Шведски студенти изобретиха еко автомобил за масовия пазар. Разработката вече получи разрешение от Комисията по автотранспорт в Швеция и ще бъде най-икономичната кола в страната. По време на тестовете през януари тази година еко автомобилът Baldos е изминал 152,2 км само с 1 литър гориво. С него през 2009 г. студентите от шведския технически университет Lulea участваха в състезанието за икономия на гориво Shell Eco-marathon Европа.
„През 2008 г. ние бяхме само няколко студенти, които се опитваха да конструират автомобил. През 2009 г. счупихме един рекорд и взехме награда от Shell Eco-marathon Европа. Днес ние определяме по-високия стандарт за производството на масови автомобили в Швеция., коментира успеха Ерика Щрьомберг“, бъдещ инженер-механик и пилот на шведския отбор в Shell Eco-marathon.
Остава по-малко от месец до началото на най-голямото предизвикателство за икономия на гориво в Европа. На 6 и 7 май два български отбора ще премерят сили с още 219 студентски отбора на пистата EuroSpeedway в Лаузиц, Германия. Тази година българските студенти ще повишат икономичността като олекотят автомобилите и намалят разхода на гориво чрез по-добро управление на двигателя. Отборът на ТУ-София ще разчита на нов компютър и софтуер, програмиран да работи в най-икономичен режим за двигателя с вътрешно горене. Отборът на ТУ-Варна ще смъкне теглото на автомобила и така ще намали разхода на гориво.
„Радваме се, че нашите колеги от Швеция успяха да пренесат идеите си от пистата на пътя. Доскоро на студентските автомобили в Shell Eco-marathon се гледаше като на упражнение по конструиране на автомобили. Отсега нататък индустрията ще обръща все повече внимание на нашите идеи за еко автомобили“, казва Желязко Картунов, капитан на отбора на Техническия университет – София.
Българските студенти в Shell Eco-marathon Европа се състезават в две различни категории. Отборът на ТУ-София участва за трета поредна година в категорията „Градски тип“ – автомобили за пътя, а отборът на ТУ-Варна ще се включи за втори път в категорията „Прототипи“ – футуристични разработки. На 29 април отборите ще разкрият с какви автомобили ще се състезават в тазгодишното състезание Shell Eco-marathon.
„Виждам как с всяка следваща година българските студенти от техническите университети в София и Варна правят все по-добри разработки – като технология и като дизайн. Опитът, който трупат двата български отбора в Shell Eco-marathon, ми дава основание да вярвам, че и техните автомобили могат да намерят приложение в автомобилостроенето“, коментира Камелия Славейкова, Изпълнителен директор на Shell България.
Допълнителна информация
Категорията „Градски тип“ става все по-популярна
Тази година отново има голям интерес към категорията „Градски тип“. Тя комбинира критериите за превозно средство, което може да се движи на пътя, и да постигне устойчива мобилност в градска среда (по-малко гориво и по-малко вредни емисии). През последните няколко години креативността на студентите все повече отразява развитието на технологиите за автомобилната индустрия.
Отборите могат да участват с автомобили, задвижвани с различни конвенционални или нетрадиционни горива в две категории: „Прототипи“ или „Градски тип“. „Прототипите“ имат аеродинамична форма и футуристичен дизайн, докато автомобилите от „Градски тип“ са създадени според правилата за традиционните пътни превозни средства и повече приличат на колите, които сме свикнали да виждаме по пътищата. Категорията „Градски тип“ става все
по-популярна с всяка изминала година след въвеждането й през 2003 г. Миналата година в категорията участваха 58 отбора, а тази година са 67. През 2010 г. 31% от състезаващите се коли са в категорията „Градски тип“, което е увеличение с 15% спрямо броя им през 2009 г. Отборът на Технически университет – София за трета поредна година ще се впусне в надпреварата в категория „Градски тип „, докато отборът на Технически университет – Варна ще демонстрира своите умения в категория „Прототипи“ за втори път.
Летвата се вдига високо
Тазгодишното издание на Shell Eco-marathon Европа ще посрещне студентски отбори от 24 страни. За първи път тази година ще участва Украйна. 221 автомобила ще се движат с различен тип енергия: дизел, етанол, GTL (синтетичен дизел от природен газ), водород, LPG, бензин и слънчева енергия.
Тази година се очакват нови рекорди в Shell Eco-marathon Европа. Студентите вече познават добре пистата и това ще им помогне да подобрят икономията на гориво на техните автомобили. Миналата година бяха счупени 5 дългогодишни рекорда. Остава да видим дали ще бъде подобрен сегашният впечатляващ рекорд от 3 836 км, еквивалента на шофиране от Париж до Москва, само с 1 литър гориво.
За Shell Eco-marathon
Целта на състезанието Shell Eco-marathon е да поощри ученически и студентски отбори от гимназии и университети по цял свят да проектират, конструират и тестват еко автомобили. Победител е отборът, който измине най-голямо разстояние с най-малко количество гориво. Състезанието осигурява и уникална възможност за обмяна на опит за тези участници, за които намирането на решения за устойчива мобилност в отговор на световното енергийно предизвикателство е страст.
Shell Eco-marathon е една истински глобална инициатива със събития по цял свят, които ще се състоят на следните дати:
• Shell Eco-marathon Северна и Южна Америка: от 26 до 28 март в Хюстън, САЩ
• Shell Eco-marathon Европа: от 06 до 07 май в Лаузиц, Германия
• Shell Eco-marathon Азия: от 08 до 10 юли в Куала Лумпур, Малайзия