Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 Верстапен пред Сайнц и Льоклер в свободната тренировка на Лосаил

Верстапен пред Сайнц и Льоклер в свободната тренировка на Лосаил

1859
0
Макс Верстапен
Макс Верстапен; снимка: Ред Бул Контент Пуул

Макс Верстапен записа най-добро време в единствената петъчна свободна тренировка в началото на уикенда за Гран при на Катар. Втори и трети се наредиха пилотите на Ферари Карлос Сайнц и Шарл Льоклер.

По-рано през деня имаше пясъчна буря и вятърът навя пясък отвсякъде по трасето. Организаторите се постараха да изчистят пистата и питлейна колкото могат добре. Половин час преди началото на сесията по настилката още минаваха хора и техника в опит да махнат пясъка. Пилотите и отборите очакват условията на трасето да се променят сериозно в течение на уикенда.

7 от екипите – Ред Бул, Ферари, Мерцедес, Макларън, Астън Мартин, Хаас и Уилямс – не декларираха никакви нови компоненти за Лосаил. Алпин е с новости по пода и някои допълнителни елементи. Алфа Ромео има нов бийм уинг и страници на задното крило. Алфа Таури е с променен ръб на пода. Очаква се в Остин, Тексас да има повече нови неща.

Температурата на въздуха бе 35 градуса в началото на единствената свободна тренировка в петък, тази на пистата бе 41 градуса.

„О, господи, толкова е хлъзгаво!“, обади се Макс Верстапен по радиото

Карлос Сайнц каза на Ферари, че в тези условия баща му – двукратен световен рали шампион – би се справил чудесно. Според Гуаню Жу от Алфа Ромео карането било като на лед.

„Не виждам нищо. Не знам защо, но от слънцето не се вижда нищо“, бе следващото обаждане на Верстапен към Ред Бул.

Преобладаващият избор в началото на сесията бяха гуми хард. Някои от състезателите работеха с медиум. Шарл Льоклер изхвърча от пистата, но успя да продължи.

След първите 10 минути на пистата начело бе Джордж Ръсел с 1:31.613 сек

Втори бе Пиер Гасли – на над секунда и половина преди Сайнц да се доближи на половин секунда до Ръсел. Ландо Норис удари едно от таблата отстрани, което се попиля навътре в зоната за сигурност. Люис Хамилтън излезе пръв с 1:31.279 мин – на 0,334 сек пред съотборника си.

Четвърти бе Льоклер, следван от Ланс Строл, Оскар Пиастри, Юки Цунода. Пиастри излезе четвърти. Веднага след това Фернандо Алонсо даде най-добро време – 1:30.526 мин. Промените в челото продължаваха. Ръсел се върна на първото място с 1:29.979. Почти всички времена в топ 10 бяха записани с гуми хард. Верстапен прескочи Ръсел с 1:29.883 мин преди англичанинът да подобри това постижение с 0,158 сек.

Верстапен свали най-доброто време до 1:29.316 мин, веднага след което Шарл Льоклер го измести с 1:29.082 мин (-0,234 сек). След това Алонсо бе още по-бърз с 1:28.624 мин (-0,458 сек). Тези постижения все още бяха с гуми хард.

„Оу, това не прозвуча никак добре. Какво се случи с двигателя?“, попита Льоклер по радиото

От Ферари му отговориха, че ще му се обадят допълнително. Монегаскът вече бе с медиум, докато от Скудерията се опитваха да проверят поведението и на този тип гуми. Според непотвърдена информация уплахът малко по-рано бил причинен от сензор.

Малко повече от 20 минути преди края на сесията Алонсо продължаваше да води пред Сайнц и Льоклер. Пиастри бе четвърти пред Верстапен, Гасли, Ръсел, Норис, Естебан Окон, Строл.

„Предната част е сериозно нестабилна в десните завои“, каза Верстапен на Ред Бул.

В това време Пиастри даде най-добро време – 1:28.380 мин (хард). Льоклер попита дали вятърът се е усилил. Норис пък се нареди втори, на 0,061 сек от съотборника си. С медиум Льоклер изпревари пилотите на Макларън с 1:28.104 мин (-0,276 сек).

В края на тренировката имаше и пилоти, които пробваха бързи обиколки с гуми софт. Точно с меките гуми Нико Хюлкенберг записа второ време – на 0,067 сек от това на Льоклер. Алонсо се върна начело с 1:27.919 мин (с медиум). Перес до последните 5 минути бе на 20-то място след 20 тура. Той и Верстапен сложиха софт и Макс записа 1:27.428 мин (-0,491 сек спрямо постижението на Алонсо). Перес бе трети, зад пилота на Астън Мартин.

До финала на сесията Сайнц и Льоклер излязоха втори и трети със софт. Алонсо бе четвърти, следван от Перес, Цунода, Хюлкенберг, Ръсел, Пиастри, Норис.