Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Докога ще продължава политическата криза в F1?

Докога ще продължава политическата криза в F1?

25
0

Спокойствието във Формула 1 през последните няколко месеца трае буквално ден до пладне и е само привидно. Почти вече няма човек, на когото да не омръзна безкрайната размяна на официални изявления и промяна на позиции в битката между организацията на отборите в спорта FOTA (Formula One Teams Association) и международната автомобилна федерация ФИА. Поредният рунд в очевидно непрекъсващия мач се разиграва от сряда насам, след като екипите пристигнаха на пистата Нюрбургринг, освежени от кратката почивка между последния старт във Великобритания и Гран при Германия и готови за разговори относно правилниците за шампионата догодина. Но както вече стана традиционно, вместо за състезания и надпревара на най-високо ниво, отново се говори за разцепване на спорта.

В сряда бяха насрочени две срещи – на спортната и техническата работни групи. Първата се проведе изцяло, но не и другата. Причината бе изявлението, че екипите, членуващи във FOTA, могат само да наблюдават, тъй като понастоящем не са включени в световния шампионат на Формула 1 за 2010 г.

От ФИА твърдят, че отборите от FOTA са били наясно със статута си на наблюдатели без право на глас. Според официалното им обяснение по случая, Макс Мозли е писал два пъти на Лука ди Монтедземоло (в качеството му на президент на асоциацията на отборите), за да му напомни, че „каквито и да са изменения в правилата за 2010 г. са предмет на единодушното одобрение на петте екипа, вече приети за следващия сезон при публикувания правилник“. Тоест става дума за Уилямс, Форс Индия, Мейнър Гран при, Кампос и US F1.

Това обаче някак не се връзва с обявеното в официалните решения на Световния съвет за автомобилен спорт от 24 юни в Париж, в които има публикувани 13 отбора като „приети за световния шампионат на ФИА Формула 1 за 2010 г.“. А на Нюрбургринг внезапно на практика бе обявено, че за догодина са приети само пет (!) екипа.

Логично бе при това положение представителите на FOTA да си тръгнат и от там се заформи поредното брожение. Естествено, асоциацията на отборите вече намекна, че организацията на алтернативен шампионат се връща на дневен ред! Твърди се също така, че FOTA вече усилено преговарят с Бърни Еклестън и CVC като притежатели на търговските права.

Докога ще продължава всичко, като че ли вече не е ясно никому. Битката придобива особено горчиви нотки, когато нападките стават лични – както когато президентът на ФИА Мозли първо заяви в интервю за английския Мейл, че отборите „твърде бързо затанцуваха на гроба ми“, а след това постави под съмнение влиянието и сериозността на Ди Монтедземоло, твърдейки, че реалният ръководител на ФИАТ е главният изпълнителен директор Серджо Маркионе. Това, както и поставянето на ултиматуми (независимо от коя страна), едва ли ще доведе до постигането на така жадуваните мир и спокойствие във Формула 1.

Докога обаче ще продължава всичко? Въпросът вече не е реторичен, защото отклоняването на вниманието и непрекъснатите обрати в политическата ситуация са на път да откажат доста хора от спорта. Феновете, гледащи Гран при, не горят от желание да са напълно наясно с всяка стъпка на FOTA, ФИА, Еклестън и всички останали – те в крайна сметка се интересуват от случващото се на пистата, от автомобилите и кой пресича пръв финала в неделя следобед. От тази гледна точка непрекъснатите неразбории в никакъв случай не допринасят за повишаване на интереса у публиката. А във време, когато се виждат полупразни писти, това би трябвало (поне на теория) да тревожи сериозно и участниците във Формула 1, и администриращите спорта.