Начало Formula E News Жан-Ерик Верн е новият шампион във Формула Е

Жан-Ерик Верн е новият шампион във Формула Е

87
0
Лукас ди Граси

Жан-Ерик Верн от тима на Techeetah е новият шампион във Формула Е. Французинът завърши 5-и в еПри на Ню Йорк, предпоследен кръг от първенството. Това му бе достатъчно да спечели титлата с аванс от 31 точки пред Сам Бърд (DS Virgin) преди последната надпреварата в Ню Йорк утре.

Победата в състезанието отиде за миналогодишният първенец Лукас ди Граси, който остави зад себе си след оспорвана битка съотборника си в Audi Sport Дани Абт. Себастиан Буеми от тима на Renault e.dams допълни местата на подиума.

Верн трябваше да стартира от предпоследна позиция, след като се оказа, че той и неговият съотборник в Techeetah Андре Лотерер са използвали повече мощност от позволеното по време на груповата фаза на квалификацията. Двамата бяха декласирани, като Лотерер потегли последен.

Потеглилият от полпозишън Буеми поведе, а вторият Мич Еванс (Jaguar Racing) изостана много, след което спря с технически проблем. Никола Прост от Renault e.dams излезе втори, Абт бе 3-и. По-назад стана инцидент между Хосе Мария Лопес и Жером Дамброзио, в резултат на което първият остана без заден спойлер, а вторият без преден. По отношение на претендентите за титлата Сам Бърд бе 13-и, а Верн последен 18-и.

Отпред Буеми водеше, а Абт изпревари Прост и стана 2-и. Бърд пък се придвижи до 11-о място. Прост загуби скорост и изостана набързо до 5-о място, а Нелсон Пике от Jaguar Racing излезе 3-и. В 7-ата обиколка Абт задмина и Буеми и поведе, а Том Дилман от Venturi мина пред Нелсон. Междувременно Бърд напредна до 9-а позиция, а Верн до 14-а.

В челото Лукас ди Граси изпревари Прост и Пике, което го изведе 4-и. В 12-ата обиколка Бърд загуби позиция от Лотерер, който направи добра услуга на съотборника си Верн, който вече бе 12-и. След само 2 обиколки Жан-Ерик направи успешна атака срещу Алекс Лин и така се озова плътно зад Бърд. Нова отлчина маневра на Ди Граси му донесе 3-ото място пред Дилман.

В 16-ата обиколка дойде моментът, в който Верн изпревари съперника си за титлата в новата част на трасето. Отпред Ди Граси се справи с Буеми и оформи първа и втора позиция за пилотите на Audi Sport. Лотерер и Верн от Techeetah пък се изкачиха до 6-о и 7-о.

В 22-ата обиколка състезателите масово влязоха за смяна на колите. При тях Пике отпадна след излизането от бокса си с проблем. Това придвижи Верн до 6-ото място. На върха Ди Граси с агресивна атака от външната страна изпревари Абт и поведе. Дани не се отказа от битката и опита да си върне лидерството, но без успех.

Лотерер пък очаквано пропусна Верн пред себе си. Така последният стана 5-и, докато Бърд бе все така 9-и, което означаваше титла за Верн преди последния кръг. Сам освен това загуби позиция от Енгел. 10 тура преди края обаче заради катастрофа на Алекс Лин на трасето излезе кола за сигурност.

При рестарта Бърд мина на 9-а позиция пред Прост, но Верн запази 5-ото място и взе 8 точки повече от съперника си и кръг преди края стана недостижим с 31 точки аванс. Победата взе Ди Граси пред Абт, с което Audi Sport доближи Techeetah на 5 точки и титлата при отборите ще се реши в състезанието утре от 22:00 часа българско време.