Начало MotoGP Aржентина изпада от календара на MotoGP

Aржентина изпада от календара на MotoGP

88
0
MotoGP в Аржентина
снимка: Ред Бул Контент Пуул

Aржентина изпада от календара на MotoGP. Организаторите на състезанието обявиха, че пистата Термас де Рио Ондо няма да фигурира в графика на световния шампионат през следващата година. Не се изключва Аржентина да се завърне в календара през 2027 г.

Организаторите на Гран при на Аржентина обявиха в изявление, че MotoGP няма да се завърне в страната през 2026 г. Целта им е да успеят да върнат шампионата най-рано през 2027 г.

Гран при на Аржентина се завърна в календара през 2014 г. Домакин на състезанията е пистата „Термас де Рио Хондо“, разположена в провинция Сантяго дел Естеро.

Това беше завръщане в Аржентина след дълга пауза. Преди това страната от Южна Америка приемаше кръгове от световния шампионат по мотоциклетизъм между 1961 и 1999 г. Тогава надпреварите се провеждаха на пистата край Буенос Айрес.

Събитието в Аржентина се оказа доста популярно и успешно. Но през годините то се сблъска с множество предизвикателства. Гран при на Аржентина беше отменена през сезоните 2020 и 2021 заради пандемията от COVID-19. През 2021 г. на пистата Термас де Рио Ондо избухна пожар, който унищожи част от инфраструктурата. За щастие тя беше възстановена навреме.

Уикендът в Аржентина беше съкратен уикенд през 2022 г. заради логистични проблеми. Миналата година стартът пък беше отменен поради финансови и политически причини.

Договорът на MotoGP с Аржентина изтича тази година. Последно време организаторите обсъждаха с Дорна неговото удължаването с поне още две години.

Вчера стана ясно, че Аржентина трябва да изпадне в графика на MotoGP за 2026 г. Това обявиха организаторите на надпреварата в прочувствено изявление

„С дълбоко съжаление сме длъжни да потвърдим, че през 2026 г. MotoGP няма да има своята дата в Аржентина и по-точно на пистата Термас де Рио Ондо“, започва изявлението на промоутъра OSD Груп.

„След успешното издание през 2025 г. и след многобройните разговори, проведени през последните месеци с Дорна Спортс и провинция Сантяго дел Естеро, с които анализираме всички възможни алтернативи, се стигна до това решение.“

„Искаме да изразим благодарността си към Дорна Спортс за отделеното време и желанието да оценим различните възможности. Искаме да благодарим и на провинция Сантяго дел Естеро, която година след година работи с най-висок професионализъм, за да предложи най-доброто възможно събитие.“

„По същия начин благодарим на властите на красивата и неповторима писта Термас де Рио Ондо за ангажираността и неуморните усилия, които показаха през всичките тези години, за да направят MotoGP реалност в Аржентина.“

„Благодарим на националната и международната публика. Именно нейната страст превръщаше всяко издание на аржентинския MotoGP в Термас де Рио Хондо в нещо много повече от мотоциклетна надпревара.“

„Благодарим на марките, които се довериха на събитието като инструмент за контакт с тази страст, която е мотоциклетизмът. Надяваме се, че ще можем да се върнем през 2027 г.“

Последното издание на Гран при на Аржентина се проведе в средата на март и беше спечелено от Марк Маркес. Пилотът на Дукати триумфира и в спринтовата надпревара на пистата Термас де Рио Ондо.

На мястото на Аржентина ще бъде поставена Бразилия. Догодина страната ще се завърне в календара след повече от 20-годишно отсъствие. Домакин на състезанието ще бъде писта, кръстена на Аертон Сена и разположена до Гоания.