Начало Други Индикар: Диксън триумфира на овала в Илинойс и прекъсна серията на Нюгардън

Индикар: Диксън триумфира на овала в Илинойс и прекъсна серията на Нюгардън

131
0
Скот Диксън
Скот Диксън, снимка Индикар

Скот Диксън триумфира в надпреварата на овала в Илинойс. Пилотът на Чип Ганаси Рейсинг записа втори пореден успех за сезон 2023 в Индикар. Втори финишира Пато О’Уорд с Макларън, а трети остана Дейвид Малукас (Dale Coyne Racing).

Снощи щата Илинойс прие кръг №15 за тазгодишната кампания в Индикар. Състезанието се проведе на пистата „World Wide Technology Raceway“. Овалното трасе се намира в окръг Мадисън и е дължина от 2.012 км. Самата надпревара носи името „Bommarito Automotive Group 500″.

Нюгардън поведе след летящия старт на овалното трасе в Илинойс. Американецът бе следван от Херта и О’Уорд. Победителят в квалификацията Скот Маклоклън потегли десети заради наказание, докато Диксън бе 16-ти. По-назад новакът Бенджамин Педерсен (A. J. Foyt Enterprises) се удари в стената след контакт с Ед Карпентър, който получи наказание.

Надпреварата бе рестартирана в обиколка №11. Нюгардън отново поведе пред Херта, О’Уорд, Малукас, Розенквист и Роси. В по-задната част на колоната се движеха Диксън, Палу, Маклоклън, Грожан и Кастроневес.

В 58-мия тур Калъм Илот (Juncos Hollinger Racing) отпадна след контакт със стената. Същевременно Маркус Ериксон имаше проблеми в бокса и загуби ценно време. Отпред Нюгардън продължаваше да заема първото място. Двукратният шампион в Индикар се надяваше да продължи серията си от успехи на овални писти. До този момент той триумфира в Тексас, Индианаполис 500 и двата старта в Айова.

В 125-тата обиколка на овала в Илинойс имаше нов период на жълти флагове заради Такума Сато. Състезателят на Чип Ганаси Рейсинг се завъртя и удари в стената на втори завой. Преди това пилотите направиха своите спирания в бокса, а някои от тях бяха затворени с обиколка

След рестарта Нюгардън и О’Уорд има лек контакт, който за щастие не доведе до катастрофа. Американецът обаче нямаше такъв късмет в обиколка №210, когато удари стената на завой №2 и бе принуден да се оттегли. Така пилотът на Пенске прекъсна своята серия и предаде водачеството на Диксън.

Диксън в крайна сметка успя да запише втори пореден успех след този на пистата „Индианаполис“ по-рано този месец. Опитният новозеландец успя да грабне победата благодарение на своята алтернативна стратегия и пестене на повече гориво. До него на подиума се качиха О’Уорд и Малукас.

Четвърти финишира Александър Роси (Макларън), следван от Скот Маклоклън (Пенске) и Колтън Херта (Андрети Аутоспорт). Място в челната десетка намериха още Алекс Палу (Чип Ганаси Рейсинг), Феликс Розенквист (Макларън), Уил Пауър (Пенске) и Маркус Ериксон (Чип Ганаси Рейсинг).

Палу продължава да води два кръга преди края на сезона в Индикар. Испанецът е следван от Диксън, Нюгардън, О’Уорд и Маклоклън.