След месеци на слухове, шпионски снимки и регистрации на търговски марки, вече е официално: Mitsubishi работи по нов Pajero. Но дали всъдеходът ще дойде и при нас?
Mitsubishi официално потвърди завръщането на своя легендарен всъдеход. Новият Pajero (съответно Montero) трябва да дебютира през 2026 г. като глобален флагмански SUV и отново да се изправи срещу утвърдени офроуд модели като Toyota Land Cruiser. Японците вече публикуваха първи тийзъри в своите канали на социалните медии.
Mitsubishi продължава да използва две различни имена според пазара. Докато в много региони всъдеходът ще се предлага като Pajero, в испаноезичните държави отново ще носи името Montero. Причината е, че на испански език (особено в Латинска Америка) „Pajero“ е вулгарна жаргонна дума (означава „чек*джия“). Затова автомобилът се продаваше в почти всички испаноезични страни и в САЩ под името Mitsubishi Montero.
Носеща рама вместо SUV платформа
Технически Mitsubishi се връща към класическите офроуд качества при новия Pajero. За разлика от последните две поколения новият модел очевидно отново ще използва здрава носеща рама с надлъжни и напречни греди. Основа е платформата на пикапа Mitsubishi Triton, който на много пазари е познат и като L200.
Така Mitsubishi ясно позиционира Pajero като истински всъдеход с голям прикачен товар и сериозни офроуд възможности. Шпионските снимки вече показват голям пътен просвет, масивни степенки и най-вече твърд заден мост. Ако сведенията се потвърдят, това ще бъде първият Pajero от второто поколение насам с подобна класическа офроуд конструкция.
Очаква се моделът да се произвежда основно в Тайланд. Подсказки за това дават номера на шасита, открити в австралийски регистрационни документи. Тясната техническа връзка с произвеждания там Triton се смята за почти сигурна.
Дизелово, бензиново и евентуално хибридно задвижване
За много пазари Mitsubishi вероятно ще продължи да разчита на дизелови двигатели. Най-често се споменава познатият 2,4-литров twin turbo дизел от Triton с 201 к.с. и 470 Нм въртящ момент. Така новият Pajero директно ще се конкурира по мощност с актуалния Land Cruiser на Toyota.
В зависимост от региона обаче може да се предлагат и бензинови двигатели – например в Близкия изток или части от Латинска Америка. Освен това Mitsubishi очевидно обмисля и електрифицирана версия. Според медийни публикации може да бъде използвана plug-in хибридна система от Outlander PHEV. Там комбинацията от 2,4-литров бензинов двигател и два електромотора развива 248 к.с. и 450 Нм въртящ момент. Какви задвижвания реално ще се предлагат в Европа, засега остава неясно.
Модерни технологии от Triton
Новият Pajero ще се възползва и от технологиите на актуалния Triton. Очаква се системата Super Select 4WD-II, която позволява използване на задвижване на четирите колела и на асфалт. Ще има и система за избор на режими според настилката – пясък, кал или каменист терен.
Разбира се, на борда ще присъстват и модерни асистиращи системи, включително адаптивен круиз контрол, асистент за спазване на лентата и множество функции за безопасност.
Ще дойде ли Pajero и в Европа?
Все още не е ясно дали Mitsubishi отново ще предлага Pajero в Европа. Пазарът на големи всъдеходи се сви, но в същото време модели като Toyota Land Cruiser вече достигат цени на нивото на луксозния клас. Именно в това Mitsubishi може да открие възможности.
По-вероятно е първоначално моделът да стартира на пазари с традиционно силно търсене на офроуд автомобили, като Австралия, Югоизточна Азия или Обединените арабски емирства. Европа може да последва по-късно – ако екологичните изисквания и икономическите условия позволят.
Краят на Pajero настъпи през 2021 г.
„Старата“ серия Pajero постепенно беше изтеглена от Европа. Основната причина бяха по-строгите CO₂ и емисионни регулации. Четвъртото поколение технически все още се базираше на платформа от началото на 2000-те години и получаваше само малки обновления. През 2021 г. приключи и производството за японския вътрешен пазар. По същото време Mitsubishi затвори и традиционния завод за Pajero в Гифу.
Накратко: С изцяло нов модел Mitsubishi прави опит да възроди легендарната офроуд серия Pajero – този път с модерни технологии, глобална насоченост и ясна позиция като сериозен съперник на Toyota Land Cruiser. Дали ще дойде и в Европа? Можем само да се надяваме.













