Начало Formula E News Ди Граси спечели в Монреал, излезе начело във Формула Е

Ди Граси спечели в Монреал, излезе начело във Формула Е

43
0

Лукас ди Граси от екипа на Abt Schaeffler Audi Sport спечели еПри на Монреал в Канада, предпоследен кръг от шампионата на Формула Е. По този начин бразилецът излезе начело в първенството с 6 точки аванс пред досегашния лидер Себастиан Буеми от Renault e.dams. Последният завърши 4-и, а пред него се класираха още Стефан Саразен и Жан-Ерик Верн и двамата от екипа на Techeetah.

Буеми, който имаше 10 точки аванс преди състезанията в Канада, бе дал 2-о време в квалификацията, а първи бе Ди Граси. Това означаваше, че разликата намаля до 7 точки в първенството, тъй като за полпозишън се дава 3 т. Буеми обаче трябваше да стартира 12-и след 10 места наказание за смяна на батерията в неговия болид.

На старта поведе Ди Граси, следван от Стефан Саразен и Феликс Розенквист. Буеми загуби няколко места на старта и се озова 16-и, като бе много предпазлив в първите завои. В следващите обиколки той спечели 2 позиции. Отпред Розенквист опита атака срещу Саразен, но Стефан с късно спиране за завоя запази позицията си. Лидерът Ди Граси дръпна с 2.3 сек напред.

До 10-ата обиколка Буеми спечели още 2 места и стана 12-и. След още няколко тура швейцарецът стана 10-и. След инцидента на Хайдфелд и Дювал обаче състезанието бе неутрализирано с двойни жълти флагове. Почти всички пилоти избраха да влязат в бокса за няма на колите. При влизането Буеми бе забавен умишлено от Дани Абт, движещ се точно пред него, който е съотборник на Ди Граси в Abt Schaeffler Audi Sport.

При самите боксове обаче Буеми излезе точно пред Абт, който след изхода от пита го удари отзад, въпреки че двойните жълти флагове още бяха развявани и изпреварванията бяха забранени. В 17-ата обиколка състезанието бе подновено. Ги Граси отново дръпна напред пред излезлия на 2-а позиция Жан-Ерик Верн, следван от Саразен и Розенквист. Буеми междувременно бе станал 6-и след нова серия изпреварвания.

В 25-ия тур обаче заради катастрофа на Хосе Мариа Лопес на трасето излезе кола за сигурност. Тя остана до 28-ата обиколка, когато надпреварата бе рестартирана. Буеми веднага мина пред съотборника Прост и стана 5-и, но малко след това и Абт мина пред Никола.

4-ият Розенквист обаче допусна грешка и се удари в стената и загуби много позиции. Така Буеми се изкачи на 4-о място. До края той настигна Саразен и дори за момент мина пред него, но в крайна сметка остана 4-и, след като двамата се удариха леко на няколко пъти. Абт завърши 5-и, следван от Сам Бърд. Отпред Ди Граси удържа на натиска на Верн и спечели много важна победа в битката за титлата.

Последното състезание от сезона е утре отново в Монреал от 23:00 българско време.