Начало Formula E News Денис спечели първото състезание от новата ера във Формула Е

Денис спечели първото състезание от новата ера във Формула Е

445
0
Джейк Денис, Формула Е
Джейк Денис, снимка Формула Е

Джейк Денис спечели първото състезание от новата ера във Формула Е Gen3. Пилотът на Андрети Аутоспорт потегли от втора позиция водеше през по-голямата част от надпреварата на пистата Аутодромо Ерманос Родригес. Втори финишира миналогодишният победител Паскал Верлайн с Порше. Последното място на подиума бе заето от бившия шампион във Формула Е Лукас ди Граси с Махиндра.

Това бе старт №1 от сезон 2022-23 във Формула Е. Световният електрически шампионат с едноместни болиди отвори нова глава в своята история. Тази година пилотите от Формула Е вече използват болиди от ново поколение Gen3. Те са по-бързи, по-леки, но и доста по- трудни за управление. В допълнение, това бе и първа надпревара за новия доставчик на гуми Hankook.

Денис показа отлична скорост още в квалификацията в Мексико Сити. Британецът успя да стигне до финалния дуел с Лукас ди Граси. За съжаление Денис допусна грешка и удари своя болид, което позволи на неговия съперник да спечели първия полпозишън в ерата Gen3.

Ди Граси направи най-добро потегляне и поведе след преминаването на завой №1. Бразилецът бе следван от Денис, Хюз, Лотерер, Тиктъм, Верлайн, Фенестрас, Буеми, Да Коща и Еванс.

Драмите в Мексико Сити започнаха още в началото на втората обиколка. Тогава Робин Фрайнс (Abt Cupra FE Team) се удари в задната част на болида на Норман Нато (Нисан). Това доведе до отпадане и на двамата състезатели и поява на сейфти кар.

Състезанието №1 от сезон 2022-23 във Формула Е бе рестартирано в шестата обиколка, преди Сам Бърд да предизвика нова поява на сейфти кар. Състезателят на Ягуар получи технически проблем в своя болид и спря в зоната за сигурност.

След рестарта Ди Граси поведе, следван от Денис, Хюз, Лотерер и Верлайн. В 12-тата обиколка бившият шампион допусна грешка и бе изпреварен от Денис. Британецът започна да се откъсва напред и успя безопасно да мине през първия си атакуващ режим. Верлайн от своя страна успя да изпревари Лотерер и започна да притиска Хюз.

В 18-тата обиколка Едоардо Мортара (Мазерати MSG) се завъртя и катастрофира на първи завой. Това доведе до трети период на кола за сигурност. Междувременно Дан Тиктъм (NIO 333 FE Team) получи наказание преминаване през бокса заради нерегламентирано рязко повишаване на мощността в неговата задвижващата система.

След рестарта в обиколка №21 Денис отново се откъсна напред. Зад него Верлайн успя да се справи с Хюз и Ди Граси. Бразилецът нямаше достатъчно добро темпо и защитаваше с всички сили от болидите зад себе си.

В следващите няколко тура Денис контролираше състезанието, следван от Верлайн. Зад тях Ди Граси образува зад себе си влакче, в което се намираха Хюз, Лотерер и Буеми. Същевременно рейс контролът във Формула Е добави още 5 обиколки към състезателната дистанция.

До края на надпреварата в Мексико Сити на пистата имаше жълти флагове заради паднала част от болид. Рене Раст (Макларън) получи технически проблем и също отпадна.

В крайна сметка Денис спечели откриващото състезание за сезон 2022-23 във Формула Е. Втори с изоставане от почти 8 сек. финишира Паскал Верлайн. Трети остана Ди Граси. Бразилецът защити позицията си и записа първи подиум с Махиндра.

Четвърти завърши Андре Лотерер (Андрети Аутоспорт), следван от Джейк Хюз (Макларън) и Себастиен Буеми (Енвижън Рейсинг). Топ 10 допълниха Антонио Феликс да Коща (Порше), Мич Еванс (Ягуари), Ник Касиди (Енвижън Рейсинг) и Щофел Вандоорн (DS Пенске). Най-бързата обиколка бе записана от Денис.