Шарл Льоклер коментира възможността за валежи по време на състезателния уикенд в Белгия. Пилотът на Ферари призова никой да не се оплаква, ако дадена сесия бъде отменена заради лоши метеорологични условия. Льоклер също така посочи, че безопасността на него и колегите му винаги трябва да е приоритет №1 за F1.
F1 се отправя към предизвикателен състезателен уикенд Спа. Безопасността на пилотите ще бъде в центъра на вниманието на всички, като се има предвид очакваното лошо време в следващите дни
Гран при на Белгия провежда само няколко седмици след гибелта на младата надежда Дилано Ван’т Хоф. Нидерландецът загина по време на състезание от европейската Формула Регионал (FRECA), което се проведе при тежки условия. Липсата на видимост заради огромното количество пръски, генерирани от автомобилите на правата Кеммел, бе основният фактор за инцидента на Ван’т Хоф. Няколко години по-рано Антоан Юбер загина след инцидент в участъка „Червената вода-Радийон“. Случилото се с французина обаче бе на напълно суха писта.
Очакванията са всички сесии да се проведат на мокро. Въпреки това надеждите са да няма повторение на събитията от Гран при на Белгия 2021. В този случай състезанието бе прекратено само няколко тура зад автомобила на сигурността заради лошото време и нулевата видимост.
Льоклер коментира темата за безопасността на пистата „Спа“ при дъжд. Пилотът на Ферари призна, че състезанието отново може да бъде компрометирано заради лоши метеорологични условия.
„Видимостта е наистина трудна за описване, освен че не виждаме нищо“, сподели Льоклер. „Ние не преувеличаваме, когато казваме, че не виждаме нищо, защото наистина е така когато на пистата вали“, продължи пилотът на Ферари. „Това е наистина голям проблем за F1 и за моторните спортове като цяло. Всички едноместни болиди имат доста притискаща сила и изхвърлят доста пръски, което води до доста инциденти. Честно казано понякога защото не можем да реагираме на това, което се случва пред нас. Лесно е да се каже, че нещата могат да се оправят, но е много по-трудно е да се намери решение. Знам, че ФИА се занимава с това и се опитва да направи най-доброто по въпроса“, добави Льоклер.
Малко след края на злополучната катастрофа на Ван’т Хоф започнаха да възникват много въпроси. Мнозина се питаха защо състезанието е било рестартирано за само една обиколка при такива ужасни условия. В същото време Льоклер засегна и въпроса какво трябва да прави F1 в случай на неблагоприятни метеорологични условия
„Кога е безопасно да се започне състезание? Това е още една тема, която ФИА трябва да разгледа внимателно, особено в уикенд като този, в който изглежда, че ще има доста дъждове през целия уикенд. Така няма да се чувстваме под напрежение да започваме състезание само защото не сме имали никакви условия“, обясни Льоклер.
„Този уикенд може да се окажем в такава ситуация. Очевидно трябва да се направи нещо, но все пак сигурността трябва да е на първо място и да е приоритет. Не трябва да се оплакваме, ако не караме в дадена сесия заради проблеми с безопасността. Не трябва да предприемаме такива рискове с правим с оглед на всичко, което се случи през последно време“, каза още състезателят на Ферари.
Ръководството на Спа предприе мащабна работа за подобряване на безопасността на комплекса „Червената вода-Радийин“ Льоклер обаче не е напълно сигурен, че тези промени са достатъчни.
„Мисля, че има някои промени, които биха могли да доведат до промяна. На първо място, трябва да има повече място преди стените на правата след Червената вода. „Ако изгубите контрол над автомобила, по начина, по който това се прави в момента, отскачате от стените и има много голям шанс да се върнете на пистата. Това вероятно е промяна, която трябва да обмислим в бъдеще.“
„Винаги може да се промени оформлението на участъка „Червената вода-Радийон. Въпреки това не мисля, че е задължително трябва да се направи точно това. Има и други трасета, на които се движим с висока скорост и минаваме през опасни участъци“, завърши Шарл Льоклер.
One more sleep until we’re back on the track
#BelgianGP
pic.twitter.com/2GHtSpgMc1
— Scuderia Ferrari (@ScuderiaFerrari) July 27, 2023