Начало Formula E News Гюнтер спечели в Шанхай, Верн допълни двойната победа за DS Пенске

Гюнтер спечели в Шанхай, Верн допълни двойната победа за DS Пенске

53
0
Максимилиан Гюнтер
Максимилиан Гюнтер, снимка: Формула Е

Максимилиан Гюнтер спечели първото състезание в Шанхай. Пилотът на DS Пенске потегли от полпозишън и се справи отлично на пистата край китайския мегаполис. Втори финишира съотборникът на Гюнтер Жан-Ерик Верн. Последното място на подиума беше заето от Тейлър Барнард с Макларън.

Шанхай е домакин на 10-тия и 11-тия кръг от сезон 2024-25 във Формула Е. Домакин на състезанията е Международната писта край китайския мегаполис, която приема и стартове от F1. Формула Е използва конфигурация на пистата с дължина от 3.051 км, която не включва дългата обратна права. Това е втори пореден сезон, в който Шанхай приема стартове от световния електрически шампионат

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Formula E (@fiaformulae)

В ранните часове на днешния ден се проведе квалификацията за първия старт в Шанхай. Най-добро време записа Гюнтер. Зад него се наредиха Барнард, Верлайн, Касиди, Де Врис, Роуланд, Денис, Бекман, Хюз и Верн. Очакванията бяха за една надпревара, изпълнена с много битки и интересни моменти. Мич Еванс стартира последен заради смяна на множество компоненти по неговия болид. Новозеландецът няма нито една спечелена точка от победата в Сао Пауло миналия декември.

 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Formula E (@fiaformulae)

Гюнтер поведе колоната след старта на първото състезание в Шанхай. Германецът обаче беше изпреварен от Верлайн в прехода към дългия първи завой. В челото бяха още Барнард, Денис, Роуланд и Де Врис. Стартът мина чисто и без сериозни инциденти.

Гюнтер и Роуланд водеха битка за първото място до началото на третата обиколка в Шанхай. Междувременно Ник Касиди се завъртя. Пилотът на Ягуар Рейсинг се смъкна в дъното на колоната и намали шансовете за точки. Предполага се, че Касиди ще напусне Ягуар след края на сезона. Трети се движеше Хюз, следван от Де Врис и Верлайн.

Битката за първото място ставаше все по-оспорвана. Де Врис водеше колоната, следван от Мюлер, Фрайнс, Роуланд, Верлайн и Да Коща. Състезателят на Андрети влезе в бокса за бързо зареждане с енергия.

В следващите обиколки всички пилоти направиха задължителните си спирания в бокса. Гюнтер отново си върна първото място. Германецът се надяваше да спечели втори старт от началото на сезона. Зад него се движеха Верлайн, Фрайнс, Роуланд и Барнард. Верн също беше близо до топ 5 и се надяваше на силен резултат. Същевременно Едоардо Мортара (Махиндра Рейсинг) се оттегли от старт №1 в Шанхай.

Гюнтер в крайна сметка спечели първия старт в Шанхай. Пилотът на DS Пенске записа втори успех за тази година. Веднага зад него финишира съотборника му Жан-Ерик Верн. Така двамата записаха исторически двоен успех за DS Пенске.

Последното място на подиума остана за Барнард. Четвърти финишира Дан Тиктъм (Kiro Race Co), следван от Оливър Роуланд и Норман Нато с Нисан, Сам Бърд (Макларън), Ник де Врис (Махиндра Рейсинг) и пилотите на Енвижън Рейсинг Себастиен Буеми и Робин Фрайнс. Утре сутринта ще се проведе втория старт на пистата край Шанхай.