Макс Верстапен остана шести в квалификацията за спринта през уикенда за Гран при на Катар. Той не бе доволен от болида си Ред Бул RB21 още от тренировката. В сесията за разпределение на местата за направо викаше по радиото. При едното включване каза, че подскача като идиот, както и че болидът му е неуправляем. В крайна сметка съотборникът му Юки Цунода се класира пред него. Подобно нещо не се е случвало в Ред Бул от 440 дни. За последно Серхио Перес е успял да се нареди пред Макс в квалификацията за Гран при на Азербайджан през 2024 г. Тогава Ред Бул още водеше и в конструкторския шампионат.
This is the first time in 440 days that Max Verstappen has been outqualified in any format by his teammate.
Yuki Tsunoda was the first to do it since Sergio Perez on Sept. 14 at the 2024 Azerbaijan GP.
Not great timing for Max. pic.twitter.com/VWsMx8nzPd
— Daniel Valente 🏎️ (@F1GuyDan) November 28, 2025
„Не беше добре още от първата обиколка. Колата подскачаше наистина лошо“, коментира Верстапен след сесията
„Много агресивен дисбаланс на предната част, който при висока скорост се превръщаше в нестабилна задница. Изобщо не искаш това, когато трябва да си бърз. Опитахме се да променим някои неща, но не се получи в нито един момент. Това направи ситуацията доста сложна“, каза още Макс.
Заради липсата на баланс Верстапен излезе от пистата в началото на SQ3 и повреди пода си. Това допълнително го забави. В крайна сметка той каза, че само ще се опита да оцелее в спринта.
„Предполагам, че утре малко или повече ще се боря за оцеляване и след това да направя някои промени за квалификацията“, каза Макс.
Хелмут Марко обясни, че в тренировката Верстапен искал по-силна предна част, а Юки Цунода – по-стабилна задница.
„За съжаление последният вариант се оказа по-доброто решение. Сега сме без избор за спринта и трябва да решим проблемите си със софта. За медиум намерихме решение. С тях бяхме конкурентоспособни. Но в квалификацията се появи същия проблем със софт като по време на тренировката. Промените очевидно не бяха помогнали. Болидът на Макс всъщност се влоши в сравнение с този на Юки“, каза Марко.
View this post on Instagram














