Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Напускането на Екълстоун – краят на една ера (реакции)

Напускането на Екълстоун – краят на една ера (реакции)

62
0

Формула 1 без Бърни Екълстоун доскоро бе почти немислима концепция. Сега вече е факт – 86-годишният англичанин бе отстранен от ръководството на спорта. Ето някои от реакциите на края на една ера.

Ройтерс:

„Бърни Екълстоун се шегуваше, че оттеглянето му ще се случи в деня на погребението му, но в крайна сметка един костюмиран американски бизнесмен тихо побутна 86-годишния шеф на Формула 1 към изхода. Новите собственици на спорта от Liberty Media приключиха в понеделник придобиването на спортните права на F1 и с това дойде краят на едно от най-дългите, най-забележителни и противоречиви царувания в глобалния спорт.

Екълстоун е част от автомобилния спорт от 50-те години на XX век, когато участва в няколко надпревари като пилот, но не успява да се класира на грида. Той постига далеч по-големи успехи извън пистата, след като придобива търговските права на спорта от 70-те години нататък и печели от разрастващия се телевизионен пазар.

Мелодията, с която звъни мобилният му телефон, подсказваше чувство за хумор: „The Good, the Bad and the Ugly” – класически италиански спагети-уестърн от 60-те, идеален тон за „Малкия голям човек” на Формула 1 с каменна физиономия и неговото безкрайно преследване на още няколко долара.

Сам признаваше, че не обича да делегира права и предпочита да работи като диктатор – сключваше сделки с ръкостискане и изпитваше антипатия към имейлите.

Открито признаваше възхищението си към руския президент Владимир Путин и американския президент Доналд Тръмп. Бърни Екълстоун ясно оповестяваше позицията си.

„Не мисля, че демокрацията е начинът, по който трябва да се управлява каквото и да е”, каза преди време той. „Независимо дали става дума за компания или нещо друго, нужен е някой, който да пали и гаси лампите”.”

BBC:

Бърни Екълстоун е малко под 1,60 м, но в продължение на 40 години имаше огромно влияние над Формула 1, упражнявано с лукавство, ум и не малко заплахи. На моменти бе близо до абсолютната власт. Затова и краят на управлението му, дошъл вследствие на придобиването на спорта от американската компания Liberty Media, представлява сеизмична промяна.

Екълстоун, който понастоящем е на 86 години, е тактик със забележителни умения и изключителен бизнесмен, който използваше дързост и смелост, за да превърне Формула 1 в един от най-големите спортове в света, да създаде връзки със световни лидери като руския президент Владимир Путин и да превърне себе си и много от участниците в F1 в мултимилионери. Но това, което го направи умопомрачително – някой го наричат неприлично – богат е онова, което в крайна сметка го свали от власт.

По принцип във Формула 1 уважават много Екълстоун за всичко постигнато в спорта. Освен шепа близки хора обаче, малцина ще съжаляват искрено да му видят гърба. От години съществува усещането, че той вече бе извън времето си, че спортът трябва да напредва. Истината е, че той допринесе за застоя в F1 – хората просто чакаха кога ще си тръгне.

Мнозина вярват, че напускането ще е добро за спорта. То обаче веднага ще обезцвети в някаква степен F1, а е трудно да си представим, че някога отново ще видим някой като него.

Въпреки дребния си ръст, Екълстоун притежава застрашителен характер. В F1 се разказват истории за реални заплахи, както и за опити за сплашване. Разговорът с него наподобява на това да стоиш върху плаващи пясъци – той избягва и заобикаля въпроси с объркващи фрази, разсейване и бърз ум, замайваща комбинация от истина, полуистина и заблуди.

Години наред по-неприятните аспекти от управлението на Екълстоун бяха замазвани или отхвърляни с насмешка, защото той правеше толкова много пари за хората, с които работеше. Но през последните години тонът във Формула 1 се променяше все повече и повече и доста хора започнаха да усещат, че времето му вече е отминало. Не искаше да приеме, че светът е в ерата на интернет и отхвърляше настойчиви молби за използването му за разширяване влиянието на спорта.

Аргументът му бе, че не вижда как ще прави пари от това. Други спореха, че начинът му на работа – да преследва сделката, крайния резултат без да държи сметка за възможните дългосрочни последствия, носи повече вреди, отколкото ползи.

Той със сигурност бе противоречив; вероятно и най-добрите му дни бяха отминали. Но при всичките му недостатъци, Бърни Екълстоун е уникална, титанична фигура, превърнала една нишова дейност в блестящо глобално предприятие, представляващо за толкова много хора опияняваща смесица от блясък, опасност и чиста, ненадмината драма.

Може вече да не е на власт, но никога няма да бъде забравен.”