Начало Moto News Люк Акерман спечели Нощта на скоковете в Арена Армеец

Люк Акерман спечели Нощта на скоковете в Арена Армеец

486
0
снимка: Lap.bg

Люк Акерман е световният шампион по мотокрос фрийстайл за 2019 г. Той спечели последното състезание за сезона за Гран при на България и сложи короната в световните серии. Класата на шампиона Акерман бе неоспорима в Night Of The Jumps или Нощта на скоковете в Арена Армеец в София.

Германецът бе извънземен в скоковете си. Удивителната си серия той изпълни два пъти – на квалификациите и на финала, като взриви многохилядната публика. Акерман вече си бе осигурил титлата, тъй като водеше в класирането със 129 т. Втори бе 5-кратният шампион Майкел Мелеро от Испания със 120, но той получи контузия две седмици преди състезанието в София и дойде като съдия.

Надпреварата между 10-те участника започна с квалификациите. За битката на финала трябваше да останат 6. Това бяха Акерман с 373 т.,  австралиецът Пат Боудън с 322 т., чехът Филип Подмол с 306 т.,  Адам Джоунс от САЩ с 304 т., Петер Пилат с 302 т. и Леонардо Фини с 273. Отпаднаха Ханес Акерман, по-малкия брат на Люк, Марк Пиньол, Давиде Роси и Брис Изо.

От шестимата елитни скачачи на финала, първи на шампионския стол седна Леонардо Фини, който взе 288 т. след 9 скока + един в допълнителното време. След него Петер Пилат извади един от специалните си трикове и взе 312 т. Така се намърда на мястото на италианеца. И чехът не изкара дълго на шампионския стол.

Там седна американецът Адам Джоунс с 322 т. Той запази позицията си след изпълнението на малкия Подмол – Филип, който бе най-зле от финалистите с 268 т. Пат Боудън обаче извъртя 4-5 шеметни скока, с които измести американския си колега от стола с 350 т.

Всички те обаче бяха далеч от Люк Акерман. Той не само правеше скокове, а летеше пред очите на хилядите зрители в зала Арена Армеец.

Люк събра 372 т. и грабна голямата купа. И 9-те му скока бяха от сложен по-сложен, а допълнителният, последният за вечерта, бе двойният бек флип от 17-метравата рампа. Така Гран при на България спечели Акерман, асистиран от Пат Боудън и Адам Джоунс.

Люк Акерман приключи световния шампионат със 149 т. Среброто остана за Майкел Мелеро със 120 т., а бронза в шампионата бе за Пат Боуден  с 92 т.

Допълнителна атракция внесоха съпътстващите състезания. Първото бе Best Whip Competition, в който шестима състезатели карат един след други и се елиминират по двойки. Победител стана Марк Пиньол, който отстрани Филип Подмол.

Другото ново състезание в програмата бе Synchro Competition или синхронни скокове по двойки. Имаше три дуета  – италиански с Роси и Лео Фини, Брис Изо и Ханес Акерман, а също Адам Джоунс и Филип Подмол. Всички изпълниха по 4 скока. Джоунс и Подмол спечелиха купата, като победиха италианците.