Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Еклестън отваря кутията на Пандора

Еклестън отваря кутията на Пандора

82
0

В необичайно интервю за „Таймс“ шефът на Формула 1, Бърни Еклестън, хвърли малко светлина върху своите социални, икономически и политически убеждения.

Еклестън управлява комерсиалната страна на спорта с железен юмрук от много десетилетия насам и въпреки че имаше заплаха от страна на Асоциацията на отборите от Формула 1, милиардерът и президентът на ФИА, Макс Мозли, продължават да ръководят комерсиалната и регулативната страна на спорта.

Въпреки това има известно негодувание по отношение на ФИА, след като наскоро президентът на Ферари, Лука ди Монтедземоло, каза, че според него Мозли управлява спорта с диктаторски маниери.

„Ако погледнете към демокрацията, то тя не е помогнала много на повечето страни – включително и тук“ – каза Еклестън. „Харесват ми хора, които са наясно със себе си. Ако всеки път трябва да се обърнеш към баба си, преди да правиш нещо, това е тъпо. Аз правя решенията – понякога грешни, понякога верни. Докато правилните са повече, всичко е наред.“

Както винаги Еклестън показва, че не е от хората, които излишно се бавят. Всъщност решителността му често е считана за положителен аспект на неговия характер. Но това е много далеч по отношение на демокрацията.

Еклестън дори обясни адмирациите си към бившия министър председател на Великобритания, Маргарет Тачър, известна като Желязната лейди. Обичана или мразена, всички имат някаква позиция по отношение на управлението й. В тази връзка той каза, че представителите на новите лейбъристи – Тони Блеър и Гордън Браун – се опитват да угодят на всички. В този ред на мисли той подчертава, че президентът на ФИА би бил отличен премиер.

Покрай войната в Ирак имаше два основни лагера във Великобритания – едните смятаха, че е било оправдано и логично да има атаки, докато други смятат, че никоя предварителна война не е оправдана. Има серия аргументи и за двете страни, но Еклестън е категоричен.

„Направихме ужасно нещо, като подкрепихме идеята да се отървем от Саддам Хюсеин, тъй като той бе единственият, който можеше да управлява страната“ – продължава Еклестън. „Отиваме в някои държави и нямаме представа от културата им.“

Когато е бил попитан за любимия си исторически диктатор, Еклестън казва „Маги вече я няма“, а след това добавя: „В много отношение, вероятно е ужасно, че го казвам, но като изключим факта, че Хитлер се отнесе малко и бе убеден да прави неща, за които не знам дали е искал или не, но той можеше да командва много хора и да ги убеждава да правят много неща.“

„Накрая той прекали, така че не е бил много добър диктатор, тъй като … знаеше какво ще стане и въпреки това бе решен да продължи. Или просто се беше примирил, но при всички положения той не бе диктатор.“

В интервюто Еклестън говори за серия социални проблеми, но накрая се спира и на личните си финанси: „Имам кредитна карта, но почти не я ползвам. Купих си яхтата с чек.“