Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Макс Мозли: Лимит на бюджетите е единствената надежда за Формула 1

Макс Мозли: Лимит на бюджетите е единствената надежда за Формула 1

52
0
Макс Мозли
снимка: Любомир Асенов

Въвеждането на лимит на бюджетите във Формула 1 се дискутира от много години, но по-една или друга причина не успява да се наложи. Най-вече заради протестите на финансово по-стабилните екипи, както и заради невъзможността да се намери начин да бъде следено спазването на тези ограничения.

Според бившият президент на ФИА, Макс Мозли, това обаче е единственият път, който ще доведе от оцеляването на спорта и поставянето на солидни финансови основи за всички отбори.

„Видя се ясно, че разходите не могат да бъдат намалени посредством регламента“, обяснява Мозли пред Аутоспорт. „За това Формула 1 има нужда от лимит на бюджетите.“

Мозли, който бе президент на ФИА от 1993 до 2009 г. признава, че въпреки желанието си да помогне за решаването на този проблем, не е успял да доведе до намаляването на разходите. Пример за това той дава със замразяването на развитието на двигателите.

„Мнозина експерти тогава ми казаха: Ето, това е! Но какво направиха производителите на двигатели. Те хвърлиха сериозни пари в изследването на оптималната форма на еърбокса и така спечелиха още 30 к.с. Тогава разбрах, че е все едно, какви са техническите правила.“

На базата на своя опит в края на своя мандат Мозли се опита да въведе горна граница на бюджетите на отборите за 2010 г. Това обаче доведе до сериозна съпротива от страна на производителите, което заплашваше да доведе до сериозно разцепление и до отцепването им в своя собствена серия. Същото се получи и в края на 2013 г., когато бе дискутирано въвеждането на таван от 2015 г. За подобни планове вече не се и чува, въпреки тежкото финансово положение на част от отборите.

Мозли разбира чудесно големите отбори, които треперят за мястото си и които вероятно ще пострадат при въвеждането на подобна горна граница. Защото малките отбори така или иначе били свикнали да оперират с ограничени средства, за разлика от големите.

„Тогава зрителите на трибуните няма да видят разликата между отбор с бюджет от 50 млн. и такъв с бюджет от 500 млн.“

Според Мозли ключът за постигането на споразумение около въвеждането на горна граница на бюджетите е разпределението на парите от телевизионните права. До момента тези пари се разпределят спрямо постиганите в шампионата резултати и спрямо индивидуалните уговорки между отборите и Бърни Екълстоун.

„Рационално погледнато отборите трябва да получават една и съща сума. Така бюджетът ще може да бъде така калкулиран, че разходите да отговарят малко или много на приходите.“