Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Хамилтън на полпозишън, Ферари не прескочи Q2 в Белгия

5178
0
Хамилтън Спа
Люис Хамилтън; снимка Мерцедес

Люис Хамилтън с Мерцедес спечели квалификацията за Гран при на Белгия с време от 1:41.252. Зад него останаха Валтери Ботас (Мерцедес) на 0.511 и Макс Верстапен с Ред Бул на 0.526 от Хамилтън.

Температурата на въздуха по време на квалификацията бе 16 градуса, а тази на пистата- 24. Вероятността за дъжд в тази сесия бе 40 %.

Първи на пистата бяха пилотите на Хаас Ромен Грожан и Кевин Магнусен. Първата най-бърза обиколка в квалификацията бе за Грожан- 1:45.073.

Малко след тях всички други пилоти излязоха на пистата. Вторият най-бърз тур записа Макс Весртапен, но неговото постижение подобри Карлос Сайнц.

След първите 10 минути от началото на Q1 лидери станаха пилотите на Мерцедес, като лидер бе Хамилтън. Зад тях бяха Даниел Рикиардо и Карлос Сайнц, на почти секунда от световния шампион. Макс Верстапен успя да измести Рикиардо и зае третата позиция. Засега извън втората квалификация бяха Латифи, Магнусен, Райконен, Фетел и Грожан.

В края на сесията почти всички пилоти излязоха на трасето и  образуваха голям трафик на самото трасе.

До края на сесията Фетел успя да подобри своето време и зае 12-тото място, а отпадналите в Q1 бяха Кими Райконен, Ромен Грожан, Антонио Джовинаци, Николас Латифи и Кевин Магнусен. Пилотът на Уилямс Джордж Ръсел за пореден път успя да се добере до участие във втората фаза на квалификацията, като дори бе пред едната кола на Ферари. Най-бърз отново беше Люис Хамилтън.

Още в началото на Q2 всички състезатели излязоха на пистата, като пилотите на Мерцедес бяха с гуми медиум.

Най-бързата обиколка отново бе за Хамилтън. Пилотът на Мерцедес записа 1:42.014, като на 0.112 бе неговия съотборник Валтери Ботас. Трети на 0.459 отново остана Макс Верстапен с Ред Бул, а зад него бяха съотборниците от Рено Даниел Рикиардо и Естебан Окон.  Пилотите на Ферари бяха едва на 14-та и 15-та позиция, на повече от секунда и половина от първата позиция. Извън топ 10 бяха също и състезателите на Рейсинг Пойнт.

Във финалните минути от Q2 пилотите на Рейсинг Пойнт подобриха своите времена и намериха място в топ 10, а състезателите на Алфа Таури и Ферари не успяха да се класират в Q3. В крайна сметка отпаднаха Данил Квят, Пиер Гасли, Шарл Льоклер, Себастиан Фетел и Джордж Ръсел. Хамилтън отново бе с най-бързия тур и в Q2.

Данил Квят остана само на 8 хилядни от третата квалификация.

В началото на Q3 всички състезатели бяха на пистата с гуми софт.

Пилотите на Мерцедес отново записаха най-добри обиколки, след тях бяха Даниел Рикиардо и пилотите на Ред Бул Макс Верстапен и Алекс Албон. В същото време Хамилтън подобри рекорда на пистата Спа.

В последните минути от сесията Верстапен си върна третото място, а Хамилтън подобри рекорда на трасето още веднъж и спечели своя полпозишън номер 93. Четвърти остана Рикиардо, а топ 5 допълни Албон.