Начало Formula 1 News • Новини за Формула 1 ФИА обясни мотивите за въвеждане на нови тестове за крилата чак в...

ФИА обясни мотивите за въвеждане на нови тестове за крилата чак в Испания – да избегне допълнителни разходи

1485
0
ФИА
снимка: Спас Генев

ФИА въвежда нови тестове за предните крила на болидите от Формула 1 от този уикенд, в чийто край ще се проведе Гран при на Испания. Надпреварата е девети кръг от световния шампионат за 2025 г. Промяната бе обявена през зимата. Още тогава имаше гневни реакции, че федерацията избра да затегне изискванията след изтичане на една трета от първенството.

„Това означава, че шампионатът ще е почти разделен на две части. Първата ще се проведе спрямо първата версия на правилата, а втората – според променената. Що се отнася до мен, това изкривява битката в първенството преди дори да е започнала“, коментира тогава бившият технически директор на Джордан и Ягуар Гари Андерсън.

Фредерик Васьор от Ферари многократно повтори, че реакцията на ФИА дойде с твърде голямо забавяне. Николас Томбазис, който отговаря във федерацията за едноместните състезателни автомобили, разясни в навечерието на Гран при на Испания защо бе решено новите изисквания да бъдат въведени чак сега.

„По време на поредица надпревари и след Гран при на Белгия (през 2024 г.) имахме инсталирани камери на предните крила на всички болиди. Заключението бе, че тестовете ще трябва да бъдат затегнати. Този извод бе направен доста късно през миналата година. Затова сметнахме, че ситуацията можеше да стане доста трудна за отборите ако въведем по-строги тестове от началото на сезона“, разясни Томбазис.

„Можеше да се стигне до бракуване на вече произведени крила и допълнителни разходи. Ето защо решихме, че отложено въвеждане е по-разумният вариант“, допълни директорът на ФИА за едноместни състезателни автомобили

Томбазис каза още, че понастоящем ФИА работи върху това какви ще са изискванията за тестове на компонентите догодина. От 2026 г. във Формула 1 влизат в сила нови технически правила.

В Испания отборите от Формула 1 ще тестват и различен вариант на планката под пода на болида – от стомана. Това е едно от решенията, които ще бъдат изпробвани, за да се избегнат пожари като тези през уикенда в Япония. Според изследванията проблемът, причиняващ огъня, е използваният за плочката титан. Материалът се нагрява до много висока температура и задържа топлината дълго време. Идеята е стоманени планки да се използват на отделни писти. Ако тестът е успеше, то стоманени планки ще се използват на трасетата в Канада, Австрия, Великобритания, Белгия, Унгария, Нидерландия, Италия, САЩ (COTA), Мексико и Бразилия.