Начало Formula E News Еванс спечели първия старт в Сеул и запази шансовете си за титлата

Еванс спечели първия старт в Сеул и запази шансовете си за титлата

334
0
Мич Еванс, Формула Е
Мич Еванс, снимка Формула Е

Мич Еванс спечели първия старт в Сеул. Пилотът на Ягуар доминираше през цялата надпревара на новата улична писта в столицата на Южна Корея. Toва бе четвърти успех за новозеландеца през тазгодишния сезон във Формула Е. Благодарение на първата позиция той запази шансовете си за световната титла. Втори финишира Оливър Роуланд (Махиндра), следван от Лукас ди Граси (Вентури).

Най-доброто потегляне бе за Еванс. Новозеландецът изпревари ди Граси и победителя в мократа квалификация Оливър Роуланд. Пистата бе по-суха в сравнение с по-ранните сесии. В дъното на обиколка имаше верижна катастрофа, в която бяха замесени Норман Нато (Ягуар), Себастиен Буеми (Нисан), Дан Туктъим (NIO 333 FE Team), Ник де Врийс (Мерцедес), Андре Лотерер (Порше), Оливър Търви (NIO 333 FE Team) и Оливър Аскю (Андрети Аутоспорт). Масовата касапница предизвика червен флаг за половин час.

След втория старт на надпреварата в Сеул Еванс поведе пред Роуланд, ди Граси, Денис, Мортара, Верн, Вандоорн и Верлайн. Белгиецът се надява да спечели няколко позиции, за да си гарантира по-добра преднина пред своя съперник от Ягуар.

Джейк Денис първи реши да използва атакуващия режим, следван от останалите в челото на колоната. Едоардо Мортара получи 5-секудно наказание заради прекалено много движения при битката му с Жан-Ерик Верн. Французинът дори леко удари своя съперник.

След преполовяването на днешния старт в Сеул Еванс продължаваше да бъде начело с преднина от 2 секунди пред Роуланд. Състезателят на Ягуар Рейсинг контролираше разхода на енергията в неговия автомобил.

В по-задната част на колоната Антонио Джовинаци имаше контакт с Алекс Симс, който доведе до завъртане на италианеца. От своя страна Симс също бе санкциониран от стюардите с 5 допълнителни секунди.

12 минути преди финала на първата надпревара в Сеул Мортара удари стената на завой номер 2 и отпадна. Това означаваше, че швейцарският състезател окончателно загуби всякакви шансове да се бори за световната титла.

Междувременно рейс контролът добави още 45 секунди към общото време, докато Джовинаци (Дракон Пенске Аутоспорт) за пореден път се оттегли от състезание във Формула Е. Алекс Симс катастрофира в заключителната фаза на първата еПри на Сеул и предизвика появата на кола за сигурност.

В крайна сметка Еванс успя да задържи първото място при развяването на карирания флаг и записа четвърти успех от началото на сезон 2021-22 след тези в Рим и Джакарта. Подиумът бе допълнен от Оливър Роуланд и Лукас ди Граси. Бразилецът постави нов рекорд във Формула Е, след като мина границата от 1000 спечелени точки. Вчера той обяви, че ще се състезава за Махиндра от началото на новия сезон в електрическия шампионат.

Първи под чертата остана Джейк Денис. Пилотът на Андрети Аутоспорт записа и най-бързата обиколка, което му донесе допълнителна точка.

Пети финишира Щофел Вандоорн (Мерцедес), следван от Жан-Ерик Верн (DS Techeetah), Паскал Верлайн (Порше), Робин Фрайнс (Енвижън Рейсинг), Антонио Феликс да Коща (DS Techeetah) и Ник Касиди (Енвижън Рейсинг).

Във временното класиране преди последния старт за тазгодишната кампания във Формула Е Вандоорн е начело със 195 т. Втори е Еванс със 174. Битката за титлата ще се реши между двамата състезатели в утрешното второ състезание на уличната писта в Сеул. Следващите три позиции са заети от Мортара (144), Верн (136) и ди Граси (126).