Над 200 представители на световни автомобилни клубове се събират днес в Париж за извънреден конгрес на ФИА, в чийто дневен ред е включено гласуване вот на доверие на президента Макс Мозли.
Преди шест седмици избухна скандал с Мозли след публикация в британския таблоид “Нюз ъф дъ Уърлд” за секс оргия с пет проститутки в апартамент в лондонския квартал Челси. Президентът на ФИА запази мълчание доста дълго време след това, но още при първите официални изявления бе категоричен, че няма никакво намерение да подава оставка. От тогава досега се спори има ли аферата, засягаща личния му живот, отношение към работата му като президент на ФИА. Самият Макс категорично отрича двете да са свързани по някакъв начин. Мнозина коментирали случая обаче изразиха абсолютно противоположното мнение.
Междувременно публичните му появи се ограничиха до визита в Йордания за старта там от световния рали шампионат и кратко посещение в падока на Гран при на Монако от Формула 1. За цялото време англичанинът даде едно-единствено интервю – на британския вестник “Съндей Телеграф”. Доста бързо обаче бе взето решение за свикване на извънреден конгрес на ФИА, като Мозли бе категоричен, че решение за съдбата му трябва да се вземе от този форум.
Положителен вот се постига с 50% плюс един от гласовете. Изходът обаче зависи и от въздържалите се. В същото време ако президентът се оттегли, независимо кога, сенатът на ФИА трябва да насрочи нов извънреден конгрес за избор на нов. Той трябва да се състои не по-рано от два и не по-късно от четири месеца от датата на оттеглянето. При това положение ФИА може да има нов президент – при съответното стечение на обстоятелствата – на 3 август тази година.
Междувременно вестник “Гардиан” проведе допитване до 100 от клубовете (общо 222), чиито представители ще участват и гласуват. Резултатите, както може да се очаква, са доста противоречиви: 37% са за оставка; 25% са за оставането на Мозли; 9% или не са взели решение, или не са участвали коректно в анкетата; 29% отказали коментар.
Това на практика показва, че след два месеца на изключително негативен отзвук по отношение на разкритията за Мозли, никак не е ясно в каква ситуация се намира той всъщност и накъде клонят везните.
Системата на гласуване също е крайно сложна и трудна за обяснение. Във Великобритания например, пише “Гардиан” организацията MSA (Motor Sports Association) отговаря за администрирането на автомобилния спорт в страната. Три други клуба (AA, RAC и Caravan Club) се занимават с делата на автомобилистите по принцип. По отношение на участието си в гласуване като това на конгрес на ФИА MSA има един вот. Трите други клуба се равняват общо на един глас. Ако обаче те не успеят да постигнат съгласие и да гласуват единодушно, то техният вот няма да бъде броен.
Друг пример за комплексността на системата е фактът, че миналата седмица определен брой клубове предложиха на Мозли компромисен вариант на решаване на казуса. Сред подписалите писмото до президента бяха най-големите организации въобще – като например една от американските асоциации (ААА, която наброява около 55 милиона души), немският ADAC (който е най-големият клуб в Европа с близо 16 млн. членове). Общо всички клубове, подписали писмото, съставляват приблизително 85% от членската маса на ФИА. В процедура на гласуване обаче те съвсем не са представени пропорционално на членската маса.
Изходът от конгреса със сигурност ще има сериозен отзвук и ще окаже наистина голямо влияние върху автомобилния спорт въобще. По-късно днес ще стане ясно каква ще е и съдбата на Макс Мозли.