Начало Формула 1 Проблеми с батериите попречили на Макларън да стартира в Китай

Проблеми с батериите попречили на Макларън да стартира в Китай

700
0
Ландо Норис, Макларън F1, Макларън Рейсинг
снимка: Макларън

Макларън установи причината, която попречи на Ландо Норис и Оскар Пиастри да участват в Гран при на Китай. Според информацията два отделни проблема с батериите не са позволили на двамата пилоти да се включат в надпреварата.

Макларън изживя ужасяващ неделен ден в Китай. Първо Норис не успя да излезе от бокса и да се нареди на стартовата решетка. Според информацията тогава става дума за електрически проблем. Малко след това Пиастри се сблъска с подобна съдба докато беше на грида. Автомобилът на австралиеца беше прибран в бокса. Така в крайна сметка и двамата пилоти на Макларън не успяха да стартират в основното състезание на пистата в Шанхай.

След края на състезанието Андреа Стела заяви, че е „доста необичайно“ Макларън да има „две повреди на един и същ компонент почти едновременно.“ Той посочи, че става дума за електрическата част на силовия агрегат.

В паузата между кръговете в Китай и Япония беше направено разследване от страна на доставчика на задвижващи системи Мерцедес HPP. В крайна сметка стана ясно, че проблеми с батериите са попречили на двамата пилоти на Макларън да стартират в Китай

Според информация на Мотроспорт батерията в болида на Норис е имала софтуерен проблем, който я е блокирал и направил неизползваема. Предполага се, че повредата на батерията е трайна и няма как да бъде отстранена.

Пиастри пък е бил засегнат от хардуерен проблем с допълнителен компонент, свързващ батерията. Затова има известен оптимизъм, че батерията на австралиеца може отново да се използва след поправката на съответната част.

Повредата на батерията може да има дългосрочни последствия за с Норис. Британецът вече загуби една от батериите си за сезона в едва втория старт. Според правилата на пилотите е позволено да използват само две батерии на сезон. Но заради влизането на новите правила беше разрешено да разполагат с по един допълнителен екземпляр от всеки компонент на задвижващата система.

„Разбира се, това ни нарани като отбор“, заяви Норис по време на днешните срещи с медиите. „Фактът, че колите ни не стартираха в състезанието определено не ни представи в добра светлина. По-болезненото беше това, че беше извън нашия контрол. Заедно с Мерцедес HPP работихме усилено, за да разберем какво се е случило и защо се е случило. Разбира се, ще направим всичко възможно, за да се уверим, че това няма да се повтори. Но човек живее и се учи.“

„Беше тежко за всички нас. Никой от нас не би искал да преживее такъв уикенд, а още по-малко да започне неделята по този начин. Да, наистина ни боли много. Мисля, че в същото време това е добър момент да се поучим, да погледнем нещата отстрани и да се фокусираме върху предстоящия уикенд“, добави пилотът на Макларън.