Начало Формула 1 Йос Верстапен демонстративно отиде да говори с Волф точно след като Макс...

Йос Верстапен демонстративно отиде да говори с Волф точно след като Макс каза, че ще остане

В края на 2021 г. Йос Верстапен заяви, че вече няма никакви отношения с Тото Волф заради поведението му след удара между Макс и Люис Хамилтън на Силвърстоун, но след това постепенно стопли ситуацията

4704
0
Раймонд Вермюлен, Йос Верстапен, Макс Верстапен
Раймонд Вермюлен, Йос и Макс Верстапен; снимка: Майкъл Потс

Точно след като Макс Верстапен обяви, че ще остане във Формула 1 ако предложените за 2027 г. промени в разпределението мощността на задвижващата система бъдат приети, баща му Йос Верстапен не просто намина да види Тото Волф, а седна демонстративно с него на терасата пред хоспиталитито на Мерцедес в падока на пистата Жил Вилньов в Канада. Двамата водиха доста дълъг разговор, което неминуемо предизвика отново приказки относно бъдещето на четирикратния световен шампион.

Макс Верстапен по принцип има договор с Ред Бул, но това не пречи постоянно да се обсъжда дали ще го изпълни. Отношенията между баща му и Тото Волф бяха обтегнати години наред. Причината бе основно инцидентът между Макс и Люис Хамилтън по време на Гран при на Великобритания през сезон 2021

Йос Верстапен бе преговарял и с Мерцедес преди влизането на Макс във Формула 1. Тогава Волф му казал, че тийнейджърът трябва да премине по нормалния път – Формула 3, Формула 2 и тогава Гран при. Хелмут Марко обаче обеща на Йос, че ще вкара директно момчето в F1 и съответно Верстапен стана пилот на Ред Бул. През 2021 г. Макс води ожесточена битка с Мерцедес и Хамилтън, която на моменти прескачаше границите на нормалното.

Във Великобритания ’21 в началото на втория тур се стигна до удар. Верстапен излетя в предпазната бариера с огромна скорост. Хамилтън получи наказание от 10 секунди за предизвикване на катастрофа, въпреки което спечели. След това емоциите избухнаха като вулкан. Хамилтън заяви, че съперникът не му е оставил никакво място. Марко настояваше английският пилот да бъде отстранен, а Кристиан Хорнер нарече карането му „мръснишко“. Макс бе откаран в болница, откъдето коментира, че поведението на съперника му след победата било „неуважително и неспортсменско“. Такава бе и реакцията на баща му, който заяви, че заради това вече няма никакви отношения с Волф.

„Не харесвам поведението му. Не ми допада как се държи, започвайки със Силвърстоун. Един от пилотите е в болница, а те празнуват като че ли са спечелили титлата. Мисля, че Тото беше различен преди, но тогава видях един различен Волф. Нямаше никакъв контакт, съобщение, нещо. Преди това имахме добри отношения. Вече нямаме никакви“, заяви Йос Верстапен в края на 2021 г.

Макс Верстапен кара Мерцедес при участията си в GT надпревари. Това може да е повод за срещата на Йос и Волф, но със сигурност предизвиква въпроси относно бъдещето на четирикратния световен шампион във Формула 1

През паузата между Маями и Монреал се говореше, че в Ред Бул обмисляли Оскар Пиастри за евентуален заместник ако Верстапен младши си тръгне. Австралийският пилот на Макларън коментира този слух на пистата в Канада.

„Това е новина за мен“, заяви Пиастри в отговор на въпрос какво мисли за евентуален интерес от страна на Ред Бул.

„Ясно е, че не е имало никакви дискусии или нещо подобно, но е ласкателно. Нямам какво повече да добавя към това“, допълни австралиецът.