Начало Формула 1 F1 комисията прие дребни аеропромени за сезон 2027 и нищо за задвижващите...

F1 комисията прие дребни аеропромени за сезон 2027 и нищо за задвижващите системи

На фона на това, че във Формула 1 не са постигнали съгласие дори за промяната на задвижващите системи за следващия сезон Мохамед бин Сулайем публикува ново изявление в социалните мрежи, че е решен да върне V8 в спорта

919
0
ФИА
снимка: Спас Генев

Комисията за Формула 1 прие някои промени за аеродинамиката на болидите за 2027 г., но в официално обявената от ФИА информация нямаше нищо относно задвижващите системи и предложенията относно промените, които да доведат до промяна в разпределението на мощността. Комисията, която е към федерацията и в нея участват всички отбори и производители на агрегати плюс президентът и CEO на шампионата от страна на Либърти Медия Стефано Доменикали.

Официалното съобщение гласи:

„Втората среща на Формула 1 комисията за 2026 г. се проведе на 2 юни в офисите на ФИА в Лондон. Срещата бе председателствана от отговарящия за едноместните състезателни автомобили директор Николас Томбазис и президентът на ФОМ Стефано Доменикали.“

„Следва преглед на основните дискусионни точки:

  • Бяха договорени дребни промени по аеродинамиката и други компоненти на шаситата.
  • Бе одобрено предложение за увеличаване броя на предсезонните тест дни за 2027 г. от три на четири дни.
  • Бе договорена промяна относно тестовете с по-стари болиди (т.нар. TPC – Testing of Previous Cars) във връзка с местата за изпитания. Това включва ограничение за провеждане на тестове на писти, където предстои провеждане на състезание от шампионата през следващата година.“

Относно задвижващите системи не се казва нищо. Заседанието на Световния съвет за автомобилен спорт на ФИА, на който тези промени ще бъдат ратифицирани, ще е в края на юни. Дотогава няма предвидено друго заседание на F1 комисията. Тя е първата стъпка в регулаторния процес на световния Гран при шампионат. Правилата се приемат първо в комисията и след това отиват в световния съвет.

На фона на това, че във Формула 1 не са постигнали съгласие дори за промяната на задвижващите системи за следващия сезон Мохамед бин Сулайем публикува ново изявление в социалните мрежи, че е решен да върне V8 в спорта

„В идеалния случай до 2030 г., но със сигурност до 2031 г. като част от следващия регулационен цикъл. V8 са по-леки, по-прости и по-ефективни от гледна точка на разходите. Устойчивите горива означават, че можем да продължим да изпълняваме амбициите си по отношение използването на околната среда. Най-важното е, че ще върнат уникалния звук, който феновете по света асоциират с Формула 1“, се казва в изявлението на Бин Сулайем.