Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Лотус запазва стъпаловидния нос и двойния DRS

Лотус запазва стъпаловидния нос и двойния DRS

46
0
Лотус Е21

За началото на 2013 г. ФИА позволи на отборите, да се освободят от така наречените „грозни носове“, които се появиха през миналата година в следствие на промените в правилата. Това трябваше да стане посредством тънко парче, покриващо гърбицата. Сега една година по-късно първият представил се отбор, този на Лотус, реши да не се възползва от тази възможност и остава със стъпаловиден нос. Причината за това е съвсем проста. Подобна „бленда“ със сигурност ще направи колата по-красива, но според предвижданията и изследванията в аеротунела се е оказало, че влияе негативно на времената на обиколка.

„Не сме го използвали, най-малкото защото тази козметична бленда ще тежи дори и съвсем малко“, обясни техническият директор на Лотус, Джеймс Алисън, при представянето на Е21. „Да добавиш няколко грама само за хубост, без да са необходими, това е нещо чуждо във Формула 1. Ако трябва да използваме подобна козметична бленда, която обаче да добавя и допълнително аеродинамично притискане, тогава разбира се бихме я използвали.“

За сметка на това обаче в конструкцията на Е21 е използвана версия на пасивния двоен DRS, която бе тествана за първи път на Хокенхайм през 2012 г., но така или иначе не намери приложение в нито една квалификация или състезание.

„Мога да ви гарантирам, че зад този проект стои много работа“, продължи Алисън представянето на Е21, за реализирането на който са работили 500 души. „Целият ни отбор е дал всичко от себе си за изграждането на този автомобил. Да се представиш първи е много приятно, защото по този начин имаме възможността да получим цялото внимание на медиите. От друга страна пък феновете копнеят за старта на новия сезон и с представянето на нашата кола поне с малко задоволяваме любопитството им.“

Алисън не крие, че изграждането на Е21 е по-скоро еволюция, а не революция.

„Правилата през 2013 г. са много подобни на тези от миналия сезон. Затова може да се очакват и повече прилики, отколкото разлики. Но най-сериозните промени са в детайлите. А събирайки всичките тези детайли се получава значително подобрение на представянето. Това е просто една смес: доразвиваме доказали се концепции, към които добавяме нови обещаващи идеи.“