Начало Moto News MotoGP: Маркес спечели световната титла при кралете

MotoGP: Маркес спечели световната титла при кралете

49
0

Драматично завърши сезона във висшия клас в MotoGP. До последната обиколка имаше напрежение за това кой ще спечели титлата и това го направи Марк Маркес, който финишира трети. Така испанецът стана първият дебютант, спечелил титлата при кралете от 1978 г. насам. За трети пореден път победата спечели Лоренсо, а след него финишира съотборника на Маркес от Repsol Honda Дани Педроса.

Третото място бе достатъчно на Маркес да спечели титлата с 334 т., докато Лоренсо събра 4 по-малко – 330. Лоренсо има повече победи – 8 срещу 6 на Маркес, но новакът в класа има повече подиуми и повече събрани точки. Марк не стъпи на подиума само в Италия и в Австралия, където го дисквалифицираха.

При старта на пистата Рикардо Тормо, начело излезе Лоренсо, следван плътно от Педроса, а трети бе Маркес. В лидерския пакет четвърти бе съотборника на Лоренсо в Yamaha Factory Racing Валентино Роси, следван от Алваро Баутиста. Алваро обаче изпревари Роси, като по този начин се опита да запази гърба на Маркес. Междувременно Педроса няколко пъти атакуваше Лоренсо, изпреварваше го, но бившия вече шампион си връщаше позицията на лидер. На 6-тия път между двамата имаше контакт, като Педроса изпусна две позиции, докато Маркес профуча покрай Лоренсо. Хорхе обаче си върна позицията само след една обиколка и до финала остана недостижим. В същото време Педроса предприе атака и си върна втората позиция, при това доста рисковано, тъй като при изпреварването на Маркес за миг загуби контрол на мотора си, но го овладя. Така той финишира 3-и но сложи короната.

Маркес постави нови рекорди. Стана първият новак със световна титла след Кени Робъртс в клас 500 куб. см през 1978 г. На 20 години и 266 дни Маркес е най-младият световен шампион във висшия клас, като отмъкна рекорда от Фреди Спенсър, взел титлата на 21 г и 258 дни през 1983 г., също с Honda. Маркес е едва 4-ия пилот в 65-годишната история на Гран При, който е спечелил титлата в три различни категории – Майк Хейлууд, Фил Рийд и Валентино Роси.

Горкият Фреди Спенсър! Маркес му отне всички рекорди. На първото състезание за годината в Катар Маркес стана най-младият пилот с най-бърза обиколка – на 20 г. и 49 дни като пак отмъкна постижението от Фреди Спенсър. Така е и с най-младият победител. Марк взе победата в Остин на 20 г. и 63 дни, докато Спенсър спечели при кралете в Белгия на Спа на 20 години и 196 дни. В Тексас Марк стана и най-младият пилот в 65-годишната история на Гран При, спечелил победи и в трите класа. На същото състезание той стана и най-младият пилот с първа позиция – на 20 години и 62 дни.

Маркес е и първият пилот спечелил първия или втория старт във висшия клас след 15 години, когато през 1998 г. Макс Биаджи спечели дебюта си в Сузука. Марк е първият пилот след Лоренсо през 2008, който е на подиума в първите две състезания от висшия клас. След тези два подиума Маркес поведе в класирането и стана най-младият пилот, който водеше в кралския клас, като отне постижението на Хорхе Лоренсо.