Габриел Бортолето е оптимист относно напредъка на Ауди. Бразилският пилот вярва, че рано или късно германският производител ще навакса изоставането си и ще разполага с най-добрия двигател в F1.
Бортолето е напълно уверен, че Ауди ще успее да преодолее настоящия си дефицит по отношение на двигателя. Според него има шансове Ауди да се превърне в най-добрия производител на двигатели във Формула 1 в близко бъдеще.
Ауди влезе в F1 тази година, след като придоби Заубер. Германският автомобилен гигант участва в спорта със собствена задвижваща система, която се разработва вече няколко години.
От Ауди бяха наясно, че ще имат изоставане през сезон 2026 в F1. Марката си постави за цел да се бори за подиуми и победи до 2030 г. и многократно подчерта дългосрочния си ангажимент към F1.
Германският тим показа добро темпо по време на Гран при на Австралия и дори спечели две точки благодарение на Бортолето. Младият бразилец финишира девети в състезанието на Албърт парк. Нико Хюлкенберг пък не успя да стартира заради проблем с автомобила
Дебютът на Ауди бе предшестван от някои проблеми в тестовете в Испания. Част от тях бяха разрешени по време на двата тридневни теста на пистата в Бахрейн.
Бортолето знае, че в Ауди са наясно с недостатъците на своя двигател. Въпреки това той вярва, че марката ще успее да навакса изоставането спрямо конкурентните. Повечето от тях използват силови агрегати от дълго време, включително през първата турбо-хибридна ера от 2014 до края на 2025 г.
„Нямам никакво съмнение“, каза той, попитан дали Ауди може да подобри своя двигател. „Не мога да ви кажа кога ще стигнем дотам, но мога да ви кажа, че ще стигнем дотам. Дали ще е тази година, дали ще е следващата- не знам. Имам пълна увереност, че в бъдеще ще бъдем един от най-добрите производители на двигатели.“
„Разбираме причините, поради които ни липсва [мощност]. Става въпрос просто да работим и да се учим. Има отбори, които правят това от 15 години, а ние сме в първата година от създаването на двигател, така че не е лесно.“
Ауди не е производителят с най-много проблеми от началото на годината. Германците се справят по-добре от Хонда. Японците се сблъскаха с редица проблеми с новото задвижване, което използва Астън Мартин. Така на практика Хонда разполага с най-слабата задвижваща система след влизането на новите правила в F1
Шефът на Ауди Джонатан Уитли също коментира представянето в Австралия. Той настоя, че настоящите агрегати са още в начална фаза и ще продължат да се развиват през следващите години. На въпроса кога Ауди може да представи подобрения, той отговори: „Ако погледнете всички отбори, ще видите, че сме в най-ранния етап на този набор от технически правила, който е най-голямата промяна в техническите правила откакто съм в този спорт – може би и в историята.“
„Усъвършенстването на автомобилите в състезание 1 [от 2026 г.] ще бъде много различно от състезание 1 през 2030 г. или 2027, 2028, 2029 г. С усъвършенстването на автомобилите двигателите стават по-ефективни и състезанията стават по-оспорвани. Мисля, че сме само в началото на тези правила. Просто трябва да разработваме колите си през целия процес, включително и задвижващия агрегат“, добави шефът на Ауди.
Правилата за двигателите са направени така, че да дадат шанс на изоставащите производители да намалят разликата спрямо лидерите. Съгласно системата за допълнителни възможности за развитие и модернизация (ADUO), производителността на всеки двигател се оценява на всеки шест състезания през сезона.
Производителите, чиито двигатели с вътрешно горене са с 2% до 4% по-малко мощни в сравнение с най-добрия агрегат, имат право на допълнителна модернизация на двигателя. Тези, които са с повече от 4% по-малко мощни, получават две допълнителни модернизации.
Според календара шестия кръг трябва да се проведе на пистата в Маями в началото на май. Но едва евентуална отмяна на кръговете в Бахрейн и Саудитска Арабия ще означава, че кръг №6 се мести в Монако. Според Уитли, това може да създаде някои затруднения за Ауди
„В момента няма плановете за отмяната на тези две състезания. Това е нашият фокус“, каза Уитли. „След всяка серия от шест състезания, ADUO се преразглежда от ФИА. В момента е малко рано да се каже какво ще се случи.“
„Интересно е да се види как колите болидите ще използват енергията си по време на обиколката, опитвайки се да изпреварват. Габи коментира след състезанието, че е било изтощително, не само физически, но и психически, особено заради начина, по който се използва мощността и се възстановява енергията. Мисля, че все още не сме напълно сигурни дали това е нещо, от което ще можем да се възползваме“, заключи шефът на Ауди F1 Тийм.
Вижте тази публикация в Instagram.














