Начало Картинг Валентин Марков и Жеко Христов – шампионите по картинг за 2010 на...

Валентин Марков и Жеко Христов – шампионите по картинг за 2010 на Варна

220
0
Варна,картинг

Завърши дългоочакваният годишен финал на Любителския шампионат по картинг на писта Варна. В него участие взеха пилотите, събрали необходимия брой точки – минимум 11 – от месечните финали.
Осем души се състезаваха в Bigo Junior Karting Cup /участници до 16-год. възраст/, а единадесет бяха претендентите за титлата шампион в големия клас Excalibur Grand Prix /пилоти над 16-год. възраст/.
Състезанието при малките протече в два манша, като във втория манш пилотите караха на мокра писта. Променената идеална крива се оказа предизвикателство за доста участници, но опитът и талантът бяха определящи за крайното класиране. Сборът от точките, спечелени в полуфиналните серии според реда на финиширане, определи призовата тройка. Трима от финалистите имаха равен брой точки – 9, но с по-добро време от квалификацията Атанас Иванов стана трети. Среброто заслужено си извоюва Димитър Димов с 14 точки. Само с една точка повече, победител в Любителския шампионат за 2010 година стана Валентин Марков – трикратен шампион от ученическите състезания, провеждани на картинг писта Варна.
Победителите взеха парични награди, като със специална такава бе награден Даниел Кондов – участникът, събрал най-много точки от месечни финали – 72. Най-доброто време в състезанието, превърнало се и в нов рекорд на пистата с 200сс картинг, показа Атанас Иванов – 01:03.254.
Състезанието при по-големите протече с два полуфинала, като вторият отново бе на мокра писта, но с допълнение – участниците караха в обратна посока. Чрез точкуване бяха определени осемте пилота, които звеха участие във финалната гонка. Отново маншовете бяха два, като и в двата имаше по един дисквалифициран пилот от главния съдия – Ивайло Цонев. На трето място на почетната стълбичка се настани Филип Гайдарджиев с 12 точки, втори остана Валентин Чолаков /13 точки/, който е и финалистът с най-много събрани точки от шампионата. За втора поредна година титлата шампион си защити Жеко Христов /18 точки/.
На картинг писта Варна предстои II-ри кръг от Автомобилния шампионат – Италианско преследване на 28.11.2010, а за всички ентусиасти, които не се притесняват от зимните условия, организаторите са предвидили зимен шампионат по картинг.