Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Новите F1 болиди ще бъдат с мощност 1000 к.с. и по-малко притискаща...

Новите F1 болиди ще бъдат с мощност 1000 к.с. и по-малко притискаща сила

5785
0
F1 болиди 2024
снимка, Ред Бул Контент Пуул

Главният технически директор на F1 Пат Саймъндс коментира темата относно следващото поколение автомобили. Британският инженер вярва, че те ще бъдат по-трудни за управление и с малко по-опростена аеродинамика. Саймъндс беше категоричен, новите F1 болиди ще бъдат с мощност от поне 1000 к.с. и ще разполагат с по-малко притискаща сила.

През 2026 г. влизат в употреба новите технически правила в F1. Цялостните промени ще включват както разпоредбите за шаситата, така и спецификациите на новата генерация задвижващи системи

Правилата за шаситата все още не са финализирани и подлежат на бъдещи обсъждания. В същото време производителите вече работят по бъдещите задвижващи системи от поне една година. Новите агрегати отново ще са 1.6-литрови с турбо. Разпределението между мотора и електрическата енергия ще бъде 50/50. Това означава, че хибридните системи ще бъдат много по-големи от настоящите. Освен това всички автомобили от F1 ще използват 100% устойчиво гориво.

По-стабилната електрическа мощност на агрегата ще разчита изцяло на компонента MGU-K. В новата конфигурация липсва мотор-генератора за топлина MGU-H. По този начин ще бъдат намалени разходите по производството на задвижващите системи.

Тази сериозна промяна доведе до опасения, които бяха изразени главно от Ред Бул. Според австрийския отбор, двигателите могат бързо да изчерпят електрическата си мощност на правите, което от своя страна ще ограничи мощността и ще доведе до появата на турбо закъснение.

Саймъндс побърза да отхвърли тези опасения и беше категоричен, че няма да има такива проблеми с новите двигатели.

„В момента имаме автомобили с електрическо задвижване, които разполагат с 900 конски сили“, сподели Саймъндс в подкаста „Beyond the Grid“.

„Ще надхвърлим границата от 1000 к.с. с автомобила от 2026  година. Искаме повечето мощност да идва от електрическия двигател.“

„В момента турбо закъснението не съществува при тези автомобили, защото имаме електрически мотор на турбото. Това обаче ще се промени. [Но] разбира се, турбо закъснението не е това, което беше в старите времена“, добави главният технически директор на F1.

В допълнение към по-голямата мощност, новите автомобили трябва да бъдат по-леки и с по-малко притискаща сила. Според немалко пилоти, настоящото тегло на болидите от F1 е прекалено голямо и трябва да бъде намалено. Затова от ФИА и F1 правят всичко възможно, за да намалят масата на автомобилите колкото се може повече

„Искаме да намалим притискащата сила на автомобила. Част от причината, поради която автомобилите са толкова тежки, е, че трябва да се справят с толкова много натоварване, заради което се плъзгат малко повече.“

„Това ще доведе до малко по-голям акцент върху пилотите. Това е важно нещо. Именно пилотите са героите и са свръхчовеците, които искаме да популяризираме. Затова мисля, че нещата вървят в правилната посока“, добави Пат Саймъндс.

Няколко нови производители вече потвърдиха, че ще влязат в F1 през 2026 г. Ауди ще направи дебюта си в спорта, а Хонда и Форд ще се завърнат. GM също заяви, че възнамерява да влезе в F1 през 2028 г. с тима на Андрети. Във връзка с това Саймъндс заяви, че ключът към привличането на нови участници е F1 да се направи по-достъпна и технологично актуална.

„Това е технология на разумна цена. Говорим много за болида от 2022 г. и как той подобри състезанията и всички неща. Но бюджетният таван всъщност не получава медалите, които заслужава. На практика бюджетният таван е от основно значение за бъдещето на F1.“

„Последният отбор, в който работих, беше Уилямс. Там разполагахме с ограничен бюджет. Скоро след като напуснах, отборът на практика беше на безценица. Те трябваше да продават и не бяха единствените. Част от отборите наистина се бореха да оцелеят.“

„В продължение на седем години превърнахме всички тези отбори в такива, които струват поне половин милиард долара, което е доста впечатляващо. Голяма част от това се дължи на ограниченията на бюджетите.“

„Когато говорим за производителите, те казват: „Да, всъщност това е интересна технология и не е на смешна цена“. Не се налага да влагаме стотици и стотици милиони долари в нея, а можем да използваме областите, които ни интересуват“, каза още Саймъндс.

В някои отношения новите силови агрегати ще бъдат по-малко усъвършенствани от сегашните. Саймъндс смята, че двигателите все още ще предлагат полезни възможности за изследвания на автомобилните производители

„Технологията на електрическите двигатели о акумулаторните клетки – технологията на акумулаторните клетки е очарователна. Хората си мислят само за литиево-йонни батерии или литиево-йонни акумулатори. Това не е така. Това е все едно да кажете, че металът е метал: има значение дали е стомана, дали е алуминий, или е магнезий? Съществуват толкова много различни химически смеси за батерии и най-интересните от тях се използват в F1. Така че за производителите все още има много технологии, които могат да използват в своите шосейни автомобили“, завърши главният технически директор на F1.