Мохамед бин Сулайем има планове, и то големи планове за развитието на ФИА. Бившият рали пилот бе избран за президент на международната автомобилна федерация миналия декември и иска да я осъвремени, като междувременно трябваше вече да разрешава конфликти през изминалите месеци. В интервю за Спийдуик той споделя възгледите си и едно от нещата, за които наистина съжалява.
„Когато бях рали пилот, цялото ми съзнание бе съсредоточено върху това как да спечеля съответното състезание. Колкото повече побеждавах, толкова повече започвах да се страхувам да загубя. И в някакъв момент се запитах: „Колко дълго искам да се занимавам с това?“ Осъзнах, че в живота има много други неща извън ралитата. Затова започнах да взимам участие в работата на автомобилно-спортната федерация на страната си. По онова време всичко бе още на начален етап, но получихме огромна подкрепа от тогавашния президент на ФИА Макс Мозли.“
„Благодарение на всички успяхме да организираме Гран при на Бахрейн във Формула 1 през 2004 г., както и Гран при на Абу Даби от 2009-та насам. Сега обаче, когато съм президент на международната федерация, трябва да решавам нови задачи. Преди взимането на каквото и да е решение се консултирам с хората си, търся съвет от различни експерти. Това не означава, че задължително следвам препоръките им, но искам да си изградя максимално пълна картина.“
„Не се страхувам да сбъркам. Решение, което в момента изглежда като добро решение, след три месеца може да се окаже погрешно и тогава трябва да се коригира. А според мен да поправиш грешка е признак на сила. Считам за особено важно да се придържам към здравия разум и принципа на справедливост“, заяви Бин Сулайем
Президентът на ФИА сподели също така, че рали кариерата му го е научила на търпение и е формирала характера му.
„Пред онези години се запознах с много хора от различни култури, страни, раси, слоеве на обществото, които говорят на различни езици и постъпват по различни начини. Президентът на ФИА трябва да е готов за промени. Сред най-обсъжданите проблеми в съвременния свят е равенството на половете и многообразието. Винаги съм знаел и разбирал, че в спорта не може да има граници.“
„Според мен картингът е добър пример – там момчета се състезават с момичета. Аз съм карал с жени навигатори. Никога не съм правил разлика. Ако в Америка жени могат да са сред топ пилотите на драг, защо не е така във Формула 3 и Формула 2? Затова събрах експертите на ФИА и им поставих следните въпроси. За физическа бариера ли говорим? Автомобилите ли са конструирани така, че жените не могат да ги управляват оптимално? Какво бихме могли да сторим, за да премахнем този лимит? Тези неща са сред целите ми начело на ФИА.“
Бин Сулайем разказа, че вече има резултатите от поръчани от него проучвания. Според тях хората възприемали международната автомобилна федерация като „стара“.
„Естествено, че е стара – работи от над 117 години. Но това не бива да означава старомодна или изостанала. Автомобилният спорт е изключително динамичен, там е трудно да остаряваш. Погледнете технологиите на тези коли – развитието никога не спира. Развитието на ФИА започва с моята роля. Федерацията трябва да е такава, че спортът да продължава да расте без да е обвързан с един човек. Предстои ни огромен труд.“
„Формула 1 е огромно предизвикателство. Гран при пилотите ме помолиха да се погрижа за рейс контрола. Не мога обаче да потърся нови рейс директори в Гугъл или да си ги купя в Амазон. Те трябва да получат обучение, при това достатъчно дълго – в продължение на години“, каза още Бин Сулайем
На въпрос дали смята, че автомобилният спорт се е политизирал прекалено президентът на ФИА заяви, че това не може да бъде избегнато.
„Естествено, че се стараеш спортът и политиката да не се сблъскват. Една от основните ценности на ФИА е неутралност. Фокусът винаги трябва да е върху спорта. Но понякога политическите действия са неизбежни. Ние трябва да се стараем да поддържаме баланс. ФИА не може да задълбава прекалено навътре в политиката.“
„Ники Лауда и Ален Прост мислеха само за спорта. Нещата днес са различни. Себастиан Фетел е отдаден на каузата за опазване на околната среда и правата на хората с различна сексуална ориентация. Люис [Хамилтън] – на борбата с расизма. Ландо Норис засяга проблема с менталното здраве. Всичко това демонстрира колко различен е светът в наши дни и колко проблеми трябва да бъдат разрешени.“
„Същевременно не бива да налагаш визията си. Аз идвам от арабска култура. Мюсюлманин съм, но и гражданин на света. Ще наложа ли културата си на другите? Никога! Във федерацията на Обединените арабски емирства има хора от 16 различни държави и 7 различни религии, една трета са жена. Има повече християни, отколкото мюсюлмани. Гордея се с това разнообразие, защото то води до повече доверие и оценяване.“
На въпроса дали има пилоти, на които тайно се възхищава, Бин Сулайем разказа за едно от малкото неща, за които наистина съжалява.
„Да – на Хуан Мануел Фанджо. Преди години имахме рали тестове в Аржентина. Карлос Сайнц старши дойде при мен и каза: „Фанджо е ей там, да отидем да го поздравим“. Не помня защо точно тогава нямах време, но не отидох. До ден-днешен съжалявам за това.“
With 1997 @FIA @F1 World Champion Jacques Villeneuve in Monaco#F1 #MonacoGP 🇲🇨 pic.twitter.com/ezLKO2EBuH
— Mohammed Ben Sulayem (@Ben_Sulayem) May 27, 2022