Начало Formula E News Джейк Денис стана световен шампион във Формула Е

Джейк Денис стана световен шампион във Формула Е

202
0
Джейк Денис
Джейк Денис, снимка Формула Е

Джейк Денис стана световен шампион във Формула Е. Пилотът на Андрети финишира на втора позиция в първото състезание в Лондон. Този резултат бе напълно достатъчен за Денис, тъй като неговият най-близък съперник Ник Касиди (Енвижън Рейсинг) отпадна. Самото състезание бе спечелено от Мич Еванс, а последното място на подиума бе заето от Себастиен Буеми (Енвижън Рейсинг).

Лондон приема 15-тия и 16-тия кръг от сезон 2022-23 във Формула Е. Столицата на Великобритания закрива тазгодишната кампания, в която се използват болиди от новата генерация Gen3. Състезанията се провеждат на улична писта с дължина 2.09 км и разположена в изложбения и международен конгресен център „ExCeL“

Касиди имаше най-добро потегляне в първото състезание по улиците на Лондон. Новозеландецът спечели квалификацията и малко намали изоставането си от Денис. Втори бе Буеми, следван от Денис, Тиктъм, Раст, Еванс, Верлайн, Вандоорн, Бърд и Нато.

Касиди остана начало в следващите няколко тура, следван от Буеми и Денис. По-назад имаше няколко инцидента. Първо Едоардо Мортара (Мазерати MSG) бе ударен от Щофел Вандоорн (DS Пенске). Малко по-късно Робин Фрайнс (Abt Cupra) имаше контакт със Серхио Сете Камара. Това доведе до период на жълти флагове по трасето.

В 10-тата обиколка Денис изпревари Касиди и зае третото място, докато отпред бяха Буеми и Еванс. Пети бе Раст, следван от Верлайн, Бърд, Тиктъм, Вандоорн и Гюнтер.

Три тура по-късно Касиди изпревари Денис и си върна третото място. Новозеландецът започна да настига Буеми, докато Еванс зае първото място след използването на първите атакуващи режими.

Най-голямата драма в първия старт в Лондон се случи в 15-тия тур. Тогава Касиди имаше контакт със своя съотборник Себастиен Буеми. След това той счупи предното си крило и започна да губи позиции. Междувременно Еванс водеше пред Раст, Денис, Верлайн, Бърд, Вандоорн, Гюнтер и Тиктъм, а на трасето се появи сейфти кар

Еванс продължи да контролира събитията с напредване на първия старт в Лондон. Същевременно Касиди отпадна, а Денис водеше оспорвана битка с Верлайн, която никак не са хареса на ръководството на тима на Андрети.

Надпреварата в Лондон бе спирана два пъти заради инциденти. Вторият период на червени флагове бе заради Саша Фенестрас. Пилотът на Нисан получи повреда в спирачките, след което закачи колата на Сете Камара и се удари в предпазните ограждения на завой №16. За щастие, французинът се изправи на крака след този ужасяващ инцидент.

В крайна сметка Еванс грабна победата в първия старт по улиците на Лондон. Денис завърши втори, което му позволи да стане световен шампион във Формула Е. Последното място на подиума бе заето от Буеми.

Четвърти и пети финишираха Сам Бърд (Ягуар Рейсинг) и Серхио Сете Камара (NIO 333 Racing). Шести остана Едоардо Мортара (Мазерати MSG), следван от Лукас ди Граси (Махиндра Рейсинг), Дани Тиктъм (NIO 333 Racing), Норман Нато (Нисан) и Паскал Верлайн. Пилотът на Порше записа и най-бързата обиколка.