Ландо Норис употреби усилия, за да се затвърди като лидер в тима на Макларън и този сезон видяхме две негови версии, заяви Жак Вилньов. Бившият F1 пилот сподели в подкаста High Performance, че според него в тима от Уокинг не е имало фаворизиране на английския пилот спрямо съотборника му Оскар Пиастри.
„Някои хора може да говорят и да твърдят, че отборът не е помогнал (на Пиастри), но това не е вярно. Това е голям екип. Те не са направили едната кола по-бавна. Работа не се върши по този начин. В крайна сметка те искаха да имат шампион и беше без значение с кой пилот. Пиастри е новият, изгряващият, млад състезател – страхотен имидж ако спечели. Норис е в тима от известно време, работил е доста с тях. Така че единият, или другият, все щеше да е добре. Някой може да си мисли и да вярва в подобни неща, но би било пресилено“, заяви Вилньов.
Канадецът бе попитан дали има прилики между начина, по който той спечели титлата си през 1997 г. и успеха на Норис този сезон. Жак каза, че най-голямата разлика е във факта, че Ландо водеше в шампионата преди финалната надпревара. Вилньов добави, че така единствената задача на британския състезател да не допусне Шарл Льоклер да не го изпревари, тъй като му бе достатъчно и трето място. Това било далеч по-сложно, отколкото да атакуваш.
„През изминалата година видяхме двама различни Ландо-вци. Първата му версия бе до Баку с изключение на отличното му състезание в Мелбърн. В Монреал например действа агресивно и предприе погрешен ход, който измести баланса на силите към съотборника му. След това на Зандвоорт двигателят му се строши, така че в рамките на сезона той загуби повече точки, отколкото Пиастри“, продължи Вилньов
„Преломният момент бе Баку, където поради някаква причина на Оскар нищо не му се получаваше. Точно тогава Норис бе длъжен да стори всичко възможно, за да намали разликата спрямо Пиастри. Той не го направи и представянето му там също бе доста слабо. Буквално отникъде изскочи Макс [Верстапен], който рязко се превърна в още един претендент за титлата. И изведнъж видяхме как Ландо се промени. До онзи момент той бе невероятно самокритичен. Винаги казваше, че не се е справил, дори когато не го заслужаваше. Постоянно се извиняваше. След този момент се превърна в победител. Отношението му също се промени“, обясни канадецът.
Според Вилньов на Норис му е по-лесно да се състезава с Макс, отколкото със съотборника си:
„Не знаеш каква тактика ще избере съперника ти, не си длъжен да си учтив и можеш да се хвърлиш ва банк. Естествено, че се стремиш да изпревариш и съекипника си, но там си задължен да действаш по-приятелски, да взимаш предвид интересите на отбора, а да се поддържа подобен баланс между пилоти не е лесно.“
„Трябва обаче да се разбере също така, че Ландо участва в разработването на този автомобил. В продължение на години помагаше на екипа да стане по-силен и сплотен. Пиастри все още е относително нов за Макларън. Може да се каже, че Норис имаше шансове за победа през изминалия сезон, когато съотборникът му въобще не съдействаше, дори когато имаше такава възможност. Затова на Ландо му се наложи да положи усилия, за да потвърди позицията си на лидер. Освен това е напълно възможно това да бе единственият сезон, когато Макларън имаше възможност да спечели и двете титли и при преминаването към нови правила да няма подобен шанс през следващото десетилетие“, допълни Вилньов.
View this post on Instagram














