Club S1 Форуми: PURE - "the new kid on the block" - Club S1 Форуми

Преход към съдържанието

Стр. 1 от 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

PURE - "the new kid on the block" дискусия за новия доставчик на двигатели Rate Topic: -----

#1 Потребителят е офлайн   The_Driver Икона

• Втори пилот
  • РипванеРипванеРипванеРипване
  • Група: Потребители
  • Регистриран: 17-Oct 07
  • Отбор:Без отбор

Posted 17 September 2011 - 19:40

Някак си без да се вдига много шум в света на Ф1 се появи нов играч на масата на доставчиците на мотори, а това малко или много ще доведе до промяна в баланса на политическите сили в спорта!
За мен е интересно как отборите почти пропуснаха да видят какво се случва около тях, с изключение на изявленията от Ферари около назначението на Жил Симон в новата компания.
Аз лично съм привърженик на гледната точка, че във Ф1 нищо не се случва без някой да го е предизвикал, за да извлече ползи, финансови или политически и ситуацията около PURE леко ми намирисва.
Когато през 2008 се обсъждаха промените в правилата за 2009 всички знаем, че големите отбори се противяха срещу безумните предложение за технически бонуси за тези които се поместят в определения от ФИА бюджет.Тогава Косуърт бяха използвани като средство за сплашване - "щом вие не искате да ограничите разходите и да доставяте на тези пари, те ще го направят", но ФИА в крайна сметка се оплетe в собствените си мрежи като поставихи новите отбори в изключително неизгодна ситуация, а Косуърт едва ли са планирали да работят точно по този начин за бъдещите 5 години.
Сега ситуацията е подобна - ФИА се опитва да наложи 1.6л турбо мотор и въпреки че отборите неохотно се съгласиха, в падока се усеща недоволството и от време на време има доста остри изказвания като основните недоволни изглежда са Ферари.
Реално всички са започнали проект за новия мотор, но този проект е още в начална фаза, а едва ли е проблем при възникване на нови спорове между отборите и ФИА да останат сегашните мотори докато не бъде взето решение.
Естествено на сцената се появяват PURE с изявление обвързано с реални срокове и готовност за тест преди края на сезон 2012.
Реално основните фигури ръководещи компанията и техническата й дейност са бивши служители и инженери на Рено, като наскоро се присъедини и Жил Симон работил доста време за Ферари.
Тези инженери не са случайни - Jean-Pierre Boudy например е бивш служител на Рено, експерт в областа на 4 цилиндровите турбо мотори и главен конструктор на този вид мотори за Рено през 70-те и 80те! Казано по друг начин, в PURE разполагат с човешки активи напълно запознати с разработките на един от водещите конструктори на турбо мотори от златната им ера, ера към която днешната компания Рено ще се обърне, за да стъпи на отъпкана почва при развитието на моторите си за 2014.
Жил Симон е работил във Ферари в периода 1994-2009 на различни постове, но като цяло се е занимавал с разработки в областа на двигателите, трансмисията и електрониката, но макар да става въпрос за атмосферни мотори информацията която има за разработките и начина на работа във Ферари е изключителна.По-важното обаче е, че той е един от хората оформили правилата за двигателите за 2014, а това го поставя в доста изгодна ситуация.
Jean Todt - ".....After a very fruitful 18-month period at the FIA where he has been able to leave a significant legacy in the 2014 powertrain regulations, Gilles has been offered an opportunity at P.U.R.E. that will enable him to make a substantial contribution to a new era in F1. I wish him a successful future.”*
По-интересното е обаче, че преди да работи за Ферари Жил Симон е рабитл за Рено както и съвместно с Жан Тод или по-скоро под ръководството на Жан Тод в Пежо.
А отношенията помежду им и ролята на Жил в PURE проличават от изказванията на двамата - Жил Симон “Making F1 more environmentally friendly is a personal goal of mine. The 2014 powertrain regulations mark the biggest change in this area of F1 for a generation. This opportunity to develop the P.U.R.E powertrain...."**

Това което аз виждам в цялата ситуация е, че човек на Тод (човек на ФИА), създал правилата и имащ наблюдение върху работата на всички доставчици на мотори, създава моторите на PURE.И въпреки че заплахата за останалите изглежда чисто техническа, всъщност това назначение е чисто политически коз целящ да сплаши всеки дръзнал да надигне глас срещу новите правила.

Не се забавиха и атаките на Pollock срещу засилващото се влияние на Рено в спорта, което изтласква постепенно Косуърт от сцената и заплашва позиците на ФИА.

П.С.
* "...след много ползотворен 18 месечен период във ФИА, където даде значителен принос за оформянето на правилата за моторите за 2014, Жил получи възможност да работи за PURE, това ще му даде възможност да участва в оформянето на една нова ера във Ф1.Желая му успешно бъдеще! "

** "Създаването на една по-екологична Ф1 е моя лична цел.Промените в правилата за двигателите за 2014 са най-значителната промяна в тази област от доста време насам.Възможността да разработвам двигатели за PURE...."
1

#2 Потребителят е офлайн   Dragonfly Икона

• Почетен пъдар
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 22-Aug 04
  • Град:EU

Posted 17 September 2011 - 22:11

Незабелязано не е било, нито пък чак толкоз безшумно. Просто тук не останаха хора, които да се интересуват от техника май.
Ще видим. Има големи спекулации кой от големите автомобилни компании стои зад проекта. Едни викат немски, други - френски. На мен второто ми се вижда по-вероятно.
Но като имам предвид, че начело на проекта е Полок, мога да кажа със сигурност едно (на база наблюденията ми за БАР-Хонда) - той ще си напълни добре касичката, а дали от проекта ще излезе читав двигател, засега съм по-скоро песимист.
0

#3 Потребителят е офлайн   tony34al Икона

• Вицешампион
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 14-Sep 09
  • Отбор:Scuderia Ferrari

Posted 18 September 2011 - 06:21

От краткия ми житейски опит и това което съм понаучил, вече съм свикнал във всяко действие /на определени хора/кръгове/ да търся личния интерес. Всичко в тоя живот е ЛИЧНО! Та ФИА, ФОТА и т.н. са добри възможности/лостове за постигане на лични цели и интереси. Историята с моторите е показателна. Аз мисля, че това е само началото - нови хора с нови амбиции и интереси вече са нетърпеливи да превземат територии, владяни вече от 25-30г. Предполагам, че в следващите 3-5г, статуквото въобще, във Ф1 и не само там, ще отиде в историята. Разбира се ще има много "пушечно месо" , но това са правилата в бизнеса/политиката:)/>
1

#4 Потребителят е офлайн   The_Driver Икона

• Втори пилот

Posted 18 September 2011 - 12:46

Преглед на мнениетоDragonfly написа на 17 September 2011 - 22:11:

Незабелязано не е било, нито пък чак толкоз безшумно. Просто тук не останаха хора, които да се интересуват от техника май.
Ще видим. Има големи спекулации кой от големите автомобилни компании стои зад проекта. Едни викат немски, други - френски. На мен второто ми се вижда по-вероятно.
Но като имам предвид, че начело на проекта е Полок, мога да кажа със сигурност едно (на база наблюденията ми за БАР-Хонда) - той ще си напълни добре касичката, а дали от проекта ще излезе читав двигател, засега съм по-скоро песимист.

Четейки официалният им сайт, френската връзка започва да се набива на очи, а ако се проучат по-детайлно участниците в проекта излизат следните неща - TEOS Powertrain Engineering е основният партньор, като от тях се очаква да са мозъка на организацията и да генерират проекти за нови конструкции и материали.Оказва се обаче, че TEOS са формирани едва през Януари при сливане на две други дружества - IFP Energies Nouvelles (IFPEN) и Mecachrome.Първата компания се управлява от френското правителство, а във втората правителството притежава значителен дял.Още по-интересно е, че щаба на новото дружество TEOS се намира в непосредствена близост до съоръжения на Рено, Ситроен и Пежо в едно предградие на Париж.Двигателите обаче ще се произвеждат в друг завод имащ връзки с Renault Sport F1.
Всичко това подсказва, че макар PURE официално да са Швейцарска компания производството им ще е средоточено във Франция и ще подържа някави връзки с френските производители.

Аз мисля, че макар да са събрали значителен инженерен екип, запознат перфектно с материята, без подкрепата на голям автомобилен производител ще им е изключително трудно да си организират производството, защото проектите и прототипите са едно нещо, но орагинизирането и подържането на мощности за сериино производство е съвсем друго.

Въпросът е кой точно ги подкрепя - кадрите и съоръженията определено имат по-тясна връзка с Рено, но пък определени ръководни фигури са близки на Пежо.Интересно е, че Полок доста остро нападна Рено в медиите, но на него ще му се наложи да работи с тях в бъдеще, а подобни изказвания едва ли ще улеснят сътрудничеството, по-скоро има някаква друга цел.
0

#5 Потребителят е офлайн   Dragonfly Икона

• Почетен пъдар
  • Преглед на галерията

Posted 18 September 2011 - 14:02

Предположенията се колебаят между Пежо и ФВ, но поне от каквото е известно, натежава френската връзка. Едва ли френското правителство ще се ангажира с немски концерн. А и наистина има топла връзка между Пежо и Тод, което донякъде обяснява странното освобождаване без пауза на Симон от ФИА.
Има доста време - две години и чак за третата трябва да се види готов V6 турбо по новите изисквания на регламента.
Не ми е ясно също и как ще се подходи към хомологизацията и замразяването, защото новите двигатели едва ли ще се получат без кусури от първия път. Може би ще има период на развитие при тях. Но трябва да има и възможност за тестове, защото само в реални условия се проявяват всички качества и недостатъци.
0

#6 Потребителят е офлайн   The_Driver Икона

• Втори пилот

Posted 18 September 2011 - 14:57

Понеже не съм обърнал внимание как точно са се развили нещата.
Обсъждан ли е някакъв период в които ще е позволено двигателите да се развиват относително свободно, преди ново замръзяване?
Например 2014 да остане "свободна година"?

П.С. Някъде четох, че от PURE дори в състезателни условия смятат да тестват, което не изглежда много реалистично, ако става дума за състезателни условия в състезание от Ф1.
0

#7 Потребителят е офлайн   Breathfan Икона

• chalgakiller
  • Преглед на блога
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 30-Jan 04
  • Отбор:Williams

Posted 19 September 2011 - 10:12

Propulsion Universelle et Recuperation d'Energie (PURE)

Wiki: "The company is linked to Mecachrome, and employs former members of Renault and Peugeot's F1 engine programmes from the 1990s."
0

#8 Потребителят е офлайн   mertol Икона

• Вицешампион
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • Преглед на галерията
  • Регистриран: 05-Nov 05
  • Отбор:Scuderia Ferrari

Posted 20 September 2011 - 09:52

Преглед на мнениетоDragonfly написа на 17 September 2011 - 22:11:

За сега темата е по-скоро политическа, а не техническа.
0

#9 Потребителят е офлайн   Dragonfly Икона

• Почетен пъдар
  • Преглед на галерията

Posted 20 September 2011 - 10:33

Само да добавя, че целта е комплексна - двигател плюс системи за възобновяване на енергията КЕРС и ТЕРС (кинетична и топлинна).
0

Препоръчваме ви:

Share this topic:

Стр. 1 от 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users