Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 ФИА няма да смекчава мерките при използване на нецензурни думи

ФИА няма да смекчава мерките при използване на нецензурни думи

ФИА
снимка: Спас Генев

ФИА няма да смекчава мерките при използване на нецензурни думи. Ръководният орган излезе с изявление след вчерашния Световен съвет за автомобилен спорт, в което обяви, че не възнамерява да прави промени в правилника. Същевременно стана ясно, че двама членове на ФИА не са били допуснати на виртуалната среща вчера, след като не са подписали споразумение за неразкриване на информация.

В началото на годината ФИА наложи нови драконовски мерки при използване на обидни гуми. Федерацията обеща да налага солени глоби и дори да изключва от състезания пилоти, които псуват по време на пресконференции или срещи с медиите.

Първата „жертва“ на новите санкции на ФИА беше Адриен Фурмо. Пилотът на Хюндай изрече нецензурна дума след финала на рали Швеция. Фурмо беше разследван от стюардите и отнесе глоба от €10 000. Той беше глобен условно с €20 000 при повторно нарушение на правилата.

Глобата на Фурмо не беше приета добре от пилотите в световния рали шампионат (WRC). В началото на седмицата те поискаха среща с Мохамед бин Сулайем и публикуваха отворено писмо. В него те настояват за смекчаване на мерките и разяснение къде точно отиват парите от глобите. Писмото беше подписано от всички екипажи от клас Рали1, някои от Рали2 и от бившия навигатор на Себастиен Ожие Жулиен Ингарсия

Вчера се проведе заседание на Световния съвет за моторни спортове към ФИА. След него ръководният орган излезе с изявление. В него се посочва, че състезателите да спазват правилата на ФИА, които определят псуването като форма на „неправомерно поведение.“

„Започвайки годината на уважението, членовете на Световния съвет споделиха подкрепата си за усилията на ФИА за спазване на кодекса за поведение за насърчаване на спортсменството [и] най-добрите практики. Тук се включва очакванията относно езика и поведението. Тя трябва да е съответствие с позицията, заета от международните ръководни органи в цялата спортна общност.“

„В качеството си на модели за подражание за младите фенове на моторните спортове и посланици на по-широкия спортен свят, начинът, по който пилотите се държат на пистата и в падока, е от голямо значение. Кодексът за поведение включва очаквания по отношение на езика, който може да бъде възприет като обиден или неподходящ от мнозина. В него влизат и действия, които биха могли да се считат за вредни за спорта.“

Бин Сулайем на практика превърна борбата с онлайн злоупотребите със състезатели и официални лица в приоритетен въпрос чрез инициативата си „Обединени срещу онлайн злоупотребите“.

„Ролята ни на регулатори и пазители на същността на моторните спортове изисква да се обявяваме срещу всички форми на тормоз над спортисти и да предприемаме решителни действия срещу тях“, каза Бин Сулайем. „Всички нива нашият спорт се основават на уважение. Призовавам спортната общност да обмисли въздействието на своите действия както онлайн, така и офлайн.“

Междувременно стана ясно, че двама от висшите членове на ФИА не са били допуснати по време на вчерашното заседание на WMSC. Това са ръководителят на Британската моторспорт федерация Дейвид Ричардс и заместник-председателят на ФИА за спорта Робърт Рийд

Предполага се, че това е в следствие от отказа им да подпишат споразумение за неразкриване на информация (NDA), наредено директно Бин Сулайем. Според докладите NDA е забранявало на членовете да обсъждат извън официалните срещи въпроси, свързани с ФИА.

Изискването най-вероятно е продиктувано от опасенията на Бин Сулайем за евентуално изтичане на информация към медиите. Това обаче предизвика известна полемика.

Ричардс и Рийд са дългогодишни и уважавани членове на ФИА. Те обаче отказаха да подпишат NDS, което на свой доведе до изключването им заседанието.

Говорител на ФИА защити решението и подчерта значението на поверителността за запазване на интегритета на организацията.

„Както е рутинно във всички организации, ФИА прилага процедури, включително споразумения за неразкриване на информация. Така трябва да осигури поверителни отношения между всички страни, да опази личната информация и да защити нашите регулаторни интереси“, заяви говорителят.