88
0
Скот Диксън, Индикар
Скот Диксън, снимка Индикар

Скот Диксън спечели състезанието по улиците на Нашвил. Американският град бе домакин на кръг номер 14 от сезон 2022 в Индикар. Пилотът на Чип Ганаси Рейсинг потегли 20-ти и успя да оцелее в касапницата на трасето в щата Тенеси. Това бе втори успех за новозеландеца от началото на кампанията след Торонто и общо 53-ти в неговата кариера. Така той зае второ място в класацията за най-много победи в Индикар и измести Марио Андрети. Втори и трети финишираха Скот Маклоклън (Пенске) и Алекс Палу (Чип Ганаси Рейсинг).

Стартът на надпреварата в Нашвил бе забавен с час и 45 минути заради гръмотевична буря в околностите на града.

Въпреки че все още имаше мокри участъци на пистата, всички пилоти решиха да потеглят със сликове.

Маклоклън поведе след летящия старт. Новозеландецът бе атакуван от Грожан. Зад него се движеха Палу, Лундгаард, О’Уорд и Малукас.

В третата обиколка Колтън Херта имаше контакт с Далтън Келет ( A.J. Foyt Enterprises) и удари стената. Състезателят на Андрети Аутоспорт продължи участието си в надпреварата.

Съотборникът на Херта Александър Роси предизвика първите жълти флагове по цялата писта в Нашвил. Американецът се завъртя в осмия тур и бе затворен с обиколка. В челото Маклоклън водеше с около секунда и половина пред Грожан. Трети бе Палу, който бе на подобна разлика зад френския си съперник.

Състезанието бе рестартирано в обиколка номер 11. О’Уорд задмина Лундгаард и зае четвъртата позиция. Малукас допусна грешка и бе изпреварен от Нюгардън, Пажно и Пауър. По-назад Ринус ВиКей изпревари Диксън.

Хелио Кастроневес предизвика ново развяване на жълти флагове. Бразилецът се завъртя докато бе преследван от Роси.

След първите спирания в бокса Палу поведе, следван от Джонсън, Пажно, Къркууд и Малукас. Маклоклън зае шестото място. Зад него се разигра истинско меле. Греъм Рейхал (Rahal Letterman Lanigan Racing) удари Пато О’Уорд (Макларън). Мексиканецът закачи Уил Пауър. Австралиецът все пак продължи участието си в състезанието по улиците на Нашвил. В по-задната част на колоната имаше отделен инцидент, в който бяха замесени Далтън Келет и Симона де Силвестро (Paretta Autosport).

34 обиколки след старта на надпреварата в Нашвил Девлин де Франческо (Андрети Аутоспорт) се удари с Такума Сато (Dale Coyne Racing). Инцидентът доведе до ново забавяне на състезанието и жълти флагове.

Грейм Рейхал се удари в стената и предизвика ново забавяне. От това се възползва Диксън, който направи спиране в бокса и се озова в челото на колоната зад лидера Нюгардън.

В обиколка номер 64 пореден инцидент на пистата отново принуди използването на жълти флагове. В него бяха замесени новобранците Дейвид Малукас (Dale Coyne Racing) и Кайл Къркууд (Dale Coyne Racing). Няколко тура по-късно Джими Джонсън (Чип Ганаси Рейсинг) загуби контрола над своя болид и катастрофира.

До края на състезанието в Нашвил Грожан се удари в предпазните заграждения след контакт с Нюгардън, докато Ериксон се оттегли заради технически проблем. В челото Диксън успя да удържи зад себе си Маклоклън, въпреки че бе с по-износени гуми. Новозеландецът донесе втора поредна победа за Чип Ганаси Рейсинг на уличната писта в Нашвил, Тенеси. Подиумът бе допълнен от действащия шампион Алекс Палу.

Четвърти и пети завършиха пилотите на Андрети Аутоспорт Александър Роси и Колтън Херта. Шестото място отиде при Джоузеф Нюгардън (Пенске). Челната десетка бе допълнена от Феликс Розенквист (Макларън), Кристиан Лундгаард (Rahal Letterman Lanigan Racing), Джак Харви (Rahal Letterman Lanigan Racing) и Симон Пажно (Meyer Shank Racing).

Три кръга преди края на сезон 2022 в Индикар, Пауър остава начело в класирането с актив от 450 точки. Втори е Диксън с 444. Следващите три места са заети от Ериксон (438), Нюгардън (428) и Палу (418).