Директорът на Асоциацията на пилотите от Гран при Джордж Ръсел приветства решителните действия, които ФИА е предприела за намаляване на вертикалните сили, на които са подложени пилотите от F1 в кокпита, вместо да отнеме „седмици, месеци и политически решения“ за извършване на промени.
ФИА издаде техническа директива, с която ще въведе краткосрочни мерки за ограничаване на вертикалните колебания. Te причинени от подскачащи и отскачащи автомобили. Също така федерацията ще проучи средносрочни промени за отстраняване на проблема.
Това се случи след широко разпространени оплаквания от страна на пилотите по време на уикенда за Гран при на Азербайджан. По време на състезанието в Баку, част от тях бяха подложени на въздействия. Според Ръсел те не са устойчиви от физическа гледна точка в дългосрочен план.
„Обещаващо е да се види, че са предприели незабавни действия и не са били необходими седмици и месеци и политически решения, за да се промени нещо подобно“, каза Ръсел пред Sky Sports F1.
„Когато става дума за безопасност, нещата трябва да се решат възможно най-скоро. Така че съм приятно. . . не съм изненадан, че това се случи толкова бързо. Мисля, че така е добре за всички.“
Пилотите изразиха колективно своите опасения по време на петъчния брифинг в Баку. Много от тях се оплакаха от дискомфорта в автомобила по време на състезанието.
Люис Хамилтън определи това състезание като „най-болезненото“ в кариерата си. Пилотът на Макларън Даниел Рикиардо го сравни с това да бъде дриблиран като баскетболна топка. Двамата далеч не са единствените, които имаха оплаквания от подскачането.
Въпреки че шефът на Ред Бул Кристиан Хорнер намекна, че пилотите на Мерцедес се окайват, за да променят правилата в своя полза. Ръсел настоя, че няма намерение да иска промяна на разпоредбите.
„Това е нещо, за което всички смятат, че е идея на Мерцедес. Но от гледна точка на чистото представяне ние не искаме промяна, защото ако има такава, никога не знаеш дали тя ще е в твоя полза или против теб“, каза Ръсел.
„Ние като пилоти сме говорили по тази тема в световен мащаб. Искаме промяна, защото това, което преживяхме миналия уикенд, просто не беше устойчиво.“
„Няма значение с каква кола сте. В един случай подскачате и се удряте в земята, или нямате подскачане и се движите с колата много близо до земята. Това не е страхотно, от която и страна да го погледнете.“
Пиер Гасли подкрепи мнението на Ръсел. Пилотът на Алфа Таури подчерта, че необходимостта от предприемане на действия надхвърля индивидуалните интереси на отборите.
Той определи темата като сериозна за всички шофьори, предвид опасенията за здравето.
„Като оставим настрана интересите на всички отбори или автомобили, всички казваме, че това е прекалено“, каза Гасли.
„Не можете да осъзнаете какво е това, когато само гледате отвън. Когато карате автомобила и ви удрят в продължение на час и половина, движейки се със скорост 330 км/ч [205 мили в час], възприятието е съвсем различно. После действително изпитвате това неприятно чувство.“
„Ние сме в най-добра позиция да обсъждаме този въпрос. Радвам се, че от ФИА разбраха, че това е сериозна тема за всички нас занапред. Ние не сме тук, за да се оплакваме. Не е като да искаме да се окайване от нещо. Нито един от нас не е такъв.“
„Всички обичаме спорта такъв, какъвто е. Опитваме да го направим по-добър и да го тласнем напред. Това е просто загриженост за здравословното състояние на всички нас, преди да го свържем с някакво представяне.“
Гасли обясни, че е имал нужда от физиотерапевтични сесии два пъти дневно по време на уикенда в Баку, както и от една в понеделник след полета, „за да се работи върху тъканта и да се освободи цялото напрежение и натиск“, като се има предвид тежестта на отскачането.
Французинът похвали ФИА за това, че е взела под внимание мнението на пилотите и е предприела мерки за намаляване на проблема.
„Радвам се да видя, че от ФИА се отнасят сериозно към проблема и се опитват да вземат някои мерки възможно най-бързо„, каза Гасли.
„Това е истински проблем за всички нас. В края на краищата ние сме тези, които трябва да се справят с всички тези удари, болки и скованост. Те разбраха посланието, реагираха бързо и предприеха някакви действия.“
Пилотът на Хаас Кевин Магнусен също бе доволен от бързата реакция на ФИА. Той обясни, че налагайки техническата директива на отборите, се отнема отговорността от тези, които обикновено предпочитат представянето пред управлението на автомобила, дори ако това създава проблеми на пилотите.
„Те са тат, защото това е част от тяхната работа. Не можем да оставим това да се решава от отборите“, каза Магнусен.
„Тимовете винаги ще правят това, което е най-добро за тях, което е естествено. Ето защо ФИА е там, за да се намеси като възрастен и да гарантира, че нещата са наред.“
Съотборникът на Магнусен в екипа на Хаас Мик Шумахер също подчерта, че е важно ръководния орган да се справи с този проблем. Той се позова на риска от дългосрочно увреждане на състезателите чрез повтарящи се вертикални натоварвания на гърба след болезнено състезание в Баку.
„Проблемът е, че няма голяма възможност да се възстановиш след толкова огромно подскачане и отскачане“, каза Шумахер, когато погледна назад към състезанието в Баку.
„Миналата година имахме възможност да се отпуснем. Сега сме постоянно напрегнати, защото не се чувстваме удобно на седалката.“
„Чувал съм история за пилот, който е карал през 70-те или 80-те години на миналия век, когато е имало същите проблеми с пороите Всъщност той е трябвало да се оттегли от F1, защото е изпитвал силни болки в гърба. Така че това определено е нещо, което те ще трябва да разгледат. Сигурен съм, че ФИА и F1 правят всичко възможно, за да го спрат.“
Другият пилот на Алфа Таури Юки Цунода също подкрепи намесата на ФИА, въпреки че не толкова засегнат от подскачането в Баку.
Японецът обаче призна, че безопасността е проблем и че е важно да се избегнат физическите проблеми за пилотите
„Нямах толкова проблеми с подскачането. След края на състезанието нямах болки в гърба. Така че и в двата случая за мен беше добре“, призна Цунода.
„Но е по-добре да не се получава отскачане, особено когато се състезавате с повече от 300 км/ч един до друг на главната права. Придвижването по повърхността на неравната писта можеше да доведе до неочаквани движения и опасни катастрофи.“
„Така че определено е по-добре да не се случва това. Голяма част от състезателите имаха здравословни проблеми след края на надпреварата в Баку. Надявам се, че ФИА ще реши проблема, но без да се компрометира представянето.“
#F1 – The FIA @F1 World Championship returns to the track this weekend with the ninth round of the 2022 season, the Canadian Grand Prix.#CanadianGP pic.twitter.com/TONcggETSg
— FIA (@fia) June 16, 2022