Люис Хамилтън се класира пети в днешното състезание на Хунгароринг. Пилотът на Ферари записа една трудна надпревара, в която нямаше толкова добро темпо и не беше претендент за челни позиции. Хамилтън призна, че е допуснал грешки, които са му коствали точки в последните състезание и постави под съмнение решението за допълнителния питстоп. Другият пилот на Ферари Шарл Льоклер остана четвърти в Унгария.
Хамилтън беше определят за фаворит в Гран при на Унгария. Седемкратният световен шампион оглави класирането след първите две тренировки. След това той даде втори резултат в квалификацията, но беше наказан с три места назад заради блокиране на Оскар Пиастри. Това щеше да усложни задачата му, имайки предвид трудните изпреварвания на тази писта.
За разликата от болидите около себе си, Хамилтън избра да потегли с меки гуми. Целта му беше да потегли добре и да спечели няколко позиции в първите обиколки. Пилотът на Ферари спечели една позиция след старта и беше заклещен зад Макс Верстапен. Въпреки опитите той така и не успяваше да го изпревари.
Хамилтън спря по-рано в опит да пресече Верстапен. Първоначално това проработи, но след това нидерландецът успя да го изпревари. Хамилтън направи и втори питстоп в опит да пресече Верстапен, но този път Макс запази позицията си.
В заключителната фаза Хамилтън направи допълнително спиране за меки гуми при период на виртуален сейфти кар (VSC) в опит да спечели позиции. За нещастие той превиши скоростта в бокса и получи 5-секундно наказание. Това го смъкна до петото място след финала, като той направи неуспешна атака срещу Андреа Кими Антонели
„Наистина съм благодарен на всички в екипа за усилията, които положиха през първата половина на сезона. Постигнахме реален напредък. Болидът отново се представи добре този уикенд, което е много положително“, сподели Хамилтън.
„Очевидно е разочароващо да си тръгнеш с толкова малко точки, особено когато потенциалът е бил налице. Всички във фабриката и тук на пистата работиха невероятно упорито, за да продължим да напредваме. Затова е разочароващо, че не успяхме да превърнем това в резултата, на който бяхме способни“, продължи пилотът на Ферари.
„Тези последни няколко състезания ми струваха скъпо заради грешките, които допуснах. Изпуснах твърде много точки. Но все още съм втори в шампионата, предстои ни дълъг път и има много възможности пред нас“, добави пилотът на Ферари. Това беше пореден старт, в който той Хамилтън отнася наказание.
Другият пилот на Ферари Шарл Льоклер стартира от второ място и също беше с меки гуми. За нещастие той много се забави и загуби три места. След това Льоклер се движеше на пето място, без възможност да напредне въпреки опитите за пресичаща стратегия
Льоклер също спря в бокса по време на периода на виртуален сейфти кар. Това обаче не му помогна да прогресира. В крайна сметка пилотът от Монако се класира четвърти, минавайки едно място напред заради наказанието на Хамилтън.
„Загубихме няколко позиции в началото и то на такава писта, където изпреварването е толкова трудно. Просто не успяхме да наваксаме. Основното предизвикателство в състезанието ми беше сцеплението. Тези нови болиди са изключително чувствителни към най-малките промени. Освен това една и съща смес на гумите може да се усеща по различен начин през различните етапи на състезанието“, каза Льоклер.
„В петък изглеждахме силни, но тогава конкурентите ни бяха консервативни. След квалификациите осъзнахме, че ще ни е малко по-трудно, отколкото изглеждаше на пръв поглед. Постигнахме много добри резултати на писти, на които не очаквахме да се представим толкова добре. В същото време не постигнахме целите си на писти, на които очаквахме да сме силни.“
„Целият екип у дома в Маранело и на пистата свърши невероятна работа по внедряването на подобрения в нашия пакет. Това ни позволи да постигнем солиден напредък и да бъдем конкурентоспособни, включително да спечелим две състезания. Сега ще си вземем малко време, за да си починем и да се върнем по-силни. Ще анализираме сезона си дотук и продължим по тази положителна траектория след лятната пауза“, добави пилотът на Ферари.
CL and LH signing out from Parc Fermé 🤝 pic.twitter.com/6G6Jy8wUdP
— Scuderia Ferrari HP (@ScuderiaFerrari) July 26, 2026














