чакано изпреварване.

Ако не се подразбира уточнявам, че това се прави когато колоната зад камиона (примерно) има ограничена видимост напред, за разлика от изпреварилия, пред когото няма друг автомобил да му пречи и все пак е малко по-напред.
Най-често аз използвам този приом когато се движа с мой познат и чрез подобни неща се придвижваме по-бързо. Примера е най-удачен при нужда от изпреварване на повече от един автомобил. При сигнал отпред чрез това, което съм описал следващия изпреварващ спокойно може да настъпи газта и да изпревари 2-3-4-5 коли например без да се страхува, че ще изникне кола насреща. Докато аз например когато трябва да изпреварвам 2-3 тира един след друг, когато изпреваря първия убивам ускорението си и съм готов да се прибера зад втория, ако изкочи нещо. Именно автомобил, който също изпреварва отрпед или стой в нея лента ми гарантира, че няма как да дойде нещо насреща.. :)/> Малко неясно го обесних, но дано се разбира идеята.
0

Препоръчваме ви:

Share this topic:

• 6 Стр. +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Последна »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users