328
0
Франческо Баная, Дукати
Франческо Баная, снимка Дукати

Франческо Баная спечели Гран при на Австрия в MotoGP. Пилотът на Дукати записа втори успех в рамките на два дни, след като триумфира и във вчерашния спринт. Баная потегли от полпозишън и водеше от старта до финала на надпреварата на пистата „Ред Бул Ринг“. Втори финишира Брад Байндър с КТМ. Последното място на подиума бе заето от Марко Безеки (VR46 Дукати).

Гран при на Австрия прие кръг №10 за сезон 2023 в MotoGP. Домакин на събитието бе Ред Бул Ринг с дължина 4.348 км и разположени до град Шпилберг в провинция Щирия. За разлика от F1 и другите автомобилни състезания, пилотите от световния шампионат по мотоциклетизъм използваха шикан, който разделя правата между завои 1 и 3.

Времето преди началото на Гран при на Австрия бе сухо и слънчево. Температурата на въздуха бе 30 градуса по Целзий, а тази на асфалта- 33. Около трасето имаше лека облачност, но вероятността за дъжд бе почти нулева. Атмосферата по трибуните на Ред Бул Ринг отново бе на много високо ниво

Баная направи най-добрият старт и поведе след преминаването на първите няколко завоя от основното състезание в Австрия. Действащият световен шампион бе следван от Байндър, Милър, Безеки, Марини, Мартин, Маркес и Куартараро.

Баная и Байндър се откъснаха напред в първите няколко обиколки от състезанието в Австрия. Южноафриканецът направи няколко неуспешни атаки срещу своя съперник. Зад двамата се движеха Милър, Безеки, Марини и Маркес. Същевременно Мартин изтърпя своето наказание, което му бе наложено заради инцидент в спринта на Ред Бул Ринг.

Баная удържаше лидерската позиция в следващите обиколки. Пилотът на Дукати започна полека да се откъсва от Байндър, който се движеше на самотно второ място. Зад лидерите бяха Маркес, Безеки и Марини. Тримата се справиха с Милър, който започна да пропада. В челната десетка попадаха още Алейш Еспаргаро, Винялес, Куаратаро и Зарко. Междувременно Мигел Оливейра отпадна от състезанието в Австрия заради технически проблем.

Баная продължи да контролира събитията след преполовяването на Гран при на Австрия. Зад него продължаваше да се движи Байндър. Най-интересна бе борбата за третото място, в която участваха Безеки, Маркес и Марини. В топ 10 бяха още Еспаргаро, Винялес, Мартин, Куартараро и Зарко. По-назад Жоан Мир (Хонда) претърпя инцидент.

В последните обиколки Маркес загуби позиции от Безеки и Марини. Отпред Баная се отдалечи на около 5 сек. спрямо Байндър. Действащият световен шампион показваше невероятно постояство във всяка една обиколка.

Баная в крайна сметка пресече пръв старт-финалната линия при развяването на карирания флаг. Пилотът на Дукати записа пети успех от на сезона в клас MotoGP. До него на подиума се качиха Байндър и Безеки

Четвърти и пети финишираха Лука Марини (VR46 Дукати) и Алекс Маркес (Грезини Дукати). Шести остана Маверик Винялес (Априлия), следван от Хорхе Мартин (Прамак Дукати), Фабио Куартараро (Ямаха), Алейш Еспаргаро (Априлия) и Енеа Бастианини (Дукати). Място в топ 15 намериха още Франко Морбидели (Ямаха), Марк Маркес (Хонда), Йохан Зарко (Прамак Дукати), Аугусто Фернандес (Tech3 GasGas) и Джак Милър с КТМ.

Баная се затвърди на първото място във временното класиране след двата си успеха на Ред Бул Ринг. Италианецът има актив от 251 точки. Втори е Мартин със 189, следван от Безеки със 183, Байндър (160) и Зарко (125).