Франко Морбидели пропуска Гран при на Чехия. Пилотът на VR46 Дукати все още има проблеми с фрактура на рамото, която получи след инцидент по време на спринтовото състезание на Заксенринг. Морбидели става поредният състезател, който няма да се включи в последния кръг преди лятната пауза.
CONFIRMED: Franco Morbidelli will miss the #CzechGP 🇨🇿 to recover from his left shoulder injury and won’t be replaced ❤️🩹#MotoGP pic.twitter.com/ST89d8h4dR
— MotoGP™🏁 (@MotoGP) July 16, 2025
Морбидели ще пропусне рейс уикенда за Голямата награда на Чехия. Италианецът все още не е възстановен от контузията, която получи в спринтовото състезание в Германия.
Състезателят на VR46 Дукати получи тежка контузия на лявата ключица при катастрофата с висока скорост на пистата Заксенринг. Морбидели загуби контрола над своя мотор на мокрото трасе, след което се превъртя няколко пъти в чакъла.
След инцидента Морбидели беше закаран за преглед в медицинския център, след което беше транспортиран до болница в Кемниц за допълнителни изследвания. В крайна сметка беше установена фрактура на рамото, която не му позволи да стартира в основното състезание в Германия
„Франки все още изпитва болка в контузената област. Той ще бъде в Бърно, за да работи заедно с отбора в гаража и извън пистата. В същото време той ще продължи с физиотерапевтичната си програма“, съобщиха от VR46 Дукати.
„След двудневни медицински прегледи, физиотерапевтични сесии и почивка, заедно с отбора решихме да пропуснем старта в Бърно“, потвърди Морбидели.
„Винаги е трудно да се вземат подобни решения. След тежка катастрофа като тази, която претърпях на Заксенринг и в този момент от шампионата преди лятната пауза решихме, че няма смисъл да се рискува, защото болката все още е постоянна.“
Макар че Морбидели няма да бъде на стартовата решетка, той все пак ще бъде в бокса на своя тим.
„Този уикенд ще бъда в Бърно, защото искам да продължа да работя с моя щаб. Отборът ми дава възможност да продължа на пистата цялата физиотерапевтична програма, за да се върна в Австрия възможно най-възстановен.“
„Очевидно моментът не е лесен за мен. Получих голяма подкрепа от целия ми екип, Академията на VR46 Riders и всички фенове, които очакват с нетърпение да ме видят напълно възстановен“, добави италианецът.
Вижте тази публикация в Instagram.
Тимът на Валентино Роси не планира да търси заместник на Морбидели в Чехия. Следователно само Фабио Ди Джанантонио ще бъде на пистата този уикенд.
Морбидели няма да бъде единственият отсъстващ от Бърно. В този списък влизат още Сомкиат Чантра (LCR Хонда) и Маверик Винялес (КТМ Тech3). Испанецът катастрофира по време на квалификацията в Германия и получи фрактура на едното рамо. В началото на седмицата Винялес претърпя операция и се нуждае от време, за да се възстанови напълно. На негово място ще кара Пол Еспаргаро. Чантра пък ще бъде заместван от Такааки Накагами. В същото време Енеа Бастианини и Хорхе Мартин се връщат обратно на пистата.











