Начало Moto News MotoGP: Маркес сложи короната за 7-и път

MotoGP: Маркес сложи короната за 7-и път

98
0

Марк Маркес (Repsol Honda) спечели своята 7-а шампионска титла и то в дома на Honda – Гран При на Япония на пистата Мотеги. Той финишира първи след дълга битка с Андреа Довиециозо (Ducati Team), който бе основният му съперник за първото място. Италианецът обаче падна на завой 10 две обиколки преди края и поднесе на тепсия титлата на Маркес.

Довициозо направи перфектен старт от първа позиция, следван от  Йохан Зарко (Monster Yamaha Tech 3) и Джак Милър (Alma Pramac Racing), които бяха на първа. Маркес също се изстреля от 6-о място и стана 3-и, като изпревари Милър на завой 9. Кал Кръчлоу също изпревари Милър, като догони Маркес и Дови. Валентино Роси (Movistar Yamaha MotoGP) направи отличен старт от 9-а позиция и стана 4-и, като задмина Милър на завой 11.  Маркес и Кръчлоу преследваха Довициозо, който правеше бързи обиколки. Кал дори изпревари Маркес за известно време, но испанецът си върна второто място. 11 обиколки преди края Маркес изпревари пилотът на Ducati и поведе, но при излизането на финалната права мина през бордюра, стъпи в тревата и на правата загуби лидерството от Довициозо.

Двамата пилоти на Suzuki Ecstar се придвижваха уверено напред. Роси доближи първите трима, а Алекс Ринс бе вторият най-бърз пилот след Дови. Яноне също се опита да мина напред, но катастрофира на завой 10.

Четири обиколки преди края Маркес атакува отново Довициозо и го изпревари. Преди това италианецът бе направил най-бързата обиколка в състезанието. След това дойде най-важният момент за титлата, в който Дови натисна, за да скъси дистанцията с Маркес, но загуби контрол на предницата на неговия GP18 на завой 10 и падна. Така Маркес без притеснение финишира първи, след като имаше преднина пред Кръчлоу и Ринс. Това бе 8-а победа на Маркес за сезона, с която грабна 7-ата си титла и 5-а във висшия клас.

Кръчлоу взе второто място, като изпревари Ринс с по-малко от 2 десети, но той пък донесе домашен  подиум за Suzuki. Роси за втори пореден път стана 4-и със своя YZR-M1, а Алваро Баутиста  (Angel Nieto Team) финишира 5-и след силна втора част на състезанието и изравни най-добрия си резултат за сезона. Зарко въпреки закъснението си на старта, стана 6-и, следван от друг пилот на Yamaha – Маверик Винялес (Movistar Yamaha MotoGP) – 7-и. Дани Педроса (Repsol Honda) пресече финала 8-и в последното си състезание в Япония.  „Малкия самурай“ бе с 5 сек. пред 9-ия – Данило Петручи (Alma Pramac Racing). Десети стана Хафиз Сиахрин (Monster Yamaha Tech 3). Малайзиецът победи Франко Морбидели (EG 0,0 Marc VDS) с малко повече от секунда.