Условията за успех на всеки отбор в който и да е автомобилен шампионат са почти едни и същи, убеден е Зак Браун. Шефът на Макларън Рейсинг разказа в специално интервю за racefans.net какво е виждането му за управленската структура на всеки състезателен екип, както и колко е впечатлен от ръководителя на тима от Уокинг във Формула 1 Андреас Зайдл. Погледът му върху функционирането на различни тимове е уникален, тъй като работи в многобройни първенства. Личната му програма този сезон включва присъствие на 16 F1 надпревари, 4 състезания в Индикар, едно в GT4, един или два старта в ELMS, 24 часа на Льо Ман, вече беше на Формула Е в Саудитска Арабия. И това не е всичко, защото не пропуска още исторически фестивали и надпревари, където участват коли от собствената му забележителна колекция.
„Според мен във всички форми на автомобилен спорт има нещо общо, водещо до успех. Без специален ред, но с еднакво значение: вземи най-добрия мениджмънт в света, най-доброто оборудване, най-силните пилоти за конкретното първенство, ресурси, търговски партньори. Всеки шампионат има различен бизнес модел, но това се изисква, за да постигнеш успех“, обясни Зак Браун
„Вярвам, че допринасям повече след състезание, когато споделям наблюденията си. Знам кое изглежда страхотно, кое – добре и кое – зле. Моята работа е да помагам за насочването на кораба, а в наше време това може да се върши и от разстояние. Но ако има сценарий, при който трябва да се направи избор, 110% това е Макларън.“
„Веднъж един от личните ми състезателни отбори преследваше спонсор, който бе цел и на Макларън. Няма да кажа нищо. Изцяло съм зад Макларън. Вярвам, че конфликтите на интереси се превръщат в такива единствено ако го позволиш, ако позволиш на потенциала за появата на конфликт на интереси да се разрасне.“
Зак Браун изрично посочи колко впечатлен е от Андреас Зайдл. 45-годишният немски инженер няма неговото концентрирано присъствие, но стиловете им на управление удивително си приличат
„Все още се впечатлявам колко концентриран е Андреас, колко скромен. Той оставя резултатите да говорят сами за себе си. Фокусиран е върху това да изгради правилна отборна култура и да убеди хората във възможностите им. И го прави като им възлага отговорности. На някого това може да му заприлича на микромениджмънт. Той обаче знае точно какво иска, поставя ясни цели на отделните хора в екипа си. Дава им нужните средства да го свършат, както постъпвам и аз с него. Позволява им да взимат решения и се намесва единствено, когато сметне, че има належаща нужда от това. Имаме великолепни работни взаимоотношения.“
„Моята кариера е в комерсиалните връзки и маркетинга. Ако съм на среща с Джеймс Кий и взема да му давам съвети, бързо ще изостанем. Затова смятам, че като ръководител трябва да разбирам какви са нуждите на хората ми. Точно като един добър пилот, добрите специалисти струват пари. Ако се страхуваш да харчиш, получаваш толкова, за колкото си платил. После е необходимо да има огромно доверие и накрая да им дадеш свобода. Наел си ги да вършат работа, не може да им налагаш микромениджмънт. Ако не се справят, тогава водиш разговори. Но не може да се бъркаш, защото изнервяш хората.“
View this post on Instagram