Маршавелов печели писта Бургас

177
0
Константин Маршавелов

Националният шампионат на затворен маршрут започна в Бургас. В петте отделни серии победителите са – в Макси Константин Маршавелов, в Спорт – Александър Димитров, в Туринг Иван Влъчков, в Купа Eneos – Венцислав Станев и в Купа Лада  – Слави Рупчев.

Константин Маршавелов (КА2 Рейсинг) с Мицубиши Лансър Ево 10 спечели надпреварата при най-мощните автомобили на писта Бургас – първи кръг от националния шампионат на затворен маршрут. Той финишира първи, пред стартиралия от първа позиция Пламен Камбуров (Автотранс) с Мицубиши Лансер Ево 9.

На квалификацията Пламен постави рекорд на трасето 1:09.748 мин. Камбуров стартира отлично и поведе, но бе лидер до 7-ата обиколка. Маршавелов се бе залепил зад него и го атакува на обратния завой, изпревари го и поведе. Пламен започна да изостава прогресивно, като очевидно имаше и проблем с колата и завърши на 8,180 сек. след победителя.

Трети стана Румен Киров (Старт-Н, Криводол) със Субару Импреза на 58,664 сек. Дебютантът Камен Василев (Стайков рейсинг) с Мицубиши Лансър Ево 9, който тренираше много усърдно на писта „Дракон“ стана 4-и. Най-бързата обиколка бе на Камбуров – 1:10,974.

„Стратегията ни в състезанието бе да запазим ресурса на автомобила максимално, което се получи и по този начин успяхме да спечелим днешното състезание. Доволни сме от постигнатия резултат“, сподели пилотът на КА-2 Рейсинг Тийм след финала на надпреварата.

В Серия Спорт Александър Димитров (Елена Тим) с Хонда Сивик направи хеттрик – стартира от първа позиция, завъртя най-бързата обиколка –  1:22,734 и финишира първи. Той спечели  с 2,031 сек. пред Симеон Симеонов (Стара Загора) с Хонда Сивик, който стартира от втора позиция. Димитров обаче не можа да подобри рекорда си за обиколка от миналата година – 1:21,148. Трети остана  Костадин Костадинов  на 51,952 сек.

Фаворит в серия Туринг бе Иван Влъчков (Дамасцена Алба) с Хонда Сивик и той спечели. Иван също направи хеттрик, като стартира от първа позиция с рекордна обиколка по трасето с дължина 2100 м – 1:16.814 мин., направи най-бърз тур – 1:18,493 и постигна победата. След него, на 19,480 бе Стоян Апостолов (Елена Тим) с  Хонда Сивик Тайп R. Трети финишира Давид Будев. Двама от кандидатите за подиум, които бяха на втора редица Димитър Кондев и Станислав Паришков не стартираха.

В надпреварата за Купа Eneos победата спечели Венцислав Станев. Той направи две силни квалификации и победи, като направи и най.-бързата обиколка – 1:28,558. Втори на 1,316 стана Христо Чаков, а трети  Кольо Карастоянов – на 11,482 сек.

Серията за Купа Лада също бе не по-малко оспорвана. Най-бърз бе Слави Рупчев – шампионът в Серия Спорт за 2015 г. Пилотът на Елена Тим с Лада 2105 стартира от първа позиция, направи най-бързата обиколка – 1:23.230 и спечели убедително с 31,370 сек. пред Иван Лишев (Диамо) с  Лада 2101. Трети, на 31,881 завърши Иван Кожарски (Диамо) с Лада 2101. Масовостта в тази купа на соцавтомобилите бе изключителна, а и състезанието бе напрегнато. Това гарантира, че тази серия има и бъдеще.