Начало Избрани Цолов 10-ти в F3 квалификацията и на втора редица за спринта в...

459
0
Никола Цолов
Никола Цолов; снимка: Спас Генев

Никола Цолов се класира десети в F3 квалификацията на пистата Ред Бул Ринг. Този уикенд на австрийското трасе се провежда шести кръг от шампионата на Формула 3. Той отново е част от поддържащата програма на кръга от Формула 1 – този път в Австрия. В първите 10 състезания първенството има 9 различни победители. Единствен Арвин Линдблад успя да вземе два успеха досега. Сред победителите е и Цолов, който бе недостижим в спринта в Монако.

Пистата Ред Бул Ринг е сред най-късите в календара, има само 10 завоя и още преди началото на сесията имаше опасения за възможни задръствания по трасето. Никола Цолов бе 15-ти в тренировката сутринта. Още със старта на квалификацията всички излязоха на пистата.

След първите серии от бързи обиколки Цолов бе трети с време 1:34.574 мин – зад съотборниците си в АРТ Гран при Лорънс ван Хюпен и Кристиан Менсъл

Постиженията бяха подобрявани постоянно и 7 минути след началото Никола бе пръв, но веднага бе изместен с три места назад. Времето му бе 1:21.234 мин, а постоянното му представяне в квалификации и чудесната форма в последните състезания бе отбелязана и в коментара на предаването на F3 квалификацията.

Цолов скочи обратно до трето място в подреждането с 1:20.998, но отстъпи една позиция назад. Пред него 20 минути преди края на сесията бяха Габриеле Мини, Ноел Леон и Сами Мегатуниф.

Леон излезе пръв с 1:20.804. Редът зад него в средата на квалификацията бе Мини, Мегатуниф, Цолов, Алекс Дън, Линдблад, Ван Хюпен, Оливър Гьоте, Люк Браунинг, Леонардо Форнароли.

Всички се прибраха по боксовете и се върнаха на пистата по-малко от 9 минути преди края на квалификацията

6:40 минути преди карирания флаг Браунинг каза, че на трасето започва да вали. Той бе пръв в колоната и в края на загряващия тур намали, не желаейки да изтегля някой от съперниците си. Те обаче сториха същото и стана скупчване на болиди.

Браунинг записа новото най-добро време в квалификацията – 1:20.222 мин. Почти всички зад него подобриха постиженията си и в момента, в който бе показан карираният флаг Цолов бе 11-ти – на 0,345 сек от неговото постижение. Още няколко пилоти бяха в бързи обиколки, когато в трети сектор се появиха предупредителни жълти знамена заради излитане на пилоти от пистата. Браунинг спечели полпозишъна пред Линдблад и Тим Трамниц. Цолов записа десето време. При обърнатата стартова решетка за утрешния спринт това означава втора редица на грида.