Календарът на Формула 1 вече претърпя промени с отлагането на Гран при на Австралия и Китай. Първата надпревара бе отложена за ноември, за втората се водят преговори. Впоследствие се заговори неофициално, че още стартове са заплашени – надпреварите в Монако, Баку и Монреал, както и че Истанбул парк, Муджело и Нюрбургринг са кандидати за слотовете им. От F1 отрекоха, че има такова нещо.
„Оповестихме подробностите относно ревизирания за 2021 г. календар и други промени няма. Предположението, че улични състезания няма да се състоят, е напълно погрешно“, заяви говорител на F1
Пистите в Турция, Италия и Германия приеха стартове през 2020 г., когато календарът спешно бе пренареден. Шампионатът се забави с почти четири месеца заради пандемията от коронавирус. Ръководството на F1 и ФИА успяха да съставят календар от 17 кръга, основно със състезания в Европа. Пистите от Стария континент са най-вероятните трасета, където ще могат да се провеждат стартове при необходимост и тази година.
OUT NOW: Close Encounters Of The ‘Furred’ Kind 🎬
This memorable moment for @jpmontoya *had* to make our list of the Top 10 Animal Encounters in F1 🦌 😮
You can watch the full countdown of animal antics now ⬇️#F1
— Formula 1 (@F1) January 15, 2021
Междувременно организаторите на Гран при на Австралия заявиха, че през 2022 г. искат да се върнат на обичайното си място като първи старт в календара
За тазгодишната надпревара, насрочена за края на ноември, пък се надяват, че може да са домакини на решаващо за шампионата състезание.
„Строгите карантинни изисквания не позволиха провеждането на състезанието“, заяви главният изпълнителен директор на Australian Grand Prix Corporation (AGPC) Андрю Уестакот. „Работата на нашата организация е да проведе безопасно за участниците, официалните лица, обслужващия персонал и феновете събитие. Така че в предстоящите месеци ще се трудим по това какви ще са мерките през ноември.“
Министърът на спорта и туризма на щата Виктория Мартин Пакула допълни, че пандемията е принудила всички да са адаптивни.
„Искрено вярваме, че в десетте месеца, които имаме до ноември, промяна в епидемичната обстановка и излизането на ваксина ни дават максимално добър шанс да проведем чудесно събитие, което да е безопасно и с възможно най-голяма аудитория“, допълни той.
В Австралия искаха цялата Формула 1 да премине двуседмична карантина след пристигането си в Мелбърн. В последните стартове от 2020 г. общият брой на пътуващите за Гран при хора – отбори, пилоти, персонал на Либърти Медия и ФИА, журналисти и фотографи – е бил малко над 1200
Австралийското правителство допусна в страната 1200 души за Откритото първенство на страната по тенис. Всички те са в изолация за 14 дни след кацането със специално организираните 15 чартърни полета. Организацията специално за тенисистите включваше петчасови тренировки дневно – при строго определени условия. Положителни резултати от тестовете след пристигането обаче вече объркаха програмата на някои състезатели. Заради положителни изследвания на двама души от полета от Лос Анжелис общо 47 тенисисти – сред тях Виктория Азаренка, Анжелик Кербер и Кей Нишикори – и още 143 души от придружаващите играчите лица са със забрана да напускат стаите си.
Мярката доведе до недоволство, тъй като при преговорите изрично е било посочено, че положителен случай на борда на самолет няма да води до строга карантина за останалите пътуващи. Тенисисти бяха категорични, че е опасно да играят на турнира ако не са тренирали в продължение на 14 дни.
People complaining we are entitled. I have no issues to stay 14 days in the room watching netflix. Believe me this is a dream come true, holiday even. What we cant do is COMPETE after we have stayed 14 days on a couch. This is the issue,not the quarantine rule.
— Sorana Cirstea (@sorana_cirstea) January 16, 2021